Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trójnik, rozdzielacz - Potrzebny nie typowy rozdzielaz, sposób połączenia kabli

26 Lis 2014 08:57 2982 15
  • Poziom 28  
    Witam. Mam nietypowy problem i pytanie, czy istnieje jakis rozdzielacz sygnału antenowego w kształcie Y? W sklepach pytałem ale mają tylko w kształcie T. Chodzi mi o rozgałęzienie sygnału w puszce fi 60. Lub ewentualnie jakis inny sposób połączenia trzech kabli antenowych? Moze lutowanie i potem zaekranowanie połączenia?
  • Poziom 40  
    Cytat:
    Lub ewentualnie jakis inny sposób połączenia trzech kabli antenowych? Moze lutowanie i potem zaekranowanie połączenia?

Ten sposób jest niedopuszczalny!
  • Poziom 20  
    Kable koncentryczne są celowo okrągłe. Gdyż odległość ekrany od żyły musi być stała. Wpływa to na impedancję falową przewodu. A w sygnałach W.CZ. jakim jest sygnał antenowy jest to istotne.
    Połączenie lutowane zmieni to i będzie w tym miejscu następowało odbicie.
    Co pogorszy jakość sygnału.

Ja w takich wypadkach stosowałem głęboką puszkę i rozgałęźnik indukcyjny.
    Ważne są również złącza, najlepiej aby były stożkowe lub SELF INSTAL gdyż są bardzo krótkie i łatwiej je zmieścić.
  • Poziom 28  
    Dobrze, lutowanie odpada. Oglądałem rożne rozgałęźniki indukcyjne. A istnieje cos prostego? Tak jak złączka dwuch kabki, tyle że do trzech? Bez wejść i wyjść, tylko działający w każdą strone i przepuszczający pełen sygnał we wszystkie strony?
  • Pomocny post
    Specjalista Sieci, Internet
    patryk-84a napisał:
    A istnieje cos prostego? Tak jak złączka dwuch kabki, tyle że do trzech? Bez wejść i wyjść, tylko działający w każdą strone i przepuszczający pełen sygnał we wszystkie strony?

Oczywiście... - tylko, że tym możesz sobie sznurek nawinąć w kłębek, a nie montować w instalacjach tv.
    Masz to na myśli:
  • Poziom 20  
    Wydaje mi się iż najlepiej będzie w twoim przypadku zastosować gniazdo przelotowe.

I nie potrzebujesz rozgałęźnika.
  • Poziom 28  
    Wiem. Ale rozprowadziłem po mieszkaniu sygnał z tv zbiorczej naziemnej i osobno z anteny satelitarnej. Nie chciałem sumować tych sygnałów i zrobiłem na osobnych gniazdach. Zastosowalem osprzęt Simon 54 i gniazda pojedyńcze Sat i pojedyńsze Ant. Gniazda te są tylko w wykonaniu końcowym.

Dziekuje za pomoc. Znalazłem już te małe trójniczki.
  • Specjalista Sieci, Internet
    patryk-84a napisał:
    Znalazłem już te małe trójniczki.

A więc prosisz się sam o kłopoty.
    Ale, Twój wybór.
  • Poziom 28  
    No faktycznie coś jest nie tak z tym trójnikiem. Gniazdo z simona pojedyncze satelitarne to zwykła złączka typu F z dwóch stron żeńska, wkręcona w plastik gniazdka. Zastosowałem trójnik podobny do tego wyżej lecz środkowy odczep jest typu męskiego. Trójnik wkręciłem bezpośrednio w gniazdko. Na bokach trójnika zastosowałem kolanka bo inaczej nie zmieściło by mi się to wszystko do puszki. Ustawiłem antene, podłączyłem CP. Zero jakości i zero mocy. Programy są ale nie wszystkie. Głównie brakuje programów polsatowskich. Sprawdziłem dekoder na innej antenie i było ok. Podłączyłem dekoder na krótko do mojej anteny i też ok. Domyśliłem się że winny może być ten trójnik. Odkręciłem gniazdko, trójnik odkręciłem od gniazdka i wszystko wróciło do normy. Jakość i moc na full, ale dziwne bo nadal sygnał leciał przez owy trójnik. Co jest jeszcze dziwniejsze, wkręcam w trójnik złączke i przestaje działać, na złączke nakręcam zwykłą końcówkę F pustą i znowu sygnał na full. Dla mnie to jest nie logiczne. Wie ktoś o co chodzi? Dodam jeszcze ze dekoder działa na obu gniazdach z tym że jeśli podłączam pod ostatnie gniazdo to w tym gdzie jest trójnik muszę nakręcić pustą Fke. Jakieś zakłucenia zbiera?
  • Specjalista Sieci, Internet
    patryk-84a napisał:
    muszę nakręcić pustą Fke. Jakieś zakłucenia zbiera?

Powinien być rezystor obciążeniowy założony - po prostu sygnał może "dmuchać, uciekać" z instalacji.
  • Poziom 43  
    patryk-84a napisał:
    Witam. Mam nietypowy problem i pytanie, czy istnieje jakis rozdzielacz sygnału antenowego w kształcie Y? W sklepach pytałem ale mają tylko w kształcie T. Chodzi mi o rozgałęzienie sygnału w puszce fi 60. Lub ewentualnie jakis inny sposób połączenia trzech kabli antenowych? Moze lutowanie i potem zaekranowanie połączenia?

Ja tak mam zrobione i działa bez problemów. Teoria teorią ale nieraz nie ma wyjścia.