Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połaczenie Viera Link Panasonic z Marantz

kapi_25 26 Lis 2014 13:23 2502 8
  • #1 26 Lis 2014 13:23
    kapi_25
    Poziom 10  

prosiłbym o pomoc w poprawnym połączeniu i ustawieniu sprzętów - idee mi się już skończyły....

sprzęty :
    1. TV P50ST60 panasonic
    2. Ampli NR1604 Marantz
    3. przewód HDMI 7,5m. Island 6
    4. BR Marantz
    5. przewód HDMI 1,5m dostarczony od Marantz

połaczenia:
    4->5->2 czyli BR do ampli
    2->3->1 ampli do tv

nie mogę się uporać, by zmusić TV do wypuszczenia dźwięku z TV na ampli. obydwa urządzenia posiadają dedykowane gniazda ARC
    nie mogę zmusić TV do załączenia funki Viera Link - w menu funkcja jest aktywna, lecz po wejściu w APPS -> Viera Link otrzymuje komunikat "brak takiej funkcji"

połaczenie 2-> 1 testowałem na różnych przewodach HDMI i wciąż to samo.

płyty BR normalnie są odtwarzane : obraz na TV a dźwięk na ampli i to działa.

aha - chciałbym by dźwięk z TV ( DVB-T) był kierowany przez ARC na ampli , innych aplikacji typu YouTube nie sprawdzałem.

za każdy pomysł byłbym wdzięczny.

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Lis 2014 18:36
    Polon_us
    Poziom 40  

Podstawowe pytanie - jakiej wersji kabla HDMI kolega używa? Musi być 1.4a lub wyższa - to jest podstawowy wymóg, aby móc używać funkcję ARC. Jeżeli kolega takiego nie ma (lub nie ma pewności, co do posiadanego) to proszę się zaopatrzyć w takowy. Kabel nie dłuższy niż 5 m. Im krótszy, tym lepiej. Wymóg kabla HDMI 1.4a dotyczy połączenia między TV a Marantz. Inne połączenia nie są tak "wymagające". Na czas rozwiązywania problemu proszę zaniechać używania kabla HDMI Island nawet jeśli on jest w wersji 1.4a - przynajmniej między telewizorem a wzmacniaczem. Jest on za długi i to może powodować problemy.

Inną rzeczą, którą kolega może zrobić, to jest przywrócenie telewizora do ustawień fabrycznych, czyli generalny reset. Wiąże się z tym konieczność ponownego zaprogramowania telewizora. Ale często ten reset bywa pomocny.
    Po tym, kolega może sprawdzić, czy jest uaktualnienie oprogramowania telewizora. Jeśli tak, to zainstalować.

Powodzenia.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 26 Lis 2014 19:38
    kapi_25
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź,
    nawiązując do

Polon_us napisał:
    Inną rzeczą, którą kolega może zrobić, to jest przywrócenie telewizora do ustawień fabrycznych, czyli generalny reset. Wiąże się z tym konieczność ponownego zaprogramowania telewizora. Ale często ten reset bywa pomocny.
    Po tym, kolega może sprawdzić, czy jest uaktualnienie oprogramowania telewizora. Jeśli tak, to zainstalować.

te czynności uczyniłem jako jedne z pierwszych w poszukiwaniu rozwiązania

zastanawiające jest, iż posiadając tv TX-P42G30 system ten działał, możliwe że cos w nowym tv P50ST60 coś zmienili w oprogramowaniu.
    problemem dla mnie jest długośc tego przewodu i musi on posiadać min. 7m. - tv mam na ścianie a sprzęt w rogu pokoju, kable są schowane pod tynkiem w korytach - oczywiście mogę je wyjąć.

Polon_us napisał:
    Podstawowe pytanie - jakiej wersji kabla HDMI kolega używa? Musi być 1.4a lub wyższa - to jest podstawowy wymóg, aby móc używać funkcję ARC.

sprawdzając specyfikację tego kabla i potwierdzając to u różnych specjalistów od hifi mam potwierdzenie że posiada on tzw CEC wymagane do obsługi ARC.
    sam już nie wiem....
    posiadany kabel spełnia wymagania 1.4a : http://tnij.org/island_6

Polon_us napisał:
    Na czas rozwiązywania problemu proszę zaniechać używania kabla HDMI Island nawet jeśli on jest w wersji 1.4a - przynajmniej między telewizorem a wzmacniaczem. Jest on za długi i to może powodować problemy.

znów przywołam specjalistę z salonu hifi ..... wierzyć czy nie w ich kompetencje ?

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lis 2014 08:29
    Polon_us
    Poziom 40  

Muszę przyznać, że ów kabel island 6 wywarł na mnie korzystne wrażenie. Wygląda bardzo porządnie. Generalnie, przy połączeniach HDMI przyjmuje się granicę 5m do której te połączenie powinno działać.
    Przy dłuższych odcinkach wskazane jest użycie kabli HDMI z wzmacniaczami – są takie dostępne.
    W przypadku tego kabla sądzę, że powinien sobie poradzić z dystansem 7m. Jest to warte próby.

kapi_25 napisał:
    nie mogę zmusić TV do załączenia funki Viera Link - w menu funkcja jest aktywna, lecz po wejściu w APPS -> Viera Link otrzymuje komunikat "brak takiej funkcji"

Zgodnie z instrukcją telewizora taka sytuacja występuje wtedy, kiedy telewizor nie widzi podłączonego urządzenia spełniającego wymogi standardu HDMI-CEC.
    W tym konkretnym przypadku mam nadzieję, że to tylko kwestia nie uaktywnienia tej opcji w wzmacniaczu Marantz. Stąd taka, a nie inna reakcja telewizora.

Także, proponowałbym sprawdzić to. Tu mała uwaga – nie udało mi się znaleźć instrukcji tych urządzeń, które pokazywałaby polskie menu tych urządzeń.
    W poniższej liście postaram się w miarę dokładnie oddać polskie menu mając w ręku tylko wersję angielską:

1 – Panasonic – wyłączyć VieraLink
    2 – Marantz -> Main (Główne) -> Setup (Konfiguracja) -> HDMI Setup (Konfiguracja HDMI) ->> HDMI Control (HDMI kontrola)-> ustawić ON (Włączone)
    3 – (P) – Menu -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link settings (Viera Link konfiguracja) -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link -> On (Włączone)
    4 – (P) – Sound (Dźwięk) -> Advanced Settings (Zaawansowane ustawienia) -> Digital audio out selection (Wybór cyfrowego sygnału audio) -> Auto
    5 – (P) – wybrać Viera Link menu -> APPS -> Speaker output (Wybór głośników) -> Home Theater (Kino domowe)
    6 – (P) – te same menu tj. Viera Link -> APPS -> Viera Link control with TV’s remote control (Viera Link kontrola tylko przy użyciu pilota telewizora) -> wybrać Home Theater (Kino domowe).

Mam nadzieję, że te uwagi uzdrowią sytuację.

Powodzenia.

0
  • #5 28 Lis 2014 18:24
    kapi_25
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź,
    postępowałem zgodnie z podanymi wskazówkami:

Polon_us napisał:
    1 – Panasonic – wyłączyć VieraLink
    2 – Marantz -> Main (Główne) -> Setup (Konfiguracja) -> HDMI Setup (Konfiguracja HDMI) ->> HDMI Control (HDMI kontrola)-> ustawić ON (Włączone)
    3 – (P) – Menu -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link settings (Viera Link konfiguracja) -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link -> On (Włączone)
    4 – (P) – Sound (Dźwięk) -> Advanced Settings (Zaawansowane ustawienia) -> Digital audio out selection (Wybór cyfrowego sygnału audio) -> Auto
    5 – (P) – wybrać Viera Link menu -> APPS -> Speaker output (Wybór głośników) -> Home Theater (Kino domowe)
    6 – (P) – te same menu tj. Viera Link -> APPS -> Viera Link control with TV’s remote control (Viera Link kontrola tylko przy użyciu pilota telewizora) -> wybrać Home Theater (Kino domowe).

po kolejnej próbie zacząłem wyłączać każde urządzenie w celu "potwierdzenia" zmiany w menu.

doszedłem do pkt. 5. dalej niestety nie mogę właczyć Viera Link -> brak takiej funkcji.
    Polon_us napisał:
    Zgodnie z instrukcją telewizora taka sytuacja występuje wtedy, kiedy telewizor nie widzi podłączonego urządzenia spełniającego wymogi standardu HDMI-CEC.
    W tym konkretnym przypadku mam nadzieję, że to tylko kwestia nie uaktywnienia tej opcji w wzmacniaczu Marantz. Stąd taka, a nie inna reakcja telewizora.

też mam taką nadzieję że jednak coś źle klikam ...

dziś rozmawiałem z kolegą który ma bogatsza wiedzę ode mnie, podsunął idee z ekranowaniem (dodatkowym) tegoż kabla HDMI i uziemienie go do bolca w gniazdku.

sam jestem ciekaw czy to zadziała.

aha - moje menu w ampli tunerze jest inaczej zbudowane niż w podpowiedzi w pkt. 2, i obsługa HDMI jest w menu Video.
    postaram się wkleić jakieś screeny z menu.
    w menu TV opcje HDMI sa TYLKO dostępne, gdy jestem przełączony na AV. gdy jestem na tv - wtedy tylko SPDIF.
    może to jest skutkiem tego, że w menu VieraLink ( do którego nie mam dostępu) nie wiem co jest załączone / wyłączone.

dziś w kolejnym salonie znów zaproponowali mi kabel optyczny :/

jeszcze potestuję. :|

0
  • Pomocny post
    #6 29 Lis 2014 06:34
    Polon_us
    Poziom 40  

Cóż, zaczynam powoli wyczerpywać się w pomysłach na rozwiązanie tego problemu

kapi_25 napisał:
    .. podsunął idee z ekranowaniem (dodatkowym) tegoż kabla HDMI i uziemienie go do bolca w gniazdku.

Można spróbować, choć nie pokładałbym w tym dużych nadziei.
    kapi_25 napisał:
    ... w menu TV opcje HDMI sa TYLKO dostępne, gdy jestem przełączony na AV. gdy jestem na tv - wtedy tylko SPDIF.

To jest normalny objaw.

Można odnieść wrażenie, że jedno z tych urządzeń - telewizor lub wzmacniacz - nie współpracuje tak, jak to wynika z specyfikacji. Także, trzeba dociec które z nich.
    Ale póki co, może kolega spróbować:
    - przywrócić wzmacniacz do fabrycznych ustawień o ile nie było to już zrobione
    - wszelkie ustawienia Panasonica zrobić mając na telewizorze ustawione wejście HDMI2 (ARC)

Jeżeli to nic nie pomoże, to mozna wykonać test. Test, który w założeniach pomógłby zidentyfikować, które urządzenie nie chce współpracować.
    Test polegałby na tym, że wzmacniacz zostałby odłączony od telewizora, a odtwarzacz BR podłączony zostałby bezpośrednio do telewizora.
    I przy tym połączeniu proszę sprawdzić funkcję VieraLink. Oczywiście w odtwarzaczu BR trzeba uaktywnić HDMI-CEC. W przypadku tego urządzenia wynik pozytywny testu byłby wtedy, kiedy :

- VieraLink uaktywnił się się
    - BR zaczął reagować na komendy pilota telewizora.

Trochę nie pasuje, że ten BR to również Marantz, ale w danej chwili, nie wiem, czy kolega ma dostęp do urządzenia HDMI innego producenta.

I na koniec, można podejść do całego problemu z innej strony.

Tak na dobrą sprawę, dlaczego te połączenie ARC jest tak istotne dla kolegi?

Jest ono bardzo pomocne, kiedy do telewizora podłączonych jest bezpośrednio szereg urządzeń. I w takim przypadku sygnał audio jest przesyłany jest jednym przewodem zwrotnie do wzmacniacza.
    W przypadku kolegi taka sytuacja nie występuje. To może nie ma sensu "walczyć" z ARC?
    kapi_25 napisał:
    dziś w kolejnym salonie znów zaproponowali mi kabel optyczny :/

Wbrew pozorom, może to jest rozwiązaniem dla kolegi. Jakość dźwięku przez HDMI czy optyczny jest przecież taka sama.
    Jeżeli przenoszony sygnał z telewizora pochodzi z jego wbudowanych układów np. tuner to będzie on przenoszony zgodnie z tym, jak jest nadawany.
    Mam tu myśli kwestię stereo vs. 5.1. Pomijam tu fakt, że stacji w Polsce nadających 5.1 jest niewiele.

Proszę to rozważyć.

0
  • #7 14 Sty 2015 19:47
    kapi_25
    Poziom 10  

Dziękuję za okazaną pomoc.

niestety do dziś nie udało się zmusić sprzętów do wzajemnej komunikacji przez ARC.

niestety, zmuszony byłem do zastosowania kabla optycznego.

0
  • #8 14 Sty 2015 21:28
    Trabi
    Poziom 36  

kapi_25 napisał:

Bo Viera-Link działa tylko ze sprzętem Panasonic'a. Z innymi się nie dogada. Zbyteczne Twoje boje.
    Viera-Link zadziała nawet przez złącze SCART z magnetowidem (sterowanie video pilotem od TV, przesyłanie spisu kanałów, wciśnięcie REC na pilocie TV ustawia kanał w video i zaczyna nagrywanie itp). Warunek: video też musi być od Panasonic'a i obsługiwać Viera-Link.

0
  • #9 29 Maj 2015 08:39
    kapi_25
    Poziom 10  

Na chwile obecną problem podłączenia rozwiązany kablem optycznym.
    Co prawda nie o to mi chodziło, ale tymczasowe rozwiazania są najtrwalsze.

0