Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać czujnik do zastosowań przemysłowych wykrywający obiekt?

26 Lis 2014 14:59 1107 7
 • Poziom 2  
  Witam,
  muszę dobrać komercyjny czujnik zliczający elementy przesuwające się po taśmie. Niestety zadanie nie jest takie proste - elementy to arkusze kartonu, przesuwają się dość szybko (27ms - karton, 3 ms - przerwa). Obok czujnika przydałaby się również charakterystyka modułu dla sterownika PLC, który miałby zliczać impulsy.

  Prawdę mówiąc temat jest dla mnie zupełnie obcy, już sama ilość odmian czujników nieco oszałamia. W specyfikacji wielu są informacje np. o wielkości wykrywanego obiektu, lecz nie o max. częstotliwości, co sugeruje, że raczej nie są to czujniki szybkie. Firmy sprzedające sterowniki PLC mogą pomóc w doborze sterownika, ale na hasło czujnik rozkładają ręce.

  Jak/gdzie szukać czujnika, na co zwrócić uwagę?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 35  
  Może bariera optyczna.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Specjalista Automatyk
  Patrz czujniki z głowicami światłowodowymi są bardzo szybkie w trybie "super high speed mode" czas odpowiedzi nawet 50 mikrosekund.
  Popatrz wzmacniacze E3H-HD i głowice światłowodowe E32 (OMRON).
  Mogę pomóc ci w doborze odpowiedniego kompletu, prześlij mi na e-mail np. zdjęcie jak wydladają te arkusze kartonu na transporterze. Mogę ci pomóc w doborze sterownika do zliczania bo przy takich prędkościach to już wyzwanie. Jest możliwość zastosowania takiego wzmacniacza czujników światłowodowych, który ma licznik "na pokładzie".
  Pozdrawiam,
  Andrzej Łacinnik
  e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com
 • Specjalista Automatyk
  Gdyby przyjąć powtarzalność 3 milisekundowych przerw to taktowanie byłoby ok 333 Hz.
  Większość sterowników PLC (i "przekaźników programowalnych PLC") byłaby w stanie obsłużyć te sygnały podstawowymi wejściami (z pominięciem wejść szybkich).
  Do detekcji mogą posłużyć bariery optyczne (w parze nadajnik/odbiornik np. http://twt.com.pl/produkty-kat/czujniki-optyczne/12/bariery-tob.html?page=50); czujniki szczelinowe np. http://czujniki.com.pl/produkty/1-czujniki-de...iar/czujniki-widelkowe-i-okna-optyczne,2,149;
 • Specjalista Automatyk
  Witam!
  Powinieneś podać trochę więcej danych:
  - jaki to jest karton: kolor jednolity czy z nadrukiem (ew powlekany) i jego grubość (i/lub gramaturę)
  - czy ten karton jest transportowany na taśmie płasko i czy taśma jest szeroka (karton nie wystaje poza taśmę) czy też może jest to kilka równoległych pasów
  - jeżeli jest to szeroka taśma to czy jej barwa jest kontrastowa w stosunku do kartonu
  A najlepiej wstaw jakieś zdjęcia.
  Tak naprawdę dopiero wtedy można dobrać dokładnie jakiś czujnik.
 • Poziom 2  
  Witam,
  dziękuję za odpowiedzi. Czujniki mają posłużyć do wykrywania kartonów na maszynie typu 'składarko-sklejarka'. Kartony mogą mieć różny kształt, wielkość, kolor, grubość, być laminowane, lakierowne UV, częściowo złocone, a nawet mieć 'okienka' (otwory). Wolna amerykanka.

  Maszynki wyglądają i pracują w ten sposób:

  www.youtube.com/watch?v=Cv4l2LcRXE0

  www.youtube.com/watch?v=Y1Y6twGCXqI

  @pafciowaw 333HZ czy 666Hz...? Gdzieś czytałem, że częstotliwość próbkowania powinna być co najmniej 2x większa od częstotliwości sygnału. Dobór sterownika to osobna kwestia i bardziej skomplikowana niż mi się wydawało - wyniki licznika chcę pchać po Ethernecie do systemy MES / DMI a to wycina część ofert...
 • Poziom 16  
  Być może należałoby wypróbować czujnik Keyence serii FS-V30 oraz iść w kierunku PLC Allen Bradley z kartą szybkich wejść HSC. 1734-VHSC (1734-AENT moduł ethernetowy do komunikacji z PLC) oraz jakiś PLC AB typu compact logix z ethernetem do obsługi licznika i systemu akwizycji danych. Licznik pracuje niezależnie od skanu programu więc powinien sobie z tym poradzić.
  Przepisywanie licznika do innej zmiennej co minutę i pchanie tego po ETH nie powinno stanowić problemu.
  Zależy od budżetu.

  Pozdrawiam
 • Specjalista Automatyk
  W składarko sklejarce powinieneś mieć czujnik od sterowania natryskiem kleju (chyba, że to jakiś stary model) - weź sygnał z niego. Ja kiedyś założyłem sick laserowy W12-2 (f max 2,5 kHz).
  Większość standardowych fotokomórek ma szybkość katalogową do 1 kHz.
  A jeżeli chcesz przesyłać siecią to może zakupić dedykowany czujnik np: https://www.mysick.com/eCat.aspx?go=FinderSea...Category=Produktfinder&Selections=56911,57032
  Z możliwością uczenia - jednak ten dla prędkości max. 7 m/s.