Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie skuteczne ogrzewanie ? - Czym najszybciej i najtaniej ogrzać lokal ?

omegan89 02 Sty 2015 15:43 4974 33
 • #31
  gaz4
  Poziom 31  
  Moim zdaniem dobrze kombinujesz. Taki zbiornik to dar z nieba, trzeba tylko odpowiednio do niego podejść. W wątku o budowie kolektora kilka razy podnoszono temat budowy bojlera i jedną z propozycji było wstawienie wężownicy z karbowanej nierdzewki. Każdy kto tak zrobił był bardzo zadowolony z uzyskanego efektu. Dlatego radzę właśnie przy jej pomocy przerobić ten zbiornik na wymiennik ciepła. Oczywiście w wersji bezciśnieniowej.

  Autor wątku zapewne już wykonał instalację, być może z użyciem piecyka na gaz z butli. Ale moim zdaniem to rozwiązanie ma zbyt wiele wad aby je zasosować jako jedyne źródło ciepła. Poprzednio zaproponowalem elektryczne na II-giej taryfie jako tańsze, lecz zawsze zostaje problem ew. braku mocy. Do tego zawsze istnieje ryzyko braku pradu i nawet kilku dni bez ogrzewania. Połączenie pieca na gaz butlowy i akumulacyjnego elektrycznego eliminuje wszystkie w/w wady. Np. piec akumulacyjny 2-4 kW na II-giej taryfie prawdopodobnie da radę ogrzać kamienicę przy temp. na zewnątrz powyżej 0 stopni po koszcie ok. 30 gr/kWh. Gdy będzie zimniej konieczne byloby korzystanie z I-szej taryfy kosztującej ok. 70 gr/kWh, a i tak nie ma pewności, że przy siarczystych mrozach to wystarczy. Zamiast tego jako źródła szczytowego można użyć pieca na gaz butlowy gdzie kWh kosztuje ok. 40 gr. Moc takiego piecyka gwarantuje ogrzanie mieszkania nawet przy -20 stopniach (jakby co zawsze można uruchomic drugi), a przy okazji mamy źródło niezależne od dostaw en. elektrycznej. Mało tego, największa wada jaką jest wydzielanie się pary wodnej podczas spalania gazu będzie w dużym stopniu zniwelowana. Piec akumulacyjny na II-gie taryfie zdejmie część zapotrzebowania na ciepło, więc spali się mniej gazu czyli mamy mniej pary. Im zimniej tym suchsze będzie powietrze pobrane z zewnątrz po ogrzaniu go do temp. pokojowej. Uruchamianie piecyka tylko podczas mrozow prawdopodobnie nie podniesie wilgotności w mieszkaniu powyżej akceptowalnej górnej granicy 65-70%.
 • Sklep HeluKabel
 • #32
  bruns
  Poziom 31  
  gaz4 napisał:
  Np. piec akumulacyjny 2-4 kW na II-giej taryfie prawdopodobnie da radę ogrzać kamienicę przy temp. na zewnątrz powyżej 0 stopni

  Oj , chyba to za mało na 80 m powierzchni .Przeważnie się przyjmuje 100 W na jeden metr .
 • Sklep HeluKabel
 • #33
  gaz4
  Poziom 31  
  bruns napisał:
  gaz4 napisał:
  Np. piec akumulacyjny 2-4 kW na II-giej taryfie prawdopodobnie da radę ogrzać kamienicę przy temp. na zewnątrz powyżej 0 stopni

  Oj , chyba to za mało na 80 m powierzchni .Przeważnie się przyjmuje 100 W na jeden metr .


  Z całą pewnością będzie to za mało dla nieocieplonej kamienicy. 4 kW pracujące na taryfie nocnej byłoby "na styk" dla dobrze ocieplonych 80 m2 (<50 kWh/m2 rocznie). Ale jak napisałem wyżej piec akumulacyjny ma pracować w podstawie ogrzewając mieszkanie tylko na tyle, na ile da radę. Resztę ciepła może dostarczyć gaz butlowy.
 • #34
  FOSGEN1
  Poziom 27  
  Do wiosny tak będziecie wątek rozwijać? Kolega już pewnie coś wybrał od listopada :-). Nawet przestał się udzielać we własnym temacie.