Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do żarówek w oparciu o PIC

mi_ma 26 Lis 2014 20:56 5313 4
 • Sterownik do żarówek w oparciu o PIC

  Oto projekt sterownika świateł zbudowany w oparciu o mikrokontroler PIC16F628. Urządzenie pozwala na podłączenie ośmiu żarówek o maksymalnej mocy 100W każda, które są zapalane w formie różnych sekwencji. Urządzenie zasilane jest z napięcia stałego 9-12V. Jednakże do zasilania samych żarówek podłączane jest osobno napięcie zmienne 230V.

  Urządzenie jest typowo rozwojowe. Nie ma zaprojektowanej obudowy, a dostępny kod źródłowy umożliwia eksperymentowanie z własnymi sekwencjami. Sterowanie urządzeniem możliwe jest dzięki umieszczonym na obwodzie drukowanym trzem przyciskom: SET - wybór sekwencji oraz UP i DOWN - zmieniających szybkość migania. Wszystkie elementy są rozmieszczone na niewielkim obwodzie drukowanym 86 mm x 173 mm przystosowanym do uniwersalnego montażu za pomocą czterech śrub. Ze względu na zastosowanie tutaj napięcia zmiennego, autor pomimo starannego wykonania ograniczającego możliwość wypadku, zastosowaniu dodatkowego bezpiecznika dla linii 230V oraz zabezpieczeniu przed odwrotnym podłączeniem zasilania stało napięciowego przestrzega przed nieuwagą i uczula na możliwość porażenia przy nieostrożnym montażu.

  Na stronie źródłowej znajdziecie wzory PCB oraz pliki źródłowe dla PICa.


  Sterownik do żarówek w oparciu o PIC Sterownik do żarówek w oparciu o PIC

  Źródło http://www.electronics-lab.com/blog/?p=31660


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 27 Lis 2014 09:14
  eDZio
  Poziom 16  

  Brak detekcji zera. Będzie siało zakłóceniami.
  Inny optotriak powinien w znacznym stopniu to poprawić. O ile dobrze pamiętam to seria MOC304X posiada detekcje zera.

 • #3 27 Lis 2014 09:26
  SylwekK
  Poziom 29  

  To już lepiej dorobić detekcję zera i zrobić sterowanie fazowe tymi triakami i zaprogramować płynne przejścia co zdecydowanie podniesie jakość efektów.

 • #4 27 Lis 2014 20:48
  Demmo
  Poziom 16  

  Nie wrzucajcie proszę takich wątpliwych projektów, bo ktoś sobie krzywdę zrobi!
  PRZECIEŻ TO WZÓR JAK NIE PROJEKTOWAĆ PCB!
  Już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak, kiedy spojrzysz na rozmieszczenie elementów - zasilanie żarówek i bezpiecznik są za linią optotriaków! Jak się wejdzie w źródło i popatrzy na wzór PCB, to jest tylko gorzej... ścieżki upychane pomiędzy nogami optotriaków. To po co w ogóle optoizolacja, która daje bardzo złudne nadzieje, że jak będziesz operował przyciskami SET, to przypadkiem nie "grzebnie" Cię napięcie sieci?
  8x100W? Może i triak to wytrzyma (pewnie stąd ta deklaracja), ale przy takim obciążeniu te ścieżynki chyba odparują ;)