Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny DIY Usher, Scan Speak - modyfikacja oryginalnego projektu

Shizo 25 Lis 2014 11:45 1167 1
  • #1 25 Lis 2014 11:45
    Shizo
    Poziom 15  

Witam. Jako że przymierzam się do budowy porządnych kolumn mam kilka pytań praktycznych odnośnie teorii dźwięku, budowy kolumn.
    Mam dobry słuch jeśli chodzi o barwę natomiast nieco nie łapię jeśli ktoś mówi że słyszy z głośników gdzie stoi dany instrument w orkiestrze.
    Chciałbym skopiować dostępny projekt DIY na Scan Speakach i Usherze - wprowadzając pewne zmiany. Oryginalnie jest to monitor z pochylona ścianką i rozmieszczeniem głośników asymetrycznym (jak w PROAC-ach) co chciałbym zmienić.

1. Pochyloną obudowę (przednia ścianka) zastąpić pionową. Dlaczego? Względy estetyczne i technologiczne w wykonaniu:
    Doczytałem że zgranie fazowe głośników (przez pochylenie ścianki) ma znaczenie o ile będziemy jako słuchacz siedzieć idealnie na linii założonej przez twórcę danej kolumny - powiedzmy głowa na wysokości wysokotonówki. Jeśli jednak zmienię miejsce odsłuchowe choć o 0.5m to jakie ma znaczenie pochylenie kolumny (przedniej ścianki o kilka centymetrów) ?

2. Asymetryczne rozmieszczenie głośników – zastąpić standardowym symetrycznym w jednej osi. Tu szczerze mówić niekoniecznie będę się upierał nad zmianą jednak znowu względy estetyczne podpowiadają mi modyfikację. O ile jako laik jestem w stanie rozumieć znaczenia odległości osi głośników to już rozmieszczenie na froncie kolumny nieco mniej. Czy rozmieszczenie typu „PROAC” znacząco zmieni odbiór dźwięku?

3. Zmiana proporcji obudowy – przy zachowaniu litrażu planuję zrobić węższy front (ponoć jest lepsza przestrzenność takich konstrukcji) oczywiście przy zwiększeniu wysokości i głębokości.

Zwrotnica i bass refleks pozostawię bez zmian choć również kusi mnie przeniesienie go z frontu na tył – estetyka.
    Rozumiem że kolumna to głośniki, zwrotnica która dzieli wyłącznie pasmo i skrzynka która musi być dopasowana litrażem do głośników. Teoretycznie mój plan modyfikacji niewiele zmieni względem oryginalnego projektu. Czy to ma sens?
    Czy tak zmodyfikowane kolumny tonalnie będą grały poprawnie?

• #2 25 Lis 2014 19:05
    zulusj23
    Poziom 21  

Biorąc pod uwagę, że nie są to pierwsze lepsze przetworniki i zakładając, że projektował to ktoś, kto zna się na rzeczy myślę, że jedyną bezpieczną zmianą w tym projekcie jest zmiana położenia portu. Pozostałe rzeczy tj. pochylenie frontu, rozmieszczenie na nim głośników oraz jego wymiary wynikają z celowych działań i mają też związek z opracowaną do tego zestawu zwrotnicą. Bardzo często w projektach dostępnych w sieci jest to jasno i zdecydowanie zaznaczone.
    Podsumowując jeśli jest to profesjonalne opracowanie nie należy nic zmieniać bo tylko wtedy osiągniesz założony przez projektanta efekt. Jeśli robił to jakiś amator to nie ma żadnej gwarancji, że zrobił to dobrze i wtedy możesz eksperymentować licząc się jednak z tym, że jeszcze pogorszysz sytuację...
    W przypadku zestawów głośnikowych to nie estetyka ma pierwszoplanowe znaczenie, co absolutnie nie znaczy, że nie można jej połączyć z doskonałym dźwiękiem.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME