Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

próba budowy prostego radia am

lukas4321 25 Lis 2014 15:04 2220 17
  • #1 25 Lis 2014 15:04
    lukas4321
    Poziom 5  

Cześć!
    Jestem tu nowy więc nie wiem czy wybrałem dobre forum, tak czy inaczej mam problem z zbudowaniem prostego radia am. Chodzi o antenę ferytową czy feryt. Chcę go czymś zastąpić z powodu, na allegro jest za niego duża suma natomiast w sklepie elektronicznym powiedziano mi że się go już nie używa, więc nie mają jego w asortymencie. Co mogę zrobić? Po za tym czy kondesator pojemnościowy który będzie pasował do tego radia wyciągnę z telewizora kineskopowego?
    To jest film z youtube( nie mogę załączyć linku gdyż mam za mało postów -.-) p.t. "zróbmy sobie proste radio AM" od Lechoslowianin.

0 17
  • Pomocny post
    #2 25 Lis 2014 15:20
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

W każdym starym czy nowym radioodbiorniku jest taka antena ferrytowa (pręt). W czym problem aby ją wymontować?
    Odnośnie kondensatora to w telewizorze kineskopowym nie ma takiego kondensatora. Pozyskasz go również z jakiegoś radioodbiornika.
    W sklepie elektronicznym faktycznie mogą nie mieć anten ferrytowych, bo to część która się nie zużywa, nie ulega awarii tak jak tranzystor czy układ scalony.

1
  • #3 25 Lis 2014 19:12
    lukas4321
    Poziom 5  

Teraz rozumiem czemu nie ma go już w sklepach. Po prostu nie mam takiego radia, kupienie jego na pewno kosztuję, ale jeśli nie napisałeś mi o tym że można go czymś zastąpić to pewnie nie ma takiej możliwości. Postaram sobię poradzić. Może ktoś po prostu będzie chciał oddać takie radio. Dziękuję Ci za szybką odpowiedz.

0
  • #4 25 Lis 2014 20:13
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Napisz jaki pręt konkretnie ci jest potrzebny to poszukam w swoich zasobach. Nie tak dawno sprzedałem ich komuś kilka. Przeważnie te anteny mają już jakieś cewki i można je wykorzystać lub chociaż karkasy.
    Co się zaś tyczy kondensatora to też nie musi być taki sam jak na załączonym filmie. Wygląd może się różnić. Ważna jest jego pojemność.

0
  • #5 28 Lis 2014 13:33
    lukas4321
    Poziom 5  

Rozumiem. wszystko co wiem to jest to fi 8 jeśli chodzi o pręt ferrytowy co do kondesatora pojemnościowego zmiennego nic nie wiem co do jego danych.

0
  • #7 28 Lis 2014 20:35
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Autor z filmiku zastosował pręt ferrytowy o średnicy 8 mm ale dodał, że nie musi taki być. Odnośnie kondensatora to pokazał trzy różne ale nie podał jakieś mają być pojemności (zakresu). W każdym razie praktycznie dowolny z radyjka ze średnim zakresem fal się nadaje.

0
  • #8 28 Lis 2014 23:54
    lukas4321
    Poziom 5  

Dziękuję za zainteresowanie problemem. Zrobię jak mówicie, kupię po prostu jakieś radio.

0
  • #9 29 Lis 2014 05:45
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Antenę i kondensator zawsze można znaleźć w każdym serwisowym centrum.

0
  • #11 29 Lis 2014 16:09
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

lukas4321 napisał:
    dziękuję za zainteresowanie problemem. Zrobię jak mówicie, kupię po prostu jakieś radio.

Jeżeli kupisz sprawne radio to przeznaczysz je na części aby zbudować to na kartoniku? :?

0
  • #12 29 Lis 2014 19:16
    BC109B
    Poziom 31  

Właśnie widziałem taką antenę w znanym portalu aukcyjnym, którego nazwa zaczyna się na A. Cena 4,5 zł.

0
  • #14 30 Lis 2014 09:59
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

4,50 zł za taką antenę to rozbój w biały dzień. Co się zaś tyczy połamania w transporcie, to chyba tylko gdyby straszny niedbaluch ją pakował.
    Wysyłałem różnego rodzaju żarówki i inne delikatne przedmioty jak np. płyty LP i nie było przypadku złamania czegokolwiek. Pręt anteny ferrytowej obłożony styropianem na pewno się nie uszkodzi. A jak ktoś jest bardzo strachliwy, to niech w kawałku deski wyżłobi odpowiednie miejsce na niego i wtedy wyśle. :D

0
  • #16 30 Lis 2014 14:02
    krzysssztof
    Poziom 20  

Aktualnie jestem na podobnym etapie w budowaniu tego radia - brakuje mi pręta ferrytowego oraz kondensatora nastawnego odpowiedniej pojemności.

Zdobyłem za grosze stare, niedziałające radio Unitra Giewont, miałem z niego wydobyć te elementy, jednak po otworzeniu obudowy okazało się, że tylko głośnik nie jest przylutowany do płytki. Po naprawie radyjko działa, nawet jest przestrojone na aktualne zakresy fal.
    W ten sposób mam fajny działający odbiornik, jednak konstrukcja własnego radia AM dalej w powijakach :(

0
  • Pomocny post
    #17 01 Gru 2014 01:08
    krzysztof723
    Poziom 29  

lukas4321 napisał:
    Cześć!
    Jestem tu nowy więc nie wiem czy wybrałem dobre forum, tak czy inaczej mam problem z zbudowaniem prostego radia am. Chodzi o antenę ferytową czy feryt. Chcę go czymś zastąpić z powodu, na allegro jest za niego duża suma natomiast w sklepie elektronicznym powiedziano mi że się go już nie używa, więc nie mają jego w asortymencie. Co mogę zrobić? Po za tym czy kondesator pojemnościowy który będzie pasował do tego radia wyciągnę z telewizora kineskopowego?

Czyli możesz wyciągnąć podzespoły ze starego telewizora kineskopowego?
    W takim telewizorze jest coś takiego jak transformator wysokiego napięcia.
    Rdzeniem tego transformatora jest rdzeń ferrytowy składający się z dwóch części (wygląd rdzenia na załączonym obrazku). Po rozebraniu transformatora i usunięciu uzwojeń fabrycznych na jednej połówce rdzenia możesz nawinąć masowo bezpośrednio na rdzeniu cewkę obwodu rezonansowego, a następnie ruchomą cewkę sprzężenia zwrotnego.
    Na pewno nie będzie to efektownie wyglądać, ale radio powinno zagrać.
    Można wypróbować działanie takiej anteny przy złożonych dwóch rdzeniach, ale bez elementów metalowych (śruby do skręcania itp.)
    Rozumiem, ze chcesz koniecznie zbudować radyjko pokazane na YouTube, ale przy okazji zapoznaj się z innymi układami prostych odbiorników, które nie wymagają anteny ferrytowej, a jakość dźwięku i odbioru w tych układach nie powinna być gorsza.
    Przyjrzyj się odbiornikowi AM bez obwodów LC, jednak tutaj budowa takiego odbiornika wymaga trochę więcej elementów i większego doświadczenia w radiotechnice.
    Dodatkowo zobacz schemat prostego odbiornika UKF z cewką powietrzną 4zw. o średnicy 5mm, który możesz zbudować wykorzystując do tego celu elementy już posiadane (np. LM386, potencjometr 10k).
    No i na koniec zerknij na dwa bardzo proste odbiorniki UKF każdy z pojedynczą cewką powietrzną 8zw. o średnicy około 7...8mm (cewki nawinięte np. na ołówku). Antena 1m drutu. Strojenie - ściskanie i rozciąganie cewki.

2
  • #18 20 Cze 2017 09:58
    lukas4321
    Poziom 5  

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, szczególnie za ostatnią. : )

0
  Szukaj w 5mln produktów