Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowa forma krzemu nadzieją na bardziej wydajne panele fotowoltaiczne

jacu007 25 Lis 2014 22:43 2190 0
 • Nowa forma krzemu nadzieją na bardziej wydajne panele fotowoltaiczneNaukowcy stworzyli kompletnie nową formę krzemu, która zgodnie z deklaracjami twórców, daje nadzieję na zastosowanie w panelach słonecznych nowej generacji, a także w diodach LED i innych dziedzinach technologii półprzewodnikowej.
  Opracowana przez naukowców z Carnegie Mellon University forma krzemu jest alotropową formą tego pierwiastka, podobnie jak diament czy grafit są odmianą alotropową węgla.

  W odróżnieniu od tradycyjnej krystalicznej struktury krzemu, nazywanej często strukturą diamentu, ta alotropowa forma ma budowę otwartą zwaną strukturą zeolitową. Składa się kanałów z pięcio-, sześcio- i ośmioczłonowymi pierścieniami krzemu.

  Do stworzenia takiej struktury naukowcy wykorzystali pionierski proces, podczas którego pod wysokim ciśnieniem powstał związek chemiczny krzemu i sodu, Na4Si24.

  Tak powstały związek został następnie przeniesiony do ciśnienia atmosferycznego, w którym usunięto z niego sód za pomocą ogrzewania.

  W rezultacie powstała alotropowa forma czystego krzemu Si24, który wedle doniesień ma idealną przerwę energetyczną do zastosowania przy konwersji światła na energię elektryczną. Dzięki temu może absorbować i potencjalnie emitować światło, znacznie skuteczniej niż konwencjonalna struktura diamentu. Co więcej - jest ona stabilna w ciśnieniu otoczenia do temperatury, co najmniej 450°C.

  Naukowcy mają nadzieję, że badania w przetwarzaniu krzemu pod wysokim ciśnieniem dadzą rozwiązanie aktualnych wyzwań energetycznych, a w przyszłości pozwolą rozszerzyć te badania na inne materiały.

  Źródło:
  http://www.newelectronics.co.uk/electronics-n...could-find-use-in-solar-cells-and-leds/66102/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  jacu007
  Poziom 22  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 napisał 688 postów o ocenie 72, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Dąbrowa Górnicza. Jest z nami od 2007 roku.