Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oczyszczacz powietrza do mieszkania w KRAKOWIE

amba123 03 Feb 2018 13:37 25974 53
Optex
    gatrm
    Level 7  
    Dzien Dobry
    Moze ktos z forumowiczow natknal sie na przypadek w Daikinie Ururu glosniejszego terkotania, jakby ocierania po wlaczeniu nawilzania. Slyszalne zwlaszcza w trybie cichym. Na wyzszych obrotach nieslyszalne. Zasadniczo ten glos slysze przed zakozeniem filtru i nalaniem wody i zastanawiam sie czu to pozostanie, czy dodanie wody maskuje to.
    Porownywalem z sharpem i tam jest jednostajny szum.
    Spotkal sie ktos z czyms podobnym?

Pzdr
  • Optex
    verdict
    Level 9  
    Leewang wrote:
    Witam,

Koledzy, jaki polecacie oczyszczacz w kwocie do 2500zł?

Mam mieszkanie 60 metrów i w nocy nie da się wytrzymać niestety.

Myślałem nad Sharpem KC-D50EUW, ale może lepiej Daikinie czy coś z Philipsa?

Pozdrawiam

Na pewno zdecydowałbym się na sharpa, ja mam KC a50 ale za tą cenę kupisz spokojnie model wyżej kc - a60 o ten dokładnie http://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-a60euw/. W porównaniu z modelem o który pytasz KC-D50EUW, a60 "obsługuje" więcej metrów kw i ma lepszą wydajność (306m3 a 396m3 to różnica jest). Filtry itp. to już będzie to samo. Szczerze to nie wiem jak Krakowianie funkcjonują bez oczyszczacza w domu, swój wyłączyłem kiedyś na jedną dobę (24H) bo żona marudziła, że prąd ciągnie jak non stop chodzi ( a to bzdura, bo ciągnie tyle co nic ale wiecie jak jest z babami) i w nocy myślałem, że się uduszę... a ile mi przez dzień wleciało pyłów tak szczerze, na pewno nie więcej jak 1/10 tego co inni mają w domach każdego dnia. Współczuję.
  • Optex
    baconp
    Level 14  
    W daikin niższe koszty eksploatacji jak w sharp i więcej systemów filtracji. Zobacz sobie koszt filtrów na ali express
    Co z tego ze filtr w Sharp starcza wg producenta na 10lat i tak po paru latach to co się osadziło jest wdmuchiwane do mieszkania, wydajnosc filtra po roku czy dwóch nie jest taka sama jak na początku. Lepiej wymieniać częściej na nowy niż używać tego samego przez 10lat. Co ile wymieniasz filtr weglowy w samochodzie od klimatyzacji? co 10lat? Można przedłużyć życie filtra dodając przed niego bawełnę elektrostatyczną. Poczytaj o daikinie ma ciekawsze rozwiązania filtrowania powietrza a nie tylko filtr Hepa i zaraz za nim wentylator. Sharp za to nawilża powietrze i za to plus.
    Miałem Kc930eu na 1 biegu 5W, na ostatnim 20W. No ciągnie prad, jakbyś nonstop lampkę palił. Nie oszukujmy się oczyszczacz musi chodzić nonstop, przewietrzysz mieszkanie i znowu pracuje. Funkcja jonizacji to takie krótkie piszczenie w odstępach 2s. Mi akurat w nocy przeszkadzał jego hałas na 1 biegu, jeśli lubisz spać przy włączonym radiu to raczej jego nie usłyszyszy. Zauważyłem tylko mniejszą ilość kurzu w mieszkaniu. Ale sharp ma tylko filtr hepa i nic więcej. Ogólnie prosta konstrukcja. Dolicz ze po roku bedziesz musiał wymieniac filtr wodny, osadza się i tak kamien. Ja uzywalem filtrowanej wody z Brita. Moze dzięki temu wytrzymał az rok
    szczepanKa
    Level 8  
    Niższe koszty eksploatacji ? poważnie ? a ja gdzieś czytałem na jakimś forum technologicznym ( nie pamiętam jakim) ,ze tańszy oczyszczacz powietrza plus częsta wymiana filtrów to tak na prawdę duże koszta , znacznie przewyższające ten niby z pozoru droższy oczyszczacz . Też mam oczyszczacz z sharpa i jestem z niego zadowolony . Zresztą , tu macie też artykuł https://goodair.pl/oczyszczacz-powietrza-do-domu/
    billy
    Level 12  
    Witam

mam daikina i 2 czujniki pyłu w domy.
    i moge sterdzić że taki oczyszczacz jest do d. w naszym kochanym kraju,
    to jest sprzęt na zachód europy gdzie powietrze jest czyste i można mieć jeszcze lepsze, ale nie w Krakowie.
    jak na zewnątrz jest 800 % to w domu mam 300% z oczyszczaczem włączonym na max.

oczywiście coś tam daje ale to zbyt mało u nas

zbyt dużo syfu trafia do domu i oczyszczacz nie daje rady

filtry wymieniam co kilka tygodni, choć w teorii powinien starczyć na 2 lata.

po paru tygodniach filtr jest tak brudny że ogranicza przepływ powietrza.

Pozdrawiam
    szczepanKa
    Level 8  
    billy nic dodać nic ując , dobrze napisane
    Kamil899
    Level 1  
    Ja w tym roku ponowiłem temat i mamy filtr nie dość ze ma 3 filtry, to spokojnie starcza na ponad 50m2, wiec to nie prawda ze musi stać w pomieszczeniu konkretnym, u mnie jest na korytarzu. W 10 min wszystkie zanieczyszczenia plus co najważniejsze alergeny i wirusy! Jak macie dzieciaki albo dużo pracowników w firmie to mi się to mega sprawdzilo.
    baconp
    Level 14  
    szczepanKa wrote:
    Niższe koszty eksploatacji ? poważnie ? a ja gdzieś czytałem na jakimś forum technologicznym ( nie pamiętam jakim) ,ze tańszy oczyszczacz powietrza plus częsta wymiana filtrów to tak na prawdę duże koszta , znacznie przewyższające ten niby z pozoru droższy oczyszczacz . Też mam oczyszczacz z sharpa i jestem z niego zadowolony . Zresztą , tu macie też artykuł https://goodair.pl/oczyszczacz-powietrza-do-domu/

Niższe koszty eksploatacji = tańsze filtry. Daikin Filtr 7 sztuk = 399 zł u nas (wg producenta wymiana co rok) , ten sam na ali 5 sztuk =80zł
    Filtry Sharpa przy warszawskim powietrzu to 2lata, po tym czasie go postanowiłem przedmuchać i sporo syfu wyleciało a co dopiero mniejsze pyłki, filtr wodny padł po roku od kamienia ( używana woda z Brita i cykliczne odkamienianie kwaskiem cytrynowym).
    Filtr na 10lat w Sharpie to ściema marketingowa, chyba na tyle to wystarczy dla osób które mieszkają na Helu. Do tego nawet , jeśli już ma połowę sprawności to wdychasz to co osiadło już na filtrze.

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

billy wrote:
    Witam

to jest sprzęt na zachód europy gdzie powietrze jest czyste i można mieć jeszcze lepsze, ale nie w Krakowie.

Pozdrawiam

Na jaki wymieniasz oczyszczacz. Jaki typ czujników.
    wnoto
    Level 34  
    cakp wrote:
    filtr wodny padł po roku od kamienia ( używana woda z Brita i cykliczne odkamienianie kwaskiem cytrynowym).

Jak działa ten filtr wodny ? Ile to prądu pochłania ?
    billy
    Level 12  
    cakp wrote:
    szczepanKa wrote:

Niższe koszty eksploatacji = tańsze filtry. Daikin Filtr 7 sztuk = 399 zł u nas (wg producenta wymiana co rok) , ten sam na ali 5 sztuk =80zł
    Filtry Sharpa przy warszawskim powietrzu to 2lata, po tym czasie go postanowiłem przedmuchać i sporo syfu wyleciało a co dopiero mniejsze pyłki, filtr wodny padł po roku od kamienia ( używana woda z Brita i cykliczne odkamienianie kwaskiem cytrynowym).
    Filtr na 10lat w Sharpie to ściema marketingowa, chyba na tyle to wystarczy dla osób które mieszkają na Helu. Do tego nawet , jeśli już ma połowę sprawności to wdychasz to co osiadło już na filtrze.
    Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:
    billy wrote:
    Witam

Pozdrawiam

Na jaki wymieniasz oczyszczacz. Jaki typ czujników.

Nie wymieniam, po co wymieniać na coś co też nie działa,
    oczywiście to "nie działa" to nie tak do końca, przy grawitacyjnej nie jest w stanie oczyścić powietrza, ale trochę zmniejsz syf.

dziś w Krakowie (airly) 7.am - 120 pm 2.5.
    w domu mam 90 na jednym i 50 na drugim czujniku w dwóch końcach mieszkania. (oczyszczacz łapie głównie jedną stronę)
    po 3 tygodniach właśnie wymieniłem filtr na nowy. oczyszczasz na turbo.
    teraz (po godzinie) mam odpowiednio 70 i 35 i spada, na zewnątrz bez zmian.

czujniki to SDS011

Pozdrawiam
    baconp
    Level 14  
    wnoto wrote:
    cakp wrote:
    filtr wodny padł po roku od kamienia ( używana woda z Brita i cykliczne odkamienianie kwaskiem cytrynowym).

Jak działa ten filtr wodny ? Ile to prądu pochłania ?

Prądu nie pochłania. Coś jakbyś na wentylator narzucił mokrą szmatę;) Filtr jest zanurzony w wodzie i przez ten pojemnik wiatrak zasysa powietrze.
    https://loveair.pl/oczyszczacz/sharp-kc-930eu-w
    to zielone cudo to filtr nawilżający zanurzony w wodzie

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

[quote="billy"]
    cakp wrote:

czujniki to SDS011

Pozdrawiam

Co jeszcze potrzeba by ten czujnik skompletować. W sieci widzę że sprzedają sam sensor.
    tryout
    Level 2  
    Witam

@billy Proszę o poradę ws oczyszczacza. Kraków - wróciłem z urlopu i znowu mnie całe gardło drapie - raczej na 99% jestem zdecydowany na jakieś urządzenie do mnieszkania 40m2, tylko bladego pojęcia nie mam jakiego, bo tyle tego wysypało jak grzybów po deszczu. Jesteś w stanie wskazać na urzdzenie, które jest skuteczne?

pozdrawiam
    RaNo99
    Level 10  
    Teraz w lecie normy raczej rzadko kiedy są przekroczone. To nie może być smog. To musi być uczulenie na Kraków :)

Ja mam Daikin MC70L oraz Sharp KC-A40EU-W. Oba bardzo porównywalne, za tą samą cenę. Z obu jestem bardzo zadowolony. Jeśli zależy Ci na bardzo cichym (praktycznie niesłyszalnym na najniższym biegu) urządzeniu, to wybierz Daikina. Jeśli zależy Ci na bardzo przydatnej dodatkowej opcji nawilżania, to wybierz Sharpa.
    tryout
    Level 2  
    To napisz jeszcze jak z eksploatacją tych urządzeń - które tańsze w użytkowaniu czyt. ceny filtrów etc?
    RaNo99
    Level 10  
    Tak samo. Jeden ma filtr, którego nie trzeba wymieniać przez 10 lat, a drugi ma dołączony zestaw 5 filtrów, z których każdy starcza na 2 lata :)
    billy
    Level 12  
    Witam

jasne ,10 lat, może w Nowej Zelandii,
    ja u siebie wymieniam co 1-3 miesiące w zimie bo jest czarny i przestaje przepuszczać. w teorii ma wystarczyć na 2 lata co jest nierealne w Krakowie. plus że dalkin z chin kosztuje 15 zł,

Generalnie to jest zabawka zmniejszająca zanieczyszczenie o mały procent. Generalnie w domu mam jakieś 50% syfu tego co na zewnątrz, po uruchomieniu oczyszczacza spada do ok 40 % w pomieszczeniu z oczyszczaczem.

policz sobie, jak w Krakowie masz 500% normy co nie jest rzadkością, w domu masz 250%, jak uruchomisz oczyszczacz na max spadnie ci do 200%.
    Mniej nie osiągniesz bo masz cały czas napływ syfu z zewnątrz.

Pozdrawiam
    RaNo99
    Level 10  
    Nie będę zaprzeczał, tylko podzielę się swoimi spostrzeżeniami, które są zgoła odmienne. Otóż przy wietrzeniu mieszkania przez standardowe nawiewniki okienne, u mnie Daikin bez problemu po paru/parudziesięciu minutach (zależnie od wybranej mocy) osiąga wielokrotne zmniejszenie poziomów PM10 i PM2.5 w pomieszczeniu o powierzchni 20m2. Mierzone "tanim miernikiem z Chin" takim za 150 zł.
    billy
    Level 12  
    Witam

Myślę że kluczem jest tu szczelność okien i wydajność wentylacji grawitacyjnej,
    Te moje wyliczenia dotyczą zimy i dni o dużym zanieczyszczeniu,

teraz sytuacja wygląda ciut lepiej

tu moje aktualne odczyty z czujnika. właśnie odpaliłem jeden bo miał letnią przerwę
    https://thingspeak.com/channels/350079

widać dość mocny wzrost od rana - wszyscy wstali i podnieśli kurz w pokoju.
    oczyszczacz chodzi na auto ale w innym pomieszczeniu. także ma marny wpływ

i mamy w/g airly

PM2,5 - 120% u mnie 60% ( rano przed wstaniem 20%)
    PM10 - 120 % u mnie 40% (wcześniej 15%)
    malgosia-viola
    Level 9  
    Witam. Myślę o Philips AC3256/10. Czy warto wydać 1700zł. na zakup oczyszczacza? Czy nie będą to pieniądze wyrzucone? Czy rzeczywiście spełni swoją rolę ? Nie mogę znaleźć informacji jak często należy wymieniać filtry na nowe, koszt zakupu niestety nie jest mały :( Wdzięczna będę za wszelkie sugestie.
    Adamcyn
    Level 38  
    Sprawdźcie koniecznie Xiaomi Mi Air Purifier 2.
    Poniżej kilka uwag:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17099641#17099641

Moim zdaniem, ok. 500 zł to niska cena w stosunku do jakości.
    Parowanie ze smartfonem może być jednak nieco irytujące :cry:

Jednak warto, bo można, również poza domem, odczytać wartość PM 2,5 i zdalnie regulować intensywność (moc) oczyszczania.
    nspd
    Level 10  
    Patrzcie na to jakie filtry stosowane są w oczyszczaczach. Za dobrej klasy filtry uchodzą HIMOP czt HEPA. Ten pierwszy wyłapuje drobne pyły, alergeny, kurz, szkodliwe duszące gazy takie jak formaldehydy 93,4%, tolueny (metylobenzen), benzeny 99,9%, natomiast drugi oczyszcza powietrze z pyłów zawieszonych, pyłów PM 2,5, PM10, dym - zawłaszcza gdy pomieszczenie opalane jest kominkiem. Zresztą widać to będzie po filtrach, po ich kolorze. Za dobrej klasy oczyszczacze uchodzą Alfda np takie modele jak: ALR300, Alfda ALR550
    Wyposażone są w czujki badające na bieżąco jakość powietrza, dzięki temu wiadomo czym się oddycha.
    tryout
    Level 2  
    Witam
    Czas na zakup oczyszczacza - jesień nastała i zima w drodze. Alfda ALR300 wygląda interesująco i w związku z tym nasuwa się pytanie: gdzie znaleźć tańsze filtry do tego urządzenia [mam na myśli aliexpress itp] oraz na jak faktycznie długi okres wystarczy jeden filtr?
    Bałdyzer
    Level 11  
    Mam pytanie dotyczące filtra węglowego do oczyszczacza Philips. Aby co kilka miesięcy nie wydawać 120zł na nowy filtr z węglem aktywnym postanowiłem go samodzielnie zregenerować czyli wymienić węgiel aktywny na nowy. Zdjąłem siateczkę z obydwu stron i chciałem wytrzepać stary węgiel aktywny który jest pod postacią malutkich cienkich walców o długości 5mm. Nie wiem czemu ale te drobinki węgla aktywnego są jakby przyciągane przez plastikowy korpus filtra , tak jak magnes korpus je trzyma. Da się je usunąć jedynie mechanicznie ale to żmudna długa praca bo trzeba do każdej dziurki włożyć coś okrągłego żeby wypchać ten węgiel aktywny. Moje pytanie , na jakiej zasadzie jest ten węgiel przyciągany przez korpus filtra ? Czy jest jakiś sposób na sprawne szybkie usunięcie tego węgla ? Próbowałem wodą pod ciśnieniem 2 atmosfer i nie da sie usunąć . Może trzeba zastosować większe ciśnienie wody np. z myjki Karcher .

Oczyszczacz powietrza do mieszkania w KRAKOWIE Oczyszczacz powietrza do mieszkania w KRAKOWIE