Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GAZEX DDCO - brak możliwości korzystania z gniazdka sieciowego

adzik81 27 Lis 2014 01:24 654 2
 • #1 27 Lis 2014 01:24
  adzik81
  Poziom 2  

  Kupiłem czujnik Gazex DDCO z możliwością podłączenia do gniazdka sieciowego. W instrukcji obsługi jest jednak napisane, że detektor należy podłączyć do sieci wyposażonej w odłącznik i odpowiednie zabezpieczenie. Podłączenie do gniazdka jest możliwe tylko chwilowo na czas testowania (załączam instrukcję).

  Niestety w domu mam starą instalację jeszcze na korkach. W dodatku od czasu do czasu padnie np mikser kuchenny (kondensator) lub czajnik elektryczny.

  Czy jest sens instalowania wspomnianej przeze mnie czujki w takiej instalacji?
  Może ma ktoś pomysł na rozwiązanie tego problemu?

  0 2
 • #2 27 Lis 2014 13:53
  Dijkstra
  Poziom 13  

  Nie widzę potrzeby rozwiązywania problemu, ponieważ jakiegoś specjalnego problemu tu nie ma:-)

  Opisany w instrukcji sposób podłączenia czujnika ma na celu zapewnienie jego ciągłej pracy, a konkretnie:
  - Podłączenie bezpośrednio wewnątrz gniazdka lub puszki - aby Pani Gienia która sprząta w środy i czwartki nie wyjęła wtyczki z gniazda w celu podłączenia do niego odkurzacza (czujnik przestanie wtedy działać).
  - Niezależny bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej - aby w razie przypadkowego zwarcia (czajnik elektryczny) czujnik miał nadal zasilanie i pozostawał w stanie czuwania.

  Zatem jeśli podłączysz ten czujnik do gniazdka - będzie on normalnie działał, ale będzie narażony na przypadkowe wyłączenie z powodów podanych wyżej. Warto też pamiętać, że przestanie on działać również w przypadku awarii zasilania całego budynku - dlatego najlepiej aby czujnik zasilany był z systemu alarmowego wyposażonego w zasilanie awaryjne, ewentualnie z zasilacza buforowego z akumulatorem.

  Czy zatem w Twojej sytuacji jest sens go stosować? Oczywiście że jest - lepszy czujnik narażony na przypadkowe odcięcie zasilania, niż żaden.

  0
 • #3 27 Lis 2014 14:48
  adzik81
  Poziom 2  

  Dziękuję za pomoc i wyczerpującą odpowiedź.
  Właśnie o taką mi chodziło.
  Pozwoliłem sobie jeszcze zadzwonić do Gazex-u i podpytać. Facet powiedział mniej więcej to samo, dodając jeszcze, że chodzi o normę, zgodnie z którą tego typu urządzenia stacjonarne powinny być podłączone do puszki w ścianie. Sama wtyczka elektryczna służy zaś do sprawdzenia np. w sklepie czy urządzenie działa.
  Póki co na chwilę obecną pozostaje mi jedynie podłączenie czujki do gniazdka elektrycznego.
  Jeszcze raz dzięki za pomoc.

  0