Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wykrywanie różnicy częstotliwości analogowo.

27 Lis 2014 17:48 714 7
 • Poziom 13  
  Witam!
  Mam taki problem - mam dwa generatory sinusoidalne. Częstotliwość ich zmienia się od 3kHz do 5kHz z tym, że gdy częstotliwość jednego generatora rośnie, to drugiego proporcjonalnie spada. Więc jeśli jeden pracuje na np 3kHz, to drugi na 5kHz i odwrotnie. I teraz potrzebuję układ który wykrywałby różnicę częstotliwości tych generatorów i w zależności od tej różnicy wytwarzał napięcie stałe o wartości zależnej od tej różnicy. Np jeśli częstotliwości byłby by równe, to napięcie miało by wartość np 5V. Przy odstrajaniu w jedną lub drugą stronę napięcie by rosło lub spadało proporcjonalnie do różnicy częstotliwości. Jak najlepiej podejść do tematu?
 • Poziom 43  
  Dwa przetworniki f/u, a za nimi wzmacniacz odejmujący na wzmacniaczu operacyjnym.
 • Poziom 13  
  Też podobnie myślałem, a jak najprościej zrobić przetwornik f/u ?
 • Poziom 35  
  Warto poczytać na temat "zdudnianie cęstotliwości". Częstotlliwości rzędu 3÷5kHz to są małe częstotliwości, słyszalne, i łatwo nimi operować. Zdudnienie jednakowych częstotliwości da sygnał o zerowej amplitudzie i częstotliwości. Amplituda i częstotliwość zdudnionego przebiegu rośnie w zależności od różnicy częstotliwości przebiegów zdudnianych.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Warto poczytać na temat "zdudnianie cęstotliwości".
  W ten sposób zyskalibyśmy wartość bezwzględną różnicy, a tu chyba ważna jest informacja która częstotliwość jest większa.
 • Poziom 13  
  Tak dokładnie, ważna jest informacja która z częstotliwości jest wyższa. Czyli wartość napięcia powiedzmy 5V odpowiadała by równym częstotliwościom, a wzrost lub spadek tego napięcia odpowiadałby która z częstotliwości jest wyższa a wartość napięcia odpowiadała by tej różnicy. Czyli np jeśli granice są 3 i 5 kHz to napięcie mało by np 0V dla 3kHz generatora "A" i 5kHz generatora "B" a np 10V odpowiadało by 5kHz generatora "A" i 3kHz generatora "B", wartości pośrednie byłyby proporcjonalne do różnicy częstotliwości.
 • Specjalista elektronik
  Układ F/U można zrobić tak, żeby wzmocnić sygnał do określonego poziomu, a następnie zróżniczkować (przepuścić przez kondensator o niezbyt dużej pojemności) i wyprostować. Można wzmocnić tak, żeby otrzymać impulsy prostokątne o maksymalnej możliwej amplitudzie, wtedy na skoku napięcia kondensator będzie podawał ładunek, i z tych ładunków uzyskasz prąd proporcjonalny do częstotliwości. Prostownik raczej w układzie podwajania napięcia (kondensator podłączony pomiędzy dwie szeregowo połączone diody). A może zrobić tak, żeby kondensator częściowo rozładowywał się podczas impulsu: on będzie zasysał ładunek przez jedną diodę, a po połowie okresu oddawał przez drugą - jeśli będzie się rozładowywał przez ten czas, to przy oddawaniu ładunku będzie miał niższe napięcie i tylko trzeba będzie je zapamiętać. Ale to będzie trochę nieliniowe.