Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połaczenie Viera Link Panasonic z Marantz

kapi_25 26 Nov 2014 13:23 3378 8
    kapi_25
    Level 11  
    prosiłbym o pomoc w poprawnym połączeniu i ustawieniu sprzętów - idee mi się już skończyły....

sprzęty :
    1. TV P50ST60 panasonic
    2. Ampli NR1604 Marantz
    3. przewód HDMI 7,5m. Island 6
    4. BR Marantz
    5. przewód HDMI 1,5m dostarczony od Marantz

połaczenia:
    4->5->2 czyli BR do ampli
    2->3->1 ampli do tv

nie mogę się uporać, by zmusić TV do wypuszczenia dźwięku z TV na ampli. obydwa urządzenia posiadają dedykowane gniazda ARC
    nie mogę zmusić TV do załączenia funki Viera Link - w menu funkcja jest aktywna, lecz po wejściu w APPS -> Viera Link otrzymuje komunikat "brak takiej funkcji"

połaczenie 2-> 1 testowałem na różnych przewodach HDMI i wciąż to samo.

płyty BR normalnie są odtwarzane : obraz na TV a dźwięk na ampli i to działa.

aha - chciałbym by dźwięk z TV ( DVB-T) był kierowany przez ARC na ampli , innych aplikacji typu YouTube nie sprawdzałem.

za każdy pomysł byłbym wdzięczny.
    Polon_us
    Level 42  
    Podstawowe pytanie - jakiej wersji kabla HDMI kolega używa? Musi być 1.4a lub wyższa - to jest podstawowy wymóg, aby móc używać funkcję ARC. Jeżeli kolega takiego nie ma (lub nie ma pewności, co do posiadanego) to proszę się zaopatrzyć w takowy. Kabel nie dłuższy niż 5 m. Im krótszy, tym lepiej. Wymóg kabla HDMI 1.4a dotyczy połączenia między TV a Marantz. Inne połączenia nie są tak "wymagające". Na czas rozwiązywania problemu proszę zaniechać używania kabla HDMI Island nawet jeśli on jest w wersji 1.4a - przynajmniej między telewizorem a wzmacniaczem. Jest on za długi i to może powodować problemy.

Inną rzeczą, którą kolega może zrobić, to jest przywrócenie telewizora do ustawień fabrycznych, czyli generalny reset. Wiąże się z tym konieczność ponownego zaprogramowania telewizora. Ale często ten reset bywa pomocny.
    Po tym, kolega może sprawdzić, czy jest uaktualnienie oprogramowania telewizora. Jeśli tak, to zainstalować.

Powodzenia.
    kapi_25
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź,
    nawiązując do
    Polon_us wrote:
    Inną rzeczą, którą kolega może zrobić, to jest przywrócenie telewizora do ustawień fabrycznych, czyli generalny reset. Wiąże się z tym konieczność ponownego zaprogramowania telewizora. Ale często ten reset bywa pomocny.
    Po tym, kolega może sprawdzić, czy jest uaktualnienie oprogramowania telewizora. Jeśli tak, to zainstalować.

te czynności uczyniłem jako jedne z pierwszych w poszukiwaniu rozwiązania

zastanawiające jest, iż posiadając tv TX-P42G30 system ten działał, możliwe że cos w nowym tv P50ST60 coś zmienili w oprogramowaniu.
    problemem dla mnie jest długośc tego przewodu i musi on posiadać min. 7m. - tv mam na ścianie a sprzęt w rogu pokoju, kable są schowane pod tynkiem w korytach - oczywiście mogę je wyjąć.

Polon_us wrote:
    Podstawowe pytanie - jakiej wersji kabla HDMI kolega używa? Musi być 1.4a lub wyższa - to jest podstawowy wymóg, aby móc używać funkcję ARC.

sprawdzając specyfikację tego kabla i potwierdzając to u różnych specjalistów od hifi mam potwierdzenie że posiada on tzw CEC wymagane do obsługi ARC.
    sam już nie wiem....
    posiadany kabel spełnia wymagania 1.4a : http://tnij.org/island_6

Polon_us wrote:
    Na czas rozwiązywania problemu proszę zaniechać używania kabla HDMI Island nawet jeśli on jest w wersji 1.4a - przynajmniej między telewizorem a wzmacniaczem. Jest on za długi i to może powodować problemy.

znów przywołam specjalistę z salonu hifi ..... wierzyć czy nie w ich kompetencje ?
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    Muszę przyznać, że ów kabel island 6 wywarł na mnie korzystne wrażenie. Wygląda bardzo porządnie. Generalnie, przy połączeniach HDMI przyjmuje się granicę 5m do której te połączenie powinno działać.
    Przy dłuższych odcinkach wskazane jest użycie kabli HDMI z wzmacniaczami – są takie dostępne.
    W przypadku tego kabla sądzę, że powinien sobie poradzić z dystansem 7m. Jest to warte próby.
    kapi_25 wrote:
    nie mogę zmusić TV do załączenia funki Viera Link - w menu funkcja jest aktywna, lecz po wejściu w APPS -> Viera Link otrzymuje komunikat "brak takiej funkcji"

Zgodnie z instrukcją telewizora taka sytuacja występuje wtedy, kiedy telewizor nie widzi podłączonego urządzenia spełniającego wymogi standardu HDMI-CEC.
    W tym konkretnym przypadku mam nadzieję, że to tylko kwestia nie uaktywnienia tej opcji w wzmacniaczu Marantz. Stąd taka, a nie inna reakcja telewizora.

Także, proponowałbym sprawdzić to. Tu mała uwaga – nie udało mi się znaleźć instrukcji tych urządzeń, które pokazywałaby polskie menu tych urządzeń.
    W poniższej liście postaram się w miarę dokładnie oddać polskie menu mając w ręku tylko wersję angielską:

1 – Panasonic – wyłączyć VieraLink
    2 – Marantz -> Main (Główne) -> Setup (Konfiguracja) -> HDMI Setup (Konfiguracja HDMI) ->> HDMI Control (HDMI kontrola)-> ustawić ON (Włączone)
    3 – (P) – Menu -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link settings (Viera Link konfiguracja) -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link -> On (Włączone)
    4 – (P) – Sound (Dźwięk) -> Advanced Settings (Zaawansowane ustawienia) -> Digital audio out selection (Wybór cyfrowego sygnału audio) -> Auto
    5 – (P) – wybrać Viera Link menu -> APPS -> Speaker output (Wybór głośników) -> Home Theater (Kino domowe)
    6 – (P) – te same menu tj. Viera Link -> APPS -> Viera Link control with TV’s remote control (Viera Link kontrola tylko przy użyciu pilota telewizora) -> wybrać Home Theater (Kino domowe).

Mam nadzieję, że te uwagi uzdrowią sytuację.

Powodzenia.
    kapi_25
    Level 11  
    Dziękuję za odpowiedź,
    postępowałem zgodnie z podanymi wskazówkami:
    Polon_us wrote:
    1 – Panasonic – wyłączyć VieraLink
    2 – Marantz -> Main (Główne) -> Setup (Konfiguracja) -> HDMI Setup (Konfiguracja HDMI) ->> HDMI Control (HDMI kontrola)-> ustawić ON (Włączone)
    3 – (P) – Menu -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link settings (Viera Link konfiguracja) -> Setup (Konfiguracja) -> Viera Link -> On (Włączone)
    4 – (P) – Sound (Dźwięk) -> Advanced Settings (Zaawansowane ustawienia) -> Digital audio out selection (Wybór cyfrowego sygnału audio) -> Auto
    5 – (P) – wybrać Viera Link menu -> APPS -> Speaker output (Wybór głośników) -> Home Theater (Kino domowe)
    6 – (P) – te same menu tj. Viera Link -> APPS -> Viera Link control with TV’s remote control (Viera Link kontrola tylko przy użyciu pilota telewizora) -> wybrać Home Theater (Kino domowe).

po kolejnej próbie zacząłem wyłączać każde urządzenie w celu "potwierdzenia" zmiany w menu.

doszedłem do pkt. 5. dalej niestety nie mogę właczyć Viera Link -> brak takiej funkcji.
    Polon_us wrote:
    Zgodnie z instrukcją telewizora taka sytuacja występuje wtedy, kiedy telewizor nie widzi podłączonego urządzenia spełniającego wymogi standardu HDMI-CEC.
    W tym konkretnym przypadku mam nadzieję, że to tylko kwestia nie uaktywnienia tej opcji w wzmacniaczu Marantz. Stąd taka, a nie inna reakcja telewizora.

też mam taką nadzieję że jednak coś źle klikam ...

dziś rozmawiałem z kolegą który ma bogatsza wiedzę ode mnie, podsunął idee z ekranowaniem (dodatkowym) tegoż kabla HDMI i uziemienie go do bolca w gniazdku.

sam jestem ciekaw czy to zadziała.

aha - moje menu w ampli tunerze jest inaczej zbudowane niż w podpowiedzi w pkt. 2, i obsługa HDMI jest w menu Video.
    postaram się wkleić jakieś screeny z menu.
    w menu TV opcje HDMI sa TYLKO dostępne, gdy jestem przełączony na AV. gdy jestem na tv - wtedy tylko SPDIF.
    może to jest skutkiem tego, że w menu VieraLink ( do którego nie mam dostępu) nie wiem co jest załączone / wyłączone.

dziś w kolejnym salonie znów zaproponowali mi kabel optyczny :/

jeszcze potestuję. :|
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    Cóż, zaczynam powoli wyczerpywać się w pomysłach na rozwiązanie tego problemu
    kapi_25 wrote:
    .. podsunął idee z ekranowaniem (dodatkowym) tegoż kabla HDMI i uziemienie go do bolca w gniazdku.

Można spróbować, choć nie pokładałbym w tym dużych nadziei.
    kapi_25 wrote:
    ... w menu TV opcje HDMI sa TYLKO dostępne, gdy jestem przełączony na AV. gdy jestem na tv - wtedy tylko SPDIF.

To jest normalny objaw.

Można odnieść wrażenie, że jedno z tych urządzeń - telewizor lub wzmacniacz - nie współpracuje tak, jak to wynika z specyfikacji. Także, trzeba dociec które z nich.
    Ale póki co, może kolega spróbować:
    - przywrócić wzmacniacz do fabrycznych ustawień o ile nie było to już zrobione
    - wszelkie ustawienia Panasonica zrobić mając na telewizorze ustawione wejście HDMI2 (ARC)

Jeżeli to nic nie pomoże, to mozna wykonać test. Test, który w założeniach pomógłby zidentyfikować, które urządzenie nie chce współpracować.
    Test polegałby na tym, że wzmacniacz zostałby odłączony od telewizora, a odtwarzacz BR podłączony zostałby bezpośrednio do telewizora.
    I przy tym połączeniu proszę sprawdzić funkcję VieraLink. Oczywiście w odtwarzaczu BR trzeba uaktywnić HDMI-CEC. W przypadku tego urządzenia wynik pozytywny testu byłby wtedy, kiedy :

- VieraLink uaktywnił się się
    - BR zaczął reagować na komendy pilota telewizora.

Trochę nie pasuje, że ten BR to również Marantz, ale w danej chwili, nie wiem, czy kolega ma dostęp do urządzenia HDMI innego producenta.

I na koniec, można podejść do całego problemu z innej strony.

Tak na dobrą sprawę, dlaczego te połączenie ARC jest tak istotne dla kolegi?

Jest ono bardzo pomocne, kiedy do telewizora podłączonych jest bezpośrednio szereg urządzeń. I w takim przypadku sygnał audio jest przesyłany jest jednym przewodem zwrotnie do wzmacniacza.
    W przypadku kolegi taka sytuacja nie występuje. To może nie ma sensu "walczyć" z ARC?
    kapi_25 wrote:
    dziś w kolejnym salonie znów zaproponowali mi kabel optyczny :/

Wbrew pozorom, może to jest rozwiązaniem dla kolegi. Jakość dźwięku przez HDMI czy optyczny jest przecież taka sama.
    Jeżeli przenoszony sygnał z telewizora pochodzi z jego wbudowanych układów np. tuner to będzie on przenoszony zgodnie z tym, jak jest nadawany.
    Mam tu myśli kwestię stereo vs. 5.1. Pomijam tu fakt, że stacji w Polsce nadających 5.1 jest niewiele.

Proszę to rozważyć.
    kapi_25
    Level 11  
    Dziękuję za okazaną pomoc.

niestety do dziś nie udało się zmusić sprzętów do wzajemnej komunikacji przez ARC.

niestety, zmuszony byłem do zastosowania kabla optycznego.
    Trabi
    Level 36  
    kapi_25 wrote:

Bo Viera-Link działa tylko ze sprzętem Panasonic'a. Z innymi się nie dogada. Zbyteczne Twoje boje.
    Viera-Link zadziała nawet przez złącze SCART z magnetowidem (sterowanie video pilotem od TV, przesyłanie spisu kanałów, wciśnięcie REC na pilocie TV ustawia kanał w video i zaczyna nagrywanie itp). Warunek: video też musi być od Panasonic'a i obsługiwać Viera-Link.
    kapi_25
    Level 11  
    Na chwile obecną problem podłączenia rozwiązany kablem optycznym.
    Co prawda nie o to mi chodziło, ale tymczasowe rozwiazania są najtrwalsze.