Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyzacja pokoju prosty projekt

27 Lis 2014 17:16 1197 7
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie, mam taki oto problem:

Na zaliczenie przedmiotu mamy zrobić projekt, mi trafiła się automatyzacja pokoju, bo inteligentny pokój to trochę za duże słowo jak na mój plan :)

Chcę to zrobić na µC ATmega16, niestety do programowania mam dwie lewe ręce a wykładowca stwierdził, że rzuci nas na głęboką wodę :cry:
    Trochę poszperałem i w głowie zarysował mi się następujący plan:

a) sterowanie oświetleniem na czujnik zmierzchu
    Zastosowałem tutaj prosty układ na 555 załączany jakimś przełącznikiem dwustanowym. Sygnał z tego układu chcę dać na mC i z mC sygnał na przekaźnik zapalający oświetlenie.

b) pomiar temperatury wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia z wyświetleniem na LCD 2x16
    Pomiar obu wartości będzie z DHT-11 i wyrzucony na LCD'ka wg. opisu który znalazłem tu

c) zamek na PIN+serwo
    Tutaj mam dylemat natury konstrukcyjnej. Czy lepiej jest pokombinować i zrobić to na jednym mC czy na spokojnie dać układ klawiatury pośrednio przez jeszcze jeden mC, gdzie będzie zaprogramowany kod, a na właściwy mC będzie tylko podawany sygnał poprawnego wpisania?

Oraz największa moja bolączka, alfa i omega, czy mając 3 pojedyncze programy mogę je po prostu skleić i wrzucić do mC? Oczywiście przy wspólnej deklaracji pin'ów dla wszystkich części takiego programu sklejanego z wyeliminowaniem ewentualnych niechcianych interakcji pomiędzy nimi.

Powiedzcie czy jest to sensowny pomysł, bo pierwszy raz robię coś takiego :)
  • Poziom 37  
    Użyj jakiegoś procesorka typu Atmega, zmieścisz tam wszystkie bajery jakich potrzebujesz. Klawiaturę zrobisz nawet na jednym pinie ADC, pomiar temperatury czy czujnik zmierzchu również. W sieci jest tyle podobnych konstrukcji że bez problemu zbudujesz taki mini sterownik.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Co do DHT11 to zobacz jeszcze DS18b20 jest więcej opisów w sieci nie wykluczone że będzie przyjaźniejszy dla Ciebie.
  • Poziom 8  
    janek1815 dzięki za tę podpowiedź z DS18b20, rzeczywiście przyjaźniejszy dla takiego laika :p

Czy ktoś z Was robił może klawiaturkę na LM 4017? Kod będzie stały do otwarcia zamka więc myślałem nad takim rozwiązaniem na 4017 również.
  • Poziom 22  
    Co do pomiaru temperatury z użyciem DS18B20 i wyświetlacza 2x16 - zajrzyj tu. Poza tym warto zajrzeć do literatury. Rozumiem, że to jest projekt na studia? W bibliotece uczelnianej poszukaj książek o mikrokontrolerach AVR i programowaniu w C - zwróć uwagę na nazwiska Francuz oraz Kardaś ;)
  • Poziom 8  
    Ok, mam taki schemacik do płyteczki, jeśli moglibyście go ocenić byłbym wdzięczny :)

Na wyprowadzone porty pójdzie jeszcze 1 termometr, który będzie na zewnątrz oraz czujka zmierzchu + nie wykluczam dalszej rozbudowy jeśli uda mi się złożyć działający układ :)

Chciałbym to zrobić przy zasilaniu 12V, czy są jakieś przeciwwskazania do tego u mnie?
  • Poziom 22  
    Co chcesz zasilać z 12V? ATmega16 to maksymalnie 5.5V.
  • Poziom 8  
    Zasilać chciałem cały układ, ale będzie 5V w takim razie :)
    Wie ktoś może jaki symbol w Eaglu ma takie wejście, bo nie mogę znaleźć :x

Byłbym również wdzięczny za polecenie jakiegoś fotorezystora, bo byłem w sklepie u siebie w mieście i miły pan powiedział mi, że ma tylko takie po 22zł sztuka i nie polecał ich nawet :x
    Będzie on podłączony do potencjometru 1M więc taki 10k/1M powinien być idealny?