Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Eberspacher D1L C Compact ( 25 2108) - podlączenie

hckosmo 26 Nov 2014 11:29 5277 18
 • #1
  hckosmo
  Level 8  
  Dostałem od znajomego kompletne Webasto Eberspacher D1L C Compact (25 2108). chce je wykorzystać jako ogrzewanie małego pomieszczenia warsztatowego. Problem w tym, że tego typu urządzenia to dla mnie czysta abstrakcja, i stykam się z tym po raz pierwszy.

  Czym dysponuję:

  Webasto 25 2108
  Sterownik 5010149507 (126 008 001)
  Kontroler temperatury 5010235200
  Pompa (niestety nr jest nieczytelny)

  Zacznę może od troszkę retorycznego pytania, lecz chcę znać odpowiedź na tą elementarną rzecz. Na zdjęciu webasta naniosłem cyfry, jesteście mi w stanie pomóc określić przeznaczenia danych otworów? Do miewam, że 1 to wylot spalin (jest porostu okopcone), a dwójka to przyłącze na ON 4 i 5 to wloty/wyloty powietrza, lecz nie wiem jaki jest kierunek przepływu.

  Przydatny byłby schemat, gdyby ktoś dysponował lub znał namiar, gdzie takowy znajdę, będę wdzięczny.

  Załączam zdjęcia jak to wygląda u mnie. Podejrzewam, że z czasem będą rodzić się kolejne pytania.

  Pozdrawiam.
 • #2
  apollo229
  Level 21  
  1. Wylot spalin
  2. Zasilnie paliwem
  3. Wlot świeżego powietrza z zewnątrz auta
  4. Wlot świeżego powietrza ze środka kabiny
  5. Wylot ogrzanego powietrza

  Co do schematu postaram się poszukać
 • #3
  hckosmo
  Level 8  
  Jeszcze jedno pytanko, czy ważna jest orientacja pracy webasta? Czy mogę je sobie w swoim warsztacie ułożyć wg własnego uznania?
 • #4
  apollo229
  Level 21  
  Nie, ma znaczenie...
  jeśli chcesz przykręcić bokiem, należy pamiętać, aby świeca była ZAWSZE na górze
 • #5
  hckosmo
  Level 8  
  Co masz na myśli mówiąc ,, zawsze na górze" gdybys mógł rozwinąc ta myśl byłbym wdzięczny.

  Sprawa druga. chciałem dziś sprawdzić pompę, i po podłączeniu do zasilania czuć tylko jedno drgnięcie, nic pozatym. Czyżby pompa była walnięta?
 • #6
  hckosmo
  Level 8  
  Troszkę przysiedziałem nad podłączeniem tych elementów. Największy problem jest taki że nie mogę namierzyć schematu akurat od tego modelu. W necie znajduje masę innych podobnych ale zawsze coś się rożni.

  Do czego udało mi się dojść:

  Znalazłem schemat od modelu 25 1896 01 00 00 ( oraz sporo innych ) i przerobiłem go tak aby pokazać jak to wygląda u mnie. Zaoszczędzimy sobie ewentualnych nieporozumień.

  Potencjometr: nie wiem od czego są styki 3 oraz 4, wydaje mi się że do podłączenia diody. Dodam tylko że mój potencjometr nie ma funkcji wyłącznika. Sprawdziłem opór potencjometru i kształtuje się on w granicach 1.8 - 2.2 czyli jest w normie

  Sterownik: Dałem zasilania na styki 5 oraz 6, po czym sterownik się uruchomił. Gdy włączyłem funkcję grzania na styku nr 7 pojawiło się napięcie 24V. Nie wiem natomiast od czego są styki 8 oraz 4

  Inaczej też u mnie wygląda podłączenie świecy żarowej. Oraz nie wiem do czego służy kostka b2


  Ogólnie to mógłbym już przystąpić do uruchomienia urządzenia, lecz cały czas nurtuje mnie pytanie odnośnie pompy, czy jej zachowanie nie wskazuje czasem na uszkodzenie. Poza tym rezystancja jest większa niż w dokumentacji 33 ohm
 • #7
  apollo229
  Level 21  
  Pompa zachowuje się normalnie, a częstotliwością "puknięć" steruje sterownik.
  Co do montażu chodziło mi, żeby obudowa wtyczek instalacji była zawsze na górze.
 • #8
  hckosmo
  Level 8  
  Rozumiem,

  A co powiesz o schemacie?
 • #9
  apollo229
  Level 21  
  Jeśli chcesz korzystać z urządzenia w garażu jako dodatkowe ogrzewanie, najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie między przewody czerwono-szary i brązowo-biały opornika 2,2kΩ (będzie symulował potencjometr), a włącznik zrobić na przewodach żółtym i czerwonym. Ogrzewanie uruchomi się bez problemu.
 • #10
  hckosmo
  Level 8  
  Ok spróbuje je uruchomić.

  Teraz mam kilka pytań odnośnie zasilania. Na razie jako że chce sprawdzić czy urządzenie zadziała mam pożyczony akumulator 24V, docelowo chce zastosować zasilacz. Pytanie jakiej mocy zasilacza szukać? Czy zasilacz 10 A wystarczy?
 • #11
  apollo229
  Level 21  
  Jutro pomierzę wszystko w pracy i dam znać, ale wydaje mi się, że gdyby był 15A w zupełności by wystarczył. Chodzi o sam rozruch i rozgrzewanie świecy, później sam pobór prądu jest w wysokości 2A
 • #12
  hckosmo
  Level 8  
  Udało mi się dziś uruchomić webasto, i po paru próbach ruszyło.

  Zrezygnowałem z sterownika, doszedłem do wniosku że jako webasto ma działaś do ogrzewania pomieszczenia warsztatowego tak zaawansowane funkcję jak czasowe uruchomienie itp są mi zbędne.

  Pierwsze odpalenia nie było do końca udane, webasto zakopciło, po czym przestało, chwilkę się pokręciło i stanęło, i tak za każdym kolejnym razem z tym że bez kopcenia.

  Z początku stawialiśmy na któryś z czujników, lecz w końcu okazało się że pompa się zapowietrzyła i nie podawała paliwa. Po napełnieniu ruszyło i hulało jak talala.

  Jako źródło zasilania zastosowałem zasilacz 10A lecz dobrej jakości. Na początku gdy webasto się rozgrzewało leciutko przygasało światło ale ogólnie to dawał radę.
 • #13
  Demeek
  Level 9  
  A powiedz jaki dokładnie masz zasilacz? Też czasem potrzeba mi odpalić na stole ogrzewacz a muszę z akumulatorów.
 • #14
  apollo229
  Level 21  
  Kolego ja mam stary dobry zasilacz Z-3020 firmy Inco Warszawa
 • #15
  Demeek
  Level 9  
  Dziekuję bardzo, dobrze wiedzieć.
 • #16
  hckosmo
  Level 8  
  Mam takie pytanie: czy na rurce od wlotu powietrza do spalania zastosować filtr?
 • #17
  apollo229
  Level 21  
  Nie wiem dokładnie o co Ci chodzi, ale nie ma takiej potrzeby. Wystarczy sama rurka.
 • #18
  hckosmo
  Level 8  
  Chodzi mi o zwykły filtr powietrza jak w samochodach, aby wyeliminować ewentualne dostnie się drobinek śmieci z powietrzem do komory spalania ( wiadomo warsztat podczas pracy czystościa nie grzeszy )
 • #19
  Ileżyjebanan
  Level 9  
  To nie ten schemat, bo ten jest do czarnego sterownika ze świecą na plusie (p6 łączy się z p5 wewnątrz sterownika). Natomiast jeżeli świeca wchodzi tak jak to opisujesz, to będzie zwykły żółty sterownik (świeca na minusie). Schemat znajduje się w tym samym manualu, z którego pochodzi powyższy i wygląda mniej więcej jak ten tu. Porównaj kolory powinny pokrywać się. Regulator potencjometryczny podłączony źle, bo bez niego też odpalisz piec. Tam gdzie jest znak zapytania to nie LED tylko diagnose do komunikacji komputerowej. Zegar podłączony prawie dobrze, ale brakuje zasilania po stacyjce (p.4), ponieważ bez tego można ustawić max. 120 minut i ogrzewanie wyłączy się, podświetlenia z pozycji (p.8), p.1 p.2 czujnik 2kΩ PTC żeby zegar wyświetlał °C. Podłączenie kompakta jest łatwe, tylko trzeba mieć trochę rozeznania w jego obsłudze, bo steruje nim mikrokomputer, a więc zasilacz stabilizowany, zabezpieczony, itd. Zegar ten jest zabezpieczony dość dobrze przed odwrotnym podłączeniem itp., ale komputer pieca już nie. Część elektryczna pompki stanowi uzwojenie dość dobrze zabezpieczone przed korozją, więc od tej strony trudno mówić o jej usterce. Warto też mieć na uwadze, że ten typ ogrzewania funduje czasem trudne do wyobrażenia sobie awarie (trzeba zobaczyć żeby uwierzyć co potrafi zmiana temperatury w szerokim zakresie), stąd wyeksploatowany może być mocno upierdliwy, sypać błąd za błędem i w efekcie może zablokować się.

  Eberspacher D1L C Compact ( 25 2108) - podlączenie