Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa forma krzemu nadzieją na bardziej wydajne panele fotowoltaiczne

jacu007 25 Nov 2014 22:43 2280 0
 • Nowa forma krzemu nadzieją na bardziej wydajne panele fotowoltaiczneNaukowcy stworzyli kompletnie nową formę krzemu, która zgodnie z deklaracjami twórców, daje nadzieję na zastosowanie w panelach słonecznych nowej generacji, a także w diodach LED i innych dziedzinach technologii półprzewodnikowej.
  Opracowana przez naukowców z Carnegie Mellon University forma krzemu jest alotropową formą tego pierwiastka, podobnie jak diament czy grafit są odmianą alotropową węgla.

  W odróżnieniu od tradycyjnej krystalicznej struktury krzemu, nazywanej często strukturą diamentu, ta alotropowa forma ma budowę otwartą zwaną strukturą zeolitową. Składa się kanałów z pięcio-, sześcio- i ośmioczłonowymi pierścieniami krzemu.

  Do stworzenia takiej struktury naukowcy wykorzystali pionierski proces, podczas którego pod wysokim ciśnieniem powstał związek chemiczny krzemu i sodu, Na4Si24.  Tak powstały związek został następnie przeniesiony do ciśnienia atmosferycznego, w którym usunięto z niego sód za pomocą ogrzewania.

  W rezultacie powstała alotropowa forma czystego krzemu Si24, który wedle doniesień ma idealną przerwę energetyczną do zastosowania przy konwersji światła na energię elektryczną. Dzięki temu może absorbować i potencjalnie emitować światło, znacznie skuteczniej niż konwencjonalna struktura diamentu. Co więcej - jest ona stabilna w ciśnieniu otoczenia do temperatury, co najmniej 450°C.

  Naukowcy mają nadzieję, że badania w przetwarzaniu krzemu pod wysokim ciśnieniem dadzą rozwiązanie aktualnych wyzwań energetycznych, a w przyszłości pozwolą rozszerzyć te badania na inne materiały.

  Źródło:
  http://www.newelectronics.co.uk/electronics-n...could-find-use-in-solar-cells-and-leds/66102/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  jacu007
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: systemy mikroprocesorowe, raspberry pi
  jacu007 wrote 688 posts with rating 79, helped 0 times. Live in city Dąbrowa Górnicza. Been with us since 2007 year.