Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ledbar LightmaXX 252 - nietypowy problem ze sterowaniem konwerterem PC-DMX

djrook 25 Lis 2014 21:58 1557 6
  • #1 25 Lis 2014 21:58
    djrook
    Poziom 9  

Witam,

Mam dosyć nietypowy problem, trochę trudno to opisać ale spróbuje. Sprawa wygląda następująco: posiadam 7 szt. ledbarów LigtmaXX 252. Kiedy podłącze je do najprostszego chińskiego sterownika typu eurolite 252 działają poprawnie, reagują na polecenia, nie migają - poprostu działają tak jak powinny.
    Sytuacja komplikuje się kiedy podłączam je do konwertera PC-DMX. Wtedy panele reagują na polecenia tak jak powinny ale cały czas migają ( tak jakby włączony był jakiś nieregularny stroboskop ). Czyli np. włącza się czerwony kolor ale cały czas miga. Aby lepiej zobrazować co się dzieje podaje link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=tTP6mBKIA1k
    Próbowałem również na "lepszym" stole avolites pearl 2004 i dzieje się tak samo. Próbowałem podłączać je przez splitter, kable są napewno dobre, próbowałem stosować terminator, fixtura jest prawidłowa i dalej to samo. Ani odcięcie masy ani zmiana polaryzacji w kablu nic nie dały. Załączam zdjęcie płytki ( słaba jakość ale starałem się opisać ). Ledbar LightmaXX 252 - nietypowy problem ze sterowaniem konwerterem PC-DMX
    Konwertery które mam aktualnie do dyspozycji to DAB SYSTEM z separacją galwaniczną i KW MATIK no obu to samo.

Może ktoś będzie w stanie mi pomóc, byłbym bardzo wdzięczny. Jeśli z naprawą wiążą się jakieś koszty również, po uprzednim ustaleniu, jestem w stanie je ponieść.

Pozdrawiam
    Tomek

0 6
  • #3 26 Lis 2014 09:13
    djrook
    Poziom 9  

Próbowałem zmieniać + z - wtedy nie działa wcale. Masę też próbowałem odcinać i nic to nie daje.
    Na 90% problem leży w tej płytce w ledbarze, pytanie jaki i czy da się go naprawić.

0
  • #4 26 Lis 2014 09:58
    adambyw
    Moderator Akustyka

Bez pomiarów oscyloskopem ciężko będzie stwierdzić gdzie jest problem.
    L7805 to stabilizator napięcia dla procesorów. Na nim możesz zmierzyć czy poprawnie trzyma napięcie. Choć jak się uszkadzają to albo mają przerwę albo dają pełne napięcie z wejścia.
    Profilaktycznie możesz wymienić elektrolity.
    12C5404 i 12C5406 to chińskie procesory z rodziny 8051. Nie mam pomysłu dla czego wsadzili w tak proste urządzenie aż 2 procesory. Przy nich warto sprawdzić nogi reset czy dają pewny potencjał. Bo mogą się procesory resetować co daje taki objaw. Jak jest z nimi problem to lipa, bo softu z nich nie wyciągniesz (choć by dla tego że pewnie są zabezpieczone przed odczytem i musiał byś zbudować programator na podstawie chińskiego datasheta), możesz rozrysować schemat i napisać własny soft na inny procesor. Ja tak zrobiłem niedawno z lampą PAR, linka masz w moim podpisie.
    HA17538 to wzmacniacz operacyjny. Brakuje wyglądu płytki z drugiej strony. Albo to będzie odbiornik lini DMX albo
    ULN2003 to elementy wykonawcze, one sterują diodami. Po jednym dla każdego koloru. Są w podstawkach to możesz wyjmować po jednym i sprawdzać czy dalej jest efekt strobo. Któryś może powodować przysiadanie napięcia na zasilaczu. Zamiast ULN'a możesz w podstawkę wsadzić diodę LED w szeregu z rezystorem. Piny 1-8 są to piny sterujące, na nich będziesz miał sygnał z procesora, na 9 masz masę. Nie łącz do pinu 10 bo masz tam +12V albo więcej, możesz uszkodzić procesor. Dioda pokaże Ci poprawność sygnału z procesora.

0
  • #5 26 Lis 2014 20:00
    djrook
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. W wolnej chwili spróbuje w miarę umiejętności sprawdzić to o czym piszesz.

0
  • #6 02 Gru 2014 20:16
    norbertch
    Poziom 10  

Urządzenia Lightmaxx mają problem z pełnym sygnałem dmx512. Profesjonalne sterowniki wysyłają pełna ramkę 512 natomiast najtańsze stoły nie. Jeśli konwerter USB DMX działa ci prawidłowo na innych urządzeniach to znaczy, że moje przypuszczenia są trafne. Miałem ten sam problem.

0
  • #7 02 Gru 2014 20:50
    djrook
    Poziom 9  

Z tego co wyczytałem w sieci i na innych forach ten typ poprostu tak ma i nie ma na to rozwiązania.
    Wynika to prawdopodobnie właśnie z ilości ramek o której mówisz.

0