Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SATEL ? - Dobranie alarmu do malego mieszkania

spychu14 27 Lis 2014 15:15 1287 3
  • #1 27 Lis 2014 15:15
    spychu14
    Poziom 10  

Witam wszystkich forumowiczów !!!

Chciałem prosić o pomoc w dobraniu alarmu do małego mieszkania.
    Sytuacja wygląda następująco:

Małe mieszkanie na drugim piętrze, wejście do mieszkania przez wspólną klatkę schodową – po wejściu przez drzwi od razu mamy mały przedpokój (korytarzyk) i rozwidlenie na prawo i lewo – w jedną stronę są pomieszczenia bez okien zewnętrznych, natomiast w drugą przejście do pokoju z balkonem i dalej jeszcze jedno pomieszczenie z oknem (aczkolwiek żadnego balkonu niema a przez okna do ziemi jakieś 8m wysokości i beton na dole – więc raczej nikt tam tędy wchodził nie będzie).
    Dostać się do mieszkania (na normalne sposoby) można tylko na dwa sposoby – pierwszy zwyczajnie wejściem głównym przez klatkę schodową na korytarzyk a drugi sposób wejścia to poprzez balkon.
    Mieszkanie od strony południowo/zachodniej – bardzo ciepłe/słoneczne – w mieszkaniu jest zamontowana klimatyzacja. Wysokość mieszkania około 2,60-2,70m

Założenia/Oczekiwania:

Myślę aby dać dwie strefy – pierwszą w przedpokoju (korytarzyku) a drugą strefę w pokoju z balkonem, dwie czujki ruchu PIR+MW (bez antymaskingu) pierwszą w przedpokoju a drugą w pokoju z balkonem.

W lokalu niema niestety telefonu stacjonarnego – wykluczam jego zainstalowanie w przyszłości

Chciałbym aby alarm miał trzy tryby pracy:

1. Normalny standardowy głośny alarm (wyje syrenka wewnętrzna+zewnętrzna+alarm dzwoni na kilka numerów telefonów ustalonych wcześniej i powiadamia głosowo przez telefon o alarmie na takiej a takiej ulicy i numerze mieszkania –odtwarza nagrany wcześniej komunikat głosowy)

2. Alarm cichy z powiadamianiem sms-owym (żadne syrenki nie wyją, alarm tylko wysyła powiadomienie w formie SMS-a na wybrany numer telefonu) – to taka sytuacja w której mogę dać komuś klucze do mieszkania (np. podczas dłuższej nieobecności) a chciałbym wiedzieć kiedy ten ktoś wchodzi do mieszkania … oczywiście ta osoba dostaje specjalny kod do wklepania na manipulatorze

3. Alarm cichy z dzwonieniem (syrenki są cicho + alarm dzwoni na kilka numerów telefonów i powiadamia głosowo przez telefon o alarmie na takiej a takiej ulicy i numerze mieszkania – nagrany wcześniej komunikat głosowy) – to tak na wypadek gdyby ktoś chciał wejść zastraszając mnie tzw. wejście z pistoletem przy głowie

Do każdego powyższego trybu inny kod wpisywany na (klawiaturze) manipulatorze.

Troszkę przeglądałem różne tematy w Internecie i wydaje mi się że sprzęt SATEL oparty na CA10 się do tego nada … jeżeli się mylę to mnie poprawcie, podpowiedzcie co innego zastosować (można podać kilka wariantów tańszych/droższych … i czym to się wtedy od siebie różni)

Wszystkie połączenia wolałbym mieć na kablu – kabel to kabel wolę unikać bezprzewodówki

Wstępnie dobrałem taki sprzęt:

Nazwa Model (oznaczenie) Opcje, Uwagi - dodatkowe informacje

1.OBUDOWA DO CENTRALI z transformatorem 40VA MPL 205 Lub inna pasująca do centrali CA10 mieszcząca wszystkie potrzebne w moim przypadku moduły
    2.Manipulator - Klawiatura CA-10 BLUE-L ABCV Biała obudowa,niebieskie podświetlanie, jasno-szara ramka wyświetlacza
    3.Sygnalizator Zewnętrzny - Syrenka SP-500 R Na LED'ie , świecący na czerwono
    4.Sygnalizator Akustyczny Wewnętrzny SPW-100 Taki Prosty Zwyklak
    5.Płyta Główna Centrali CA10P lub CA10 (różnie to oznaczają) Wiadomo o co chodzi
    6.Radiolinia RXH-1K lub RXH-2K 1 pilot MPT-300 w zestawie
    7.Akumulator ??? Jakiś sensowny ok. 17-18Ah, Bosh lub Kobe lub coś innego rozsądnego, lub 7,2Ah np. AKU BOSCH D126 12V 7,2 Ah kwasowo-ołowiowy Wym: wys: 93+5 dł: 151 szer: 65 [mm]
    8.CZUJKA RUCHU - potrzebne 2szt. Optex RXC-DT Czujka DUALNA PIR+MW x 2szt
    9.Inne ? Inne ?

W dobranym sprzęcie brakuje … ? No właśnie tu mam pytanie czy brakuje jedynie modułu powiadamiania GPRS (np. GPRS-T4) ? czy czegoś jeszcze zupełnie innego ?
    Czy za pomocą dobranego sprzętu będę mógł zrealizować wszystkie moje założenia? Czy ewentualnie polecilibyście mi coś zupełnie innego (inny sprzęt) ?
    Wolałbym aby był to sprzęt Polskiej produkcji ...

Proszę o sensowne porady – jestem amatorem w tej kwestii – dlatego szukam pomocy tutaj

Kod: html4strict
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 3
  • #2 27 Lis 2014 15:34
    sosarek

Poziom 43  

Na drzwiach wejściowych mile widziany byłby kontaktron.
    Z powodzeniem można by zastosować inny moduł jeśli informacja głosowa o alarmie nie jest wymagana - w końcu zanim moduł wydzwoni się na wszystkie numery mija trochę czasu.
    Dwie strefy w mieszkaniu - przerost formy nad treścią.
    1 - Można bez problemu
    2 - wystarczy by wysyłał ingormację o uzbrojeniu/rozbrojeniu
    3 - do tego służy kod zwany "przymus"
    Generalnie - najlepiej zaprosić kogoś kto na miejscu oceni sytuację i dobierze sprzęt, poprawi Twoje błędy itp.

0
  • #3 27 Lis 2014 15:40
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

spychu14 napisał:
    Alarm cichy z dzwonieniem (syrenki są cicho (...)

Sygnalizatory nie syrenki. Jeśli masz na myśli, że sygnalizatory tylko sobie po cichu grają, to nie ma możliwości. Albo cisza albo hałas. Oczywiście można zastosować np. Sawa2R (regulowana głośność). Nie jest to tak praktykowane.

spychu14 napisał:
    Troszkę przeglądałem różne tematy w Internecie i wydaje mi się że sprzęt SATEL oparty na CA10 się do tego nada

Chyba stare tematy przeglądałeś. Już na CA-10 się nie robi. Tylko starzy wyjadacze w alarmówce, którzy boją się nowszych rozwiązań.

Zamiast CA-10 lepiej już Versa lub Integra (jeśli mowa o Satelu). Zrezygnuj z opcji kilku haseł - po co zaśmiecać sobie głowę kilkoma hasłami, skoro można na jednym haśle zrobić kilka sposobów włączenia.
    Radiolinia odpada (na pewno nie do opcji zał/wył czuwanie). Inaczej ten system o ... rozbić. Pilot tylko do bajerów ew. blokowania wejść. Nigdy do funkcji zał/wył. Nie tego typu radiolinie. Jeśli tak czy inaczej musisz to kupić, to kup INT-RX-S (jeśli będzie Versa/Integra).

Akumulator nie na oko, tylko ma być przemyślany. Należy obliczyć bilans prądowy i odnieść się do normy PN-EN 50131-1 (dla stopnia 2 czas ma być 12h). W praktyce 17Ah wystarczy (nawet 7Ah przy takim systemie). CA-10 nie spełnia żadnego grade (pn-en50131). Nie było robionych dla niej certyfikatów, bo to stary sprzęt.

Co do ilości czujek, dołożyć jeszcze jedną i będzie wszystko dobrze.. nie no żart. Bez znajomość układu budynku itd. nie ma czegoś takiego jak wróżenie ile i jakich czujek. Nawet rysunek nie zawsze pomoże. Tylko wizja lokalna. Jeśli sam to robisz, to czeka się solida lektura forum i dokumentacji.

Czego brakuje?
    Brakuje powiadomienia GSM i kontaktronu na wejściu (bhtom - wiem, to Twoja kwestia;) ).

0
  • #4 28 Lis 2014 06:21
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

He, he... po raz sto dwudziesty piąty polecę Versę, GPRS-T1 i MCU (zamiast INT-RX-S). Na pewno nie CA-10!
    Czujki dualne... po co? Wiem, klimatyzacja... Ja bym przetestował dobre PIR-y np. Ivory. Kontaktron na drzwi wejściowe - już Koledzy pisali. Po co sygnalizator zewnętrzny? Chyba tylko po to aby wszyscy w około wiedzieli, że masz alarm w domu. Ja bym go nie montował - takie jest moje zdanie. Zamiast sygnalizatora zewnętrznego dałbym dwa wewnętrzne (w różnych miejscach mieszkania: SPW-100 lub SPW-150 i SP-2 Elektal-a).

spychu14 napisał:
    Sygnalizator Akustyczny Wewnętrzny SPW-100 Taki Prosty Zwyklak
    Ale za to jaki głośny...
    Z tymi cichymi alarmami trochę przekombinowałeś... Jak weźmiesz T1 do powiadomienia, to możesz duużo z centrali "wyciągnąć", chociażby to, kto i kiedy włącza/wyłącza czuwanie w danej strefie.

Pozdrawiam.

0