Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Android Dongle mk809 III wifi fix

webmortiz 25 Lis 2014 10:55 11007 17
  • Witam,

Zakupiłem ostatnio wspomniany w tytule dongle. Powodów miałem kilka ale najważniejszy z nich to chęć dodania funkcji smart do mojego, leciwego już, telewizora marki Toshiba, który na złączu USB potrafi maksymalnie wyświetlać zdjęcia. Wybór padł na urządzenie oferujące androida 4.4, czterordzeniowy procesor 1.6 GHz oraz 2 GB ramu. Do kompletu oczywiście zakupiłem też klawiaturo - touchpad.

Android Dongle mk809 III wifi fixAndroid Dongle mk809 III wifi fix

Po wstępnych testach, podłączeniu zewnętrznego dysku twardego, zainstalowaniu aplikacji wszystko wyglądało ok. Niestety próba połączenia z domowym wifi okazała się jednym wielkim failem (aplikacje instalowałem udostępniając wifi z mojego telefonu - odległość metr od dongla i działało znośnie). Z początku myślałem że wina leży w usytuowaniu telewizora (jeden róg domu jednorodzinnego na piętrze a router po przekątnej na parterze z drugiej strony). Połączenie było strasznie nie stabilne, ciągle się urywało a ze stron wczytywał się tylko tekst.

Znalazłem informacje że wifi w tych urządzeniach jest dość kiepskie i zaleca się zmniejszenie odległości pomiędzy routerem a donglem. Tym samym zacząłem kombinować aby przenieść router (livebox) lub w jakikolwiek sposób zwiększyć jego zasięg. Ale potem stwierdziłem że nie tędy droga.

Grzebiąc dalej znalazłem pewne rozwiązanie. Osoba przedstawiająca fix tłumaczy że antena wewnątrz dongla umieszczona jest nad procesorem, przez co pole elektromagnetyczne zakłóca sygnał wifi. Rozwiązaniem miało być odklejenie blaszko - antenki i wklejenie jej w tylną część obudowy.

Przykładowe rozwiązanie

Znalazłem też trochę inne podejście - wyciągnięcie anteny poza obudowę, tym samym trzeba zrobić nacięcie na obudowie aby wyprowadzić przewody.

Licząc się z utratą jakiejkolwiek gwarancji na nowo zakupiony sprzęt (zależało mi na urządzeniu więc nie chciałem bawić się w reklamacje, odsyłanie itp.) postanowiłem otworzyć urządzenie. Aby nie zniszczyć obudowy mały płaski śrubokręt wcisnąłem pod obudowę nad złączem hdmi i lekko podważyłem. Zaczepy puściły a dalej to już pikuś.

W wielkim szoku byłem ponieważ okazało się że urządzenie nie ma w ogóle anteny. Po bliższym przyjrzeniu się dopatrzyłem się małego pola opisanego jako ANT, bardzo miło ze strony producenta że umieścił tam ten napis.

Na szczęście w nieszczęściu jakiś czas temu padł mi DIR-300 i miałem jeszcze jego zwłoki. Wyciągnąłem z bebechów złącze od antenki. Przylutowałem dwa przewody, jeden do wspomnianego pada ANT drugi do masy złącza HDMI a z drugiej strony do złącza anteny.

Android Dongle mk809 III wifi fix Android Dongle mk809 III wifi fix Android Dongle mk809 III wifi fix

W takiej wersji developerskiej podłączyłem dongla do tv i voila - wifi śmiga że aż pięknie.

Przewody zabezpieczyłem klejem na gorąco, złożyłem urządzenie do kupy (nacinając obudowę na przewody), złączkę przykleiłem do obudowy i przykręciłem antenkę. Oczywiście nie patrzyłem tutaj na estetykę wykonania, chciałem żeby po prostu urządzenie było zdatne do użytku.

Miałem plan żeby dongla umieścić o obudowie po zepsutym routerze wyprowadzić wszystkie złącza, dorzucić huba usb i zrobić taki standalone pc ale nie przekładało się to na czas, którego mam ostatnio bardzo mało.

Mam nadzieję że opis ten pomoże komuś, mimo iż wiele wskazówek na ten temat można znaleźć w internecie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    webmortiz
    Poziom 20  
    Specjalizuje się w: uc, fpga, c#.net, c, hardware, software
    webmortiz napisał 467 postów o ocenie 13, pomógł 24 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2007 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    piotr_go
    Poziom 28  
    Nie, nie, nie, nie, nie, tak się tego nie robi.
    Trzeba było gniazdo z kablem koncentrycznym zdobyć i oplot przylutować do tego miejsca przy ANT.
    Można też użyć sam kabelek i zrobić z niego antenę zdejmując część oplotu na końcu.
    webmortiz
    Poziom 20  
    Dzięki za uwagę. Niestety nie znam się na technice antenowej a po mojej modyfikacji zadziałało i nie widzę żadnych efektów ubocznych. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby to jeszcze poprawić wg Twoich wskazówek (głównie koncentryk z przylutowaniem oplotu obok).
    eDZio
    Poziom 16  
    Efekty uboczne mogą się pojawić z czasem. Jednak lepiej zainwestować w odpowiedni kabel, zwłaszcza, że to mały koszt.
  • Computer ControlsComputer Controls
    grzenio
    Poziom 2  
    webmortiz napisał:

W wielkim szoku byłem ponieważ okazało się że urządzenie nie ma w ogóle anteny.

Aby na pewno nie ma anteny? Ten meandrowaty kształt obok napisu ANT to chyba jest właśnie antena. Popatrz tutaj na stronę 4.
    100kW
    Poziom 9  
    Owszem, jest to antena, ale niekoniecznie wifi. Może być od BT/GPS. Trzeba by obejrzeć płytkę.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    100kW napisał:
    Owszem, jest to antena, ale niekoniecznie wifi. Może być od BT/GPS. Trzeba by obejrzeć płytkę.

???? O ile wiem BT i WLAN używają tego samego pasma (2.4GHz) a antenie jest wszystko jedno jaki rodzaj transmisji nadaje/odbiera.

Widziałem kilkadziesiąt różnych rodzajów anten na PCB - wiele z nich jest typu meander (czyli to co na zdjęciach).

I ogólnie wystarczy podłączyć tego dongla do kabla HDMI i umieścić w miejscu lepszego zasięgu.
    Eryk1000
    Poziom 17  
    Wszystkie gadżety z chin trzeba poprawiać u Ciebie zaoszczędzili na antenie :D

Ja też kupiłem jakieś 1,5 roku temu coś takiego tylko MK908. Wi-fi było słabe więc dołożyłem większą antenę posłużyła ku temu stara antena z laptopa, było już OK. Czasami urządzenie się zawieszało wiec postanowiłem zmienić softa bo wydano już ich wiele od tamtego czasu i co wgrałem i nie działa, całkiem martwy!!!! Ścigałem wgrałem wszystkie wersje softu od MK908 i dalej nić. Okazało się że chińczyk sprzedał mi coś zupełnie innego tylko z obudową MK908. Dopiero pomogła najnowsza wersja softu MK802IV Android 4.4 software(140928):S/N from 201307**** till dzięki temu zabiegowi mam też Bluetooth i urządzenie jakoś płynniej śmiga i się nie wiesza.
    webmortiz
    Poziom 20  
    "I ogólnie wystarczy podłączyć tego dongla do kabla HDMI i umieścić w miejscu lepszego zasięgu."

Topologia domu nie pozwala, poza tym jak wczesniej ktos wspomnial - rzeczwiscie ten wywijas moze byc antena ale jest to strasznie licha antena nie spelniajaca swojej funkcji w przypadku wifi (w przypadku bt moze byc znosnie).

Na pewno ustosunkuje sie do zmiany przewodu na koncentryk z oplotem.
    zgierzman
    Poziom 24  
    grzenio napisał:
    webmortiz napisał:

W wielkim szoku byłem ponieważ okazało się że urządzenie nie ma w ogóle anteny.

Aby na pewno nie ma anteny? Ten meandrowaty kształt obok napisu ANT to chyba jest właśnie antena. Popatrz tutaj na stronę 4.

Masz rację, ale ta antena może nie być do niczego podłączona. Brak kondensatora w miejscu, które w datasheecie wskazanym przez Ciebie opisane jest jako "feedpoint".
    Chociaż widać przelotkę, coś może być po drugiej stronie płytki. Brak też scalaka który miał przez tą antenę komunikować się z światem i jego peryferiów, więc zapewne jest to wersja bez jakiegoś "ficzera" typu BT...
    I rzeczywiście, jakość tego typu anten nie jest porażająca - do komunikacji BT w obrębie biurka może i wystarczy...
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Panowie nie opowiadajcie bzdur - antena jak każda inna - 80% urządzeń z wbudowanym WLAN używa takich anten - mogę wklejać zdjęcia anten z sprzętu dystrybuowanego w milionach sztuk który działa w oparciu o takie anteny.

Co do zasilania tej anteny - przecież to co najmniej 4 warstwy PCB - feed line może być schowany i prowadzony wewnętrznie.

Nie rozumiem jaki wpływ ma topologia domu na przewód HDMI 1.5m i wysuniecie anteny poza cień TV (który sam w sobie jest jednym wielkim ekranem i skutecznie blokuje większość RF) - naprawdę nie można położyć tego dongla z przodu TV?.

Czasem wystarczy przesunąć urządzenie (antenę) o kilka cm by pojawił się sygnał 10 - 20dB większy, wystarczy zmienił polaryzacje (czyli odwrócić urządzenie) by radykalnie poprawić odbiór sygnału. Położyłbym w tym miejscu zwykłą kartę WLAN USB i sprawdził co tam widać. Czasem tak trywialna sprawa jak kawałek płaszczyzny metalowej (choćby płytka do obciążania listów Inpostu) pod antena i dzieje się magia...
    Freddy
    Poziom 43  
    webmortiz Jeśli masz jeszcze jedną taką antenkę, bądź nie szkoda Ci tej, to rozetnij ją, tam jest wszystko co trzeba i można dolutować bezpośrednio do płytki drukowanej.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Freddy napisał:
    webmortiz Jeśli masz jeszcze jedną taką antenkę, bądź nie szkoda Ci tej, to rozetnij ją, tam jest wszystko co trzeba i można dolutować bezpośrednio do płytki drukowanej.

? Po co - przecież ta antenka to kawałek drutu... sztuka dla sztuki - wystarczy rozebrać taka antenkę by przekonać się ze tam nie ma cudów w środku poza złączem i ładną obudowa... - można byłoby rzecz jasna wlutować na płytkę złącze IPX U.FL i wyprowadzić na zewnątrz sygnał ale nie ma takiej potrzeby... lambda dla 2.4GHz to 122mm
    Freddy
    Poziom 43  
    deus.ex.machina napisał:
    Po co - przecież ta antenka to kawałek drutu... sztuka dla sztuki - wystarczy
    No właśnie niekoniecznie. Ja w swojej miałem coś takiego.
    Android Dongle mk809 III wifi fix
    webmortiz
    Poziom 20  
    Freddy Sposób w jaki mam teraz antenę przymocowaną nie przeszkadza mi tak więc rozbieranie nie jest konieczne.
    deus.ex.machina topologia - podłoga pomiędzy piętrami, testowałem jak mówisz, tyle że neta udostępniałem z telefonu który leżał na końcu pokoju i już kiepsko działało
    Freddy
    Poziom 43  
    webmortiz napisał:
    Freddy Sposób w jaki mam teraz antenę przymocowaną nie przeszkadza mi tak więc rozbieranie nie jest konieczne.
    Tak, ale masz niepotrzebne straty na tych kabelkach.
    deus.ex.machina
    Poziom 32  
    Freddy napisał:
    deus.ex.machina napisał:
    Po co - przecież ta antenka to kawałek drutu... sztuka dla sztuki - wystarczy
    No właśnie niekoniecznie. Ja w swojej miałem coś takiego.

Przecież to jest kawałek drutu - to "coś" robi za transformator ćwierćfalowy ale tak naprawdę średnio się sprawdza za to dodaje trochę wagi do całości i przez to podnosi samopoczucie klienta.

W domowych warunkach relatywnie prosta do wykonania i dającą zdecydowanie najlepsze rezultaty to antena typu biquad.

Dodano po 3 [minuty]:

webmortiz napisał:

deus.ex.machina topologia - podłoga pomiędzy piętrami, testowałem jak mówisz, tyle że neta udostępniałem z telefonu który leżał na końcu pokoju i już kiepsko działało

Weź poprawkę ze generalnie STA (czyli karty) zazwyczaj operują mniejszymi mocami - testowanie telefonem sprawdza się średnio.
    maxxim
    Poziom 15  
    Dlaczego warto podejść do tematu anteny z szacunkiem ?? Radzę poczytać troszkę literatury aby dowiedzieć się jak spada zysk anteny niedopasowanej , i jak spada wypromieniowana moc .

WFS (SWR) energia wypromieniowana (%) energia odbita (%)
    1,0 100 0,0
    1,1 99,8 0,2
    1,2 99,2 0,8
    1,3 98,3 1,7
    1,4 97,2 2,8
    1,5 96,0 4,0
    2,0 88,9 11,1
    2,5 81,63 18,37
    3,0 75,0 25,0
    4,0 64,0 36,0
    5,0 55,6 44,4
    10,0 33,1 66,9
    A teraz pomyśl jaki jest SWR Twojej anteny ?

Przyda się na przyszłość.

http://villagetelco.org/2009/12/antenna-testing/