Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa przenośnej ładowarki do telefonu.

26 Nov 2014 17:37 1152 8
  • Level 2  
    Witam wszystkich.
    Otóż że posiadam 6 ogniw 18650 postanowiłem zbudować z nich przenośną ładowarke do telefonu. Problem polega na tym że nie wiem jak ładować ogniwa, bez rozbierania ich z tzw. pakietu? jak połączyć ze sobą ogniwa, wszystkie równolegle, czy jakaś specjalna konfiguracja? Byłbym wdzięczny za wykonanie lub podesłanie jakiegoś schematu. Prosił bym też o spis jakie elementy będą potzebne poza ogniwami, przełącznikiem (off,on) dwoma gniazdami oraz 2 stabilizatorami napięcia.
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 31  
    Akumulatory Li-Ion 18650 muszą być odpowiednio ładowane. Mogą być ładowane w pakiecie ale do tego musi być balancer który "monitoruje" każde ogniwo i gdy napięcie dojdzie do odpowiedniego nie pozwala mu się bardziej ładować. Są to bardzo niebezpieczne ogniwa, gdy nie odpowiednio się z nimi obchodzimy. U chińczyków można kupić gotowe power banki w które wkłada się ogniwa i uzyskujemy wyjście USB.
  • Level 2  
    Ładowarkę chcę zrobić sam :p. czy będzie chodziła ona na stabilizatorach, czy nie obejdzie się bez przetwornicy?
  • Level 32  
    Co to znaczy przenośna ładowarka? Czy telefon ma być ładowany z tych ogniw?
  • Level 2  
    Tak ma być ładowany z ogniw 18650. Poczytałem trochę i wywnioskowałem że najprościej będzie chyba zrobić to na przetwornicy lm2577. Teraz moje pytanie, przetwornica produkuje maksymalnie 2A tylko przy jakim napięciu? Dowolnym?
  • Level 32  
    Myślę że LM2577 Step-Up Voltage Regulator jest nieodpowiedni ponieważ Vin-min=3,5V co jest wartością za małą do pracy z jednym ogniwem.Najlepszym rozwiązaniem byłby LM2575-5V /1A Step-Down Voltage Regulator i połączenie w szereg od 3 do 6 ogniw,ze względu Vin-min=7V a Vmax=45V.
  • Level 31  
    Kolego L_M zauważ że przetwornica step down wprowadzi nie potrzebne straty na ciepło gdzieś nadwyżka napięcia musi zniknąć czyli pójdzie w ciepło, każda fabryczna ładowarka oparta jest na przetwornice Step UP i kosztują naprawdę grosze. Napięcie wejściowe takich przetwornic to od 3v. Można kupić też takie przetwornice z wbudowaną ładowarką do ogniw.
  • Level 32  
    kassans wrote:
    Kolego L_M zauważ że przetwornica step down wprowadzi nie potrzebne straty na ciepło gdzieś nadwyżka napięcia musi zniknąć czyli pójdzie w ciepło,
    Wydaje mi się że kolega pomylił stabilizator liniowy z impulsowym.Każda przetwornica impulsowa zarówno step-ap jak i step-down wprowadza straty.Ja tylko stwierdziłem że LM2577 nie nadaje się się ze względu na Vin-min=3,5V,natomiast nadaje się każda przetwornica step-ap o napięciu Vin-min<2,75V i napięciu wyjściowym 5V.