Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics su-v900 - Prawy kanał gra przytłumiono

25 Lis 2014 21:02 2871 26
  • Poziom 21  
    Witam kupiłem wzmacniacz, ale niestety po podpięciu pod głośniki słychać wyraźnie że prawy kanał gra jakby przytłumiony, od lewego, bas jest mniej słyszalny i sopran. Poprawiłem luty, oraz sprawdziłem napięcia, prądy spoczynkowe, są takie same jak w serwisów-ce, czy ktoś mógłby mi szybko doradzić co może być nie tak ?? w załączniku serwisów-ka
  • Poziom 21  
    Napięcia na rezystorach emiterowych między prawą a lewą stroną nieznacznie się różnią rzędu 0,2mV, wydaje mi się że krzywdy nie ma.
  • Poziom 42  
    Na wejściu direct też się tak zachowuje?
  • Poziom 21  
    Tak jest słychać ściszony dźwięk.

Dodano po 41 [sekundy]:

Balance ustawiony jest na środku,

Dodano po 32 [minuty]:

Może to być wina przedwzmacniacza ??
  • Poziom 42  
    dakin11 napisał:
    Może to być wina przedwzmacniacza ??

Jeśli na wejściu direct jest źle to nie będzie to wina przedwzmacniacza ponieważ sygnał z tego wejścia trafia bezpośrednio na potencjometr wzmocnienia a z niego na końcówkę mocy

Dodano po 1 [minuty]:

W takiej konfiguracji potencjometr balansu nie jest istotny ponieważ również jest pominięty

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdź jeszcze czy na słuchawkach masz ten efekt ściszenia (stłumienia)

Dodano po 8 [minuty]:

Jeśli na słuchawkach też to występuje, to zewrzyj drucikiem punkt 4 z punktem 2 na złączu CN205 na płytce Volume Circuit lub 4 i 2 na złączu CP205 na płytce Operation Circuit w zależności od tego gdzie jest łatwiejszy dostęp i sprawdź czy gra równo.
    Jeśli na słuchawkach jest dobrze to ten powyższy test nie będzie potrzebny.

Dodano po 1 [minuty]:

Podczas tych testów powinno być wykorzystane wejście direct
  • Poziom 21  
    Witam dzięki za porady, zrobiłem tak jak pisałeś. Na słuchawkach jest ten sam efekt, a po zmostkowaniu punktów 2 i 4 nie słychać żadnej poprawy, dalej słychać przytłumiony dzwięk z prawej strony.
  • Poziom 42  
    Te testy miały na celu ustalenie czy przyczyna tkwi w samych końcówkach mocy czy też poza nimi. Okazuje się że jednak końcówka mocy powoduje ten efekt. Nie będzie łatwo ustalić co konkretnie jest uszkodzone z tego powodu że są to bardzo rozbudowane wieloczłonowe końcówki.
  • Poziom 21  
    Idzie jakoś sprawdzić UPC4570 ??
  • Poziom 42  
    Chodzi o IC301?
  • Poziom 21  
    tak, Rozebrałem przedni panel i znalazłem parę zimnych lutów. może to będzie
  • Poziom 42  
    IC301 nie ma chyba sensu sprawdzać jakoś oddzielnie. Lepiej sprawdzić od razu cały blok w którym pracuje podając taki sam sygnał na wejścia direct i sprawdzając co jest na wyjściach obu kanałów tego bloku
  • Poziom 21  
    Witam dzisiaj patrzyłem jeszcze raz ten test co napisałeś. Przy podłączonym direct i po zmostkowaniu 2 i 4 pinu CN205 nie ma żadnego efektu ale dziwne jak zmostkuje na tym samym złączu 7 i 9 to lewy kanał jakby wyrównywał do prawego, czemu tak się dzieje??
  • Poziom 42  
    Nie wiem dlaczego. Teoretycznie to jest to niemożliwe ponieważ przy podłączonym wejściu direct i wzmacniaczu przełączonym na direct, ten potencjometr podpięty do pinów 7 i 9 nie występuje w ogóle w torze sygnałowym, tak więc zwarcie jego suwaków nie może robić jakiejkolwiek różnicy. Sygnał z wejścia direct trafia na przełącznik S207, z przełącznika na potencjometr podłączony do pinów 2 i 4 i dalej na końcówkę mocy tak więc w tej konfiguracji manipulacje potencjometrem podpiętym do pinów 7i9 niczego nie jest w stanie spowodować. Tyle można powiedzieć analizując schemat. Jeśli twierdzisz że jest inaczej to musi istnieć jakaś przyczyna ale ja nie mam możliwości jej wykrycia ponieważ mam tylko schemat z którego wynika że to niemożliwe.

Dodano po 10 [minuty]:

Może piny liczysz od niewłaściwej strony?
  • Poziom 21  
    Witam, niestety byłem zmuszony na dłuższy czas przerwy, i powracam do tematu. Niestety kolego dzieje się tak jak mówię właśnie sam tego nie rozumie, a piny liczę dobrze bo jest wydrukowany początek i koniec łączenia CP205 i CN205. Dzisiaj podałem sygnał prostokątny o częstotliwości 100 Hz i napięciu między szczytowym 1700 mV po ustawieniu potencjometru nagłośnienia w połowie jego zakresu miałem napięcie różne między lewym a prawym kanałem około 40 mV wraz ze wzrostem napięcia różnica malała. Pomiary oczywiście wykonane oscyloskopem. Na wyjściu wzmacniacza oczywiście ta różnica też jest i tak jak na potencjometrze tylko że o większym napięciu. I teraz brzmi pytanie czy potencjometr siedzi czy jakiś filtr. Mam też pytanie czy ta częstotliwość nie jest za mała. Wychodzi na to że jest błąd na płytce PCB z oznaczeniami bo się nie zgadza to co jest na schemacie
  • Poziom 42  
    dakin11 napisał:
    Dzisiaj podałem sygnał prostokątny o częstotliwości 100 Hz i napięciu między szczytowym 1700 mV

Gdzie był ten sygnał podany? Jakie były ustawienia wzmacniacza, direct czy coś innego? Gdzie dokładnie był sygnał mierzony?

dakin11 napisał:
    Mam też pytanie czy ta częstotliwość nie jest za mała.

Nie, częstotliwość jest ok. Przy dowolnej częstotliwości z zakresu akustycznego wzmacniacz powinien wzmacniać równo tyle że wyższych niż 400Hz nie da się zmierzyć poprawnie za pomocą większości mierników, tak więc 100Hz jest ok.

Dodano po 1 [godziny] 42 [minuty]:

Prześledź jeszcze dokąd biegną ścieżki od pinu 7, 6, 5 i 4 złącza CN205/CP205 i z jakimi elementami się te ścieżki bezpośrednio łączą. Może to pomoże coś wyjaśnić.
    dakin11 napisał:
    I teraz brzmi pytanie czy potencjometr siedzi czy jakiś filtr.

To się wyjaśni w swoim czasie, nie jest sensowne zgadywanie. Filtr na razie odpada ponieważ przy pracy z wejściem direct nie ma w torze żadnych filtrów. Nie oznacza to że z filtrami jest wszystko w porządku ale trzeba zachować jakąś logiczną kolejność ponieważ w przeciwnym razie szybko powstanie bałagan myślowy i do niczego nie będzie można dojść.

Na rysunku jest fragment schematu który uprościłem dla przejrzystości. Czerwonym kolorem jest narysowany obieg sygnału kanału prawego w normalnym trybie pracy ale z wyłączonymi filtrami i barwą tonu. Na niebiesko jest obieg sygnału kanału prawego przy pracy w trybie direct. Jak widzisz podczas pracy w zwykłym trybie sygnał przechodzi kolejno przez dwa potencjometry głośności a w trybie direct przez jeden. Jeśli teraz w trybie direct podasz taki sam sygnał na oba kanały na wejścia direct, to sygnał trafi do punktów które oznaczyłem jako X i Y, a wyjdzie w punktach V i Z po przejściu przez potencjometr głośności. Po podaniu takiego samego sygnału na wejścia direct sprawdź napięcie sygnału w punktach X i Y. Powinno być ono takie samo. Jeśli tak jest to sprawdź naięcie sygnału w punktach V i Z dla różnych ustawień potencjometra głośności. Napięcia te również powinny być takie same co do wielkości przy dowolnym położeniu potencjometru. Jeśli napięcia te będą się różnić to jest to wina potencjometru. Aby to zrobić będziesz musiał najpierw wyjaśnić numerację tych pinów na złączu CN/CP205. Prawdopodobnie na schemacie jest błędna numeracja i stąd te niejasności ale upewnij się czy to ten powód.
  • Poziom 35  
    dakin11 napisał:
    Witam dzisiaj patrzyłem jeszcze raz ten test co napisałeś. Przy podłączonym direct i po zmostkowaniu 2 i 4 pinu CN205 nie ma żadnego efektu ale dziwne jak zmostkuje na tym samym złączu 7 i 9 to lewy kanał jakby wyrównywał do prawego, czemu tak się dzieje??

Proponuje zacząć od czyszczenia wszystkich przełączników na frontowym panelu (adaptor, loudness, mode, power amp direct) z nimi zawsze są problemy po tylu latach i aby to zrobić dobrze trzeba je rozłożyć a z tym jest sporo roboty (zwłaszcza przy składaniu). Zapsikaj kontaktem S wszystkie złącza wielostykowe, nie zaszkodzi wcześniej je wymyć.

Być może w servis manual jest rozbieżność z oznakowaniem wej/wyj. na potencjometr volume (trzeba to też brać pod uwagę).
  • Poziom 42  
    wkj napisał:
    Proponuje zacząć od czyszczenia wszystkich przełączników na frontowym panelu

Dlaczego od przełączników? Co wskazuje że z nimi jest jakiś problem?
  • Poziom 35  
    SlawekKedra napisał:
    wkj napisał:
    Proponuje zacząć od czyszczenia wszystkich przełączników na frontowym panelu

Dlaczego od przełączników? Co wskazuje że z nimi jest jakiś problem?

Wskazuje rok produkcji, robiłem kilka tych 900tek, żadna nie była czysta i nie obyło się bez trzasków, tak samo w modelach niższych SU VX800, 700.

Pierw autor musi wyjaśnić numerację przy wielostyku potencjometru bo to co opisał wyżej to jakieś cuda.
  • Poziom 42  
    wkj napisał:
    Wskazuje rok produkcji,

Rok produkcji jest rokiem produkcji i niczym więcej.
    Jakie objawy wskazują na to, że z przełącznikami jest coś nie tak w tym konkretnym egzemplarzu? Nie, w tych które robiłeś.

Dodano po 2 [minuty]:

Po samym roku produkcji nie jest możliwe stwierdzenie, że czy coś jest sprawne czy nie. Po objawach się to stwierdza.
  • Poziom 35  
    Zacytuję drugi raz.

Objaw:
    dakin11 napisał:
    ...ale dziwne jak zmostkuje na tym samym złączu 7 i 9 to lewy kanał jakby wyrównywał do prawego, czemu tak się dzieje??

Zanim kolega wyjaśni, przeczyścić nie zaszkodzi a może pomóc.
  • Poziom 42  
    Ten objaw:
    wkj napisał:
    dakin11 napisał:
    ...ale dziwne jak zmostkuje na tym samym złączu 7 i 9 to lewy kanał jakby wyrównywał do prawego, czemu tak się dzieje??

nie wskazuje w żaden sposób na jakikolwiek przełącznik ponieważ piny 7 i 9 nie mają nic wspólnego z przełącznikami. Wyrównanie kanałów po zwarciu pinów 7 i 9 wskazuje na to że nierównomierność powstaje gdziekolwiek pomiędzy wejściami a tymi właśnie pinami, a nie że dzieje się to za sprawą przełączników. Pomiędzy gniazdami a pinami 7 i 9 jest znacznie więcej elementów mogących taką nierównomierność spowodować. To co autor napisał wskazuje w kontekście tego co zostało napisane wcześniej że istnieje jakieś nieporozumienie co do numeracji pinów na złączu i nic ponadto.

wkj napisał:
    Zanim kolega wyjaśni, przeczyścić nie zaszkodzi a może pomóc.

Owszem czyszczenie przełączników nie zaszkodzi o ile się to zrobi poprawnie, co nie jest wcale takie proste. Jaki jest według Ciebie sens to robić ryzykując że się to nie uda w sytuacji kiedy 1) nic nie wskazuje na to że jest to konieczne, 2) w sytuacji kiedy zajmujemy się nierównomiernością pomiędzy kanałami ponieważ to właśnie jest głównym i prawdopodobnie jedynym problemem.
  • Poziom 35  
    SlawekKedra napisał:
    Ten objaw:
    wkj napisał:
    dakin11 napisał:

nie wskazuje w żaden sposób na jakikolwiek przełącznik ponieważ piny 7 i 9 nie mają nic wspólnego z przełącznikami.

Doprawdy?

SlawekKedra napisał:
    Wyrównanie kanałów po zwarciu pinów 7 i 9 wskazuje na to że nierównomierność powstaje gdziekolwiek pomiędzy wejściami a tymi właśnie pinami, a nie że dzieje się to za sprawą przełączników.
    No tak jeżeli wg. ciebie nie ma ich tam i nie maja one wpływu na wysokość sygnału to to zdanie ma sens.

Między jak to ująłeś "wejściami" a pinami 7,9 jest mnóstwo elementów łącznie z przełącznikami, które z góry odrzucane są jako sprawne i pewne. Za dużo w życiu widziałem cyrków z takimi starymi pierdołkami.
    A czy user umie je naprawić/przeczyścić czy nie to jego sprawa, zaniesie do serwisu i mu to zrobią z "drobną" kwotą.

Powodzenia w naprawie.
  • Poziom 21  
    Witam. A więc tak odpowiadając na pytania:
    1) Sygnał Podawany jest na wejście direct z laptopa poprzez generator sygnałów, (dzisiaj 100Hz i napięciu między szczytowym 1000 mV).
    2) Sygnał jest mierzony bezpośrednio na nóżkach potencjometru.
    3) Na nóżkach wejściowych na potencjometrze jest taki sam sygnał jak zmierzony na przewodzie który jest podłączony do wejścia direct
    4) Na nóżkach wyjściowych między lewym i prawym kanałem przy 50% zakresie potencjometru jest różnica 32 mV przy sygnale wejściowym 1000 mV
    5) Im wyższy zakres potencjometru różnica maleje, i odwrotnie im mniejsza tym rośnie, analogicznie dzieje się na wyjściu mocy tylko przy wyższym napięciu.
    6) W załączniku podaję zdjęcie potencjometru głośności i z opisem gdzie jest początek a gdzie koniec złącza CP205/CN205, Wychodzi na to że jest błąd na schemacie.
    7)Zgadzam się z kolegą SlawekKedra--> Nie ma potrzeby szukania winy w przełącznikach ponieważ one nie wpływają w jakikolwiek sposób na sygnał przez wejście direct
    8) Wzmacniacz nie ma żadnych trzasków i tym podobnych zjawisk tylko jest ta beznadziejna różnica.
    9) Jeśli chodzi o czyszczenie to bym sobie spokojnie poradził. Tylko nie widzę puki co potrzeby, tak to w ogóle były potraktowane (kontaktem) a efekty zmiany nie było.

Dodano po 3 [godziny] 39 [minuty]:

Rozlutowałem jego rozebrałem wyczyściłem preparatem do potencjometrów, niestety fiasko. Pomiar pierwszej sekcji wyniósł 20,7 kOhm a drugiej 19,4 kOhm czyli 1,3 kOhm różnicy, zaś 3 i 4 sekcja mają po równo 97,7 kOhm.

Dodano po 46 [sekundy]:

Czy wiecie gdzie można kupić taki potencjometr albo chociaż 2 sekcje 20k?,
  • Poziom 35  
    No to zmienia postać rzeczy.
    Z kupnem oryginalnego potencjometru będzie kłopot (można pokusić o jakiegoś zamiennika, na ebayu widzę trochę części do "szmetnicsów" jest). A jak się trafi oryginał to może być drogo.
    Ewentualnie szukać jakiegoś uszkodzonego i rozebrać na części (ale mi osobiście by było szkoda).
    Dokładnych danych potencjometru nie znam, ale czy nie można zaadaptować na dwóch różniących się sekcjach, jakichś innych pasujących gabarytowo?
  • Poziom 42  
    dakin11 napisał:
    Czy wiecie gdzie można kupić taki potencjometr albo chociaż 2 sekcje 20k?,

Niestety nie mam pojęcia gdzie można taki potencjometr kupić ale do czasu znalezienia i zakupu tego potencjometru można przetestować opcję pominięcia go. Wówczas nie będzie można korzystać z wejścia direct ponieważ w przypadku pominięcia tego potencjometru maksymalny sygnał trafiłby na końcówki bez możliwości ściszenia, chyba że w samym źródle jeśli byłoby regulowane.
  • Poziom 21  
    Problem wyeliminowany, okazał się uszkodzony potencjometr wielokanałowy po zakupie innego podobnego gabarytowo problem zniknął. Dziękuję za współpracę.