Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amica Optima Digital 1200 - Prośba o ocenę stanu szczotek i komutatora

Wini 230 27 Nov 2014 11:07 3753 21
 • #1
  Wini 230
  Level 23  
  Posiadam pralkę Amicę Optima Digital 1200. Od pewnego czasu silnik podczas wirowania nierówno pracował, a ostatnio zaczął szarpać i miał problem z wejściem na obroty. Po odkręceniu szczotek okazało się że jedna z nich jest zablokowana i nie wysuwa się ze szczotkotrzymacza. Po jego oczyszczeniu silnik pracuje już prawidłowo. Występuje tylko delikatne iskrzenie między szczotkami a komutatorem, które dość znacznie zwiększa się powyżej 1000 obr/min. Silnik bardziej iskrzy, kiedy wirnik kręci się w prawą stronę. Na początku iskrzył mocno, aż czuć było zapach iskier, ale najprawdopodobniej dlatego że jedną ze szczotek przykręciłem pod nieodpowiednim kątem. Po zmianie jej położenia iskrzenie znacznie się zmniejszyło. Komutator i szczotki wyglądają tak jak na poniższych zdjęciach. Czy wszystko jest z nimi w porządku?

  Amica Optima Digital 1200 - Prośba o ocenę stanu szczotek i komutatoraAmica Optima Digital 1200 - Prośba o ocenę stanu szczotek i komutatoraAmica Optima Digital 1200 - Prośba o ocenę stanu szczotek i komutatoraAmica Optima Digital 1200 - Prośba o ocenę stanu szczotek i komutatora
 • Helpful post
  #2
  stanislaw1954
  Level 43  
  Wini 230 wrote:
  Po jego oczyszczeniu silnik pracuje już prawidłowo. Występuje tylko delikatne iskrzenie między szczotkami a komutatorem, które dość znacznie zwiększa się powyżej 1000 obr/min
  Z tego wynika, że szczotki dobrze współpracują z komutatorem. Można by oczyścić jedynie przerwy(zagłębienia) między wycinkami komutatora, czymś ostrym, np.końcem noża, a następnie przedmuchać,lub odkurzyć te miejsca. Wskazane by było wyrównać powierzchnie komutatora, jeśli wiesz, jak się do tego zabrać.
 • #3
  Wini 230
  Level 23  
  stanislaw1954 wrote:
  Wskazane by było wyrównać powierzchnie komutatora, jeśli wiesz, jak się do tego zabrać.


  Czytałem, że komutator czyści się pumeksem. Czy należy wyjąc silnik, przyłożyć do komutatora pumeks i ręcznie kręcić wirnikiem ?
 • Helpful post
  #4
  stanislaw1954
  Level 43  
  Najprościej to odkręcić szczotkotrzymacze, przyłożyć kawałek pumeksu do komutatora, lekko dociskając, a ktoś inny niech pokręci za koło pasowe pralki, aby wprawić w ruch wirnik silnika.
  Oczywiście nie jest to metoda dokładna, ale na takim etapie wystarczająca.
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #6
  stanislaw1954
  Level 43  
  skryn wrote:
  stanislaw1954 napisał:
  Najprościej to odkręcić szczotkotrzymacze,

  Po co?

  Wini 230 napisał:
  Czy należy wyjąc silnik, przyłożyć do komutatora pumeks i ręcznie kręcić wirnikiem ?

  Nie; włączyć wirowanie, czekać, aż się rozpędzi silnik i dopiero wtedy przyłożyć do komutatora pumeks. Na jakieś pięć do dziesięciu sekund, nie dłużej.
  To była porada dla "gościa" nieobeznanego z niebezpieczeństwem pracy "pod napieciem", lub" w pobliżu urządzeń znajdujących sie pod napięciem".
 • #7
  Wini 230
  Level 23  
  Rozumiem, tak zrobię. Z wykształcenia jestem elektrykiem. Na razie nie zamykam tematu, na wypadek, gdyby wystąpiły jeszcze jakieś problemy z silnikiem.
 • Helpful post
  #8
  CAConcept
  Level 13  
  Zlikwiduj wyciek z zasobnika proszku bo temat będzie się powtarzał
 • #9
  Wini 230
  Level 23  
  Tak zrobię, bo jak zdjąłem dolna pokrywę, na wanience było trochę wody. Wszystkie przewody hydrauliczne i ich połączenia na dole były suche, dlatego najprawdopodobniej cieknie przy zasobniku i zalewa trochę silnik. Nie sprawdziłem tego od razu, bo było już późno i domownicy chcieli korzystać z łazienki.
 • #11
  Wini 230
  Level 23  
  Zlokalizowałem wyciek przy wężu odpowietrzającym, oraz spod górnej pokrywy zasobnika. Czy pomoże uszczelnienie tych miejsc silikonem ?
 • Helpful post
  #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  Wini 230
  Level 23  
  Jutro lub w poniedziałek kupię silikon i uszczelnię zasobnik. Czy konieczny jest jego demontaż przed zdjęciem pokrywy ? Oglądałem go dzisiaj, ale nie mam pewności, czy da się go uszczelnić, bez wyjęcia go z pralki
 • Helpful post
  #14
  Gobro
  Level 31  
  Nie trzeba go demontować z pralki. Wystarczy odkręcić panel sterowania ( z programatorem).
 • #15
  Wini 230
  Level 23  
  Próbowałem uszczelnić dzisiaj dozownik, ale skorodował łepek jednej ze śrub mocujących go do panelu i nie można jej odkręcić. Chciałem zdjąć cały panel razem z dozownikiem, odkręciłem śrubki na górze, odginałem zatrzaski, ale dalej coś go od dołu trzymało. Nie udało mi się również zdjąć samej pokrywy dozownika. Zwolniłem tylko zatrzaski z prawej strony, natomiast do zatrzasków po lewej stronie nie mogłem się dostać. Czy jedyną możliwością demontażu dozownika, jest rozwiercenie końcówki śruby ?
 • Helpful post
  #16
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #17
  Gobro
  Level 31  
  Nie trzeba wiercić . Jak masz lutownicę transformatorową to przygrzej grotem główkę śruby i odkręć ją. Grzejesz i próbujesz odkręcić , jak nie puszcza to znów chwilę grzejesz i próbujesz aż puści.
 • #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  Wini 230
  Level 23  
  skryn wrote:
  Ja to robię przy pomocy wkrętaka krzyżakowego i młotka.
  Pukam w śrubę, aż plastik odpadnie. Wtedy uwalnia się zasobnik.

  Ale jak potem ponownie przykręcić zasobnik ? :)

  skryn wrote:
  Robię tak serio, bo nie cierpię niechlujnych użytkowników pralki, co doprowadzają do korozji wkrętów zasobnika.

  Moim zdaniem to wina producenta, bo nie zastosował zaślepek na otwory śrubek. ;)

  Gobro wrote:
  Nie trzeba wiercić . Jak masz lutownicę transformatorową to przygrzej grotem główkę śruby i odkręć ją. Grzejesz i próbujesz odkręcić , jak nie puszcza to znów chwilę grzejesz i próbujesz aż puści.

  Śrubka jest bardzo mocno skorodowana. Nie ma już o co zaczepić śrubokrętu.
 • Helpful post
  #20
  Gobro
  Level 31  
  Cienkim śrubokrętem podskrob krzyżak i wtedy złapiesz.
 • Helpful post
  #21
  machefi
  Home appliances specialist
  Gobro wrote:
  Jak masz lutownicę transformatorową to przygrzej grotem główkę śruby i odkręć ją. Grzejesz i próbujesz odkręcić
  Nie trzeba odkręcać, wystarczy grzać łeb śruby i ciągnąć jednocześnie maskownicę tak, aby rozgrzany plastyk maskownicy wokół łba śruby przepuścił ten łeb bez łamania gniazda i rozdzielamy maskownicę od pojemnika. Następnie szybko, póki plastyk jest jeszcze plastyczny, palcem naciskamy i doprowadzamy powierzchnię do stanu pierwotnego. Śrubę która pozostała w pojemniku proszku odkręcamy bez problemu kombinerkami.
 • #22
  Wini 230
  Level 23  
  Próbowałem rozwiercić śrubę, ale się nie udało. Odkręciłem więc panel, zaryzykowałem i pociągnąłem go. Myślałem że zasobnik przykręcony jest jedynie do panelu i zejdzie razem z nim. Okazało się że śruba przechodzi również przez metalową obudowę pralki i szarpnięcie panelem spowodowało oderwanie go od śrubki. Na szczęście poza przejściem wkręta przez otwór panelu nic nie pękło. Śrubę już dało się łatwo wykręcić kombinerkami. Nie widać również większych uszkodzeń w otworze na śrubę, dlatego da się to potem bez problemu zmontować w całość. Śruby wymienię i zakleję je silikonem. :wink: