Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mercedes Vito - W639 111,2005r. oświetlenie kabiny środek+tył

27 Lis 2014 17:53 9078 15
  • Poziom 18  
    Proszę o pomoc bo nie mogę rozwiązać problemu nie świecących lampek w podsufitce.Nie świeci środek i tył a z przodu wszystko działa jak należy.Na pulpicie jest przełacznik właczania środka i tyłu ale po wciśnięciu nic nie świeci oprócz kontrolki w nim.Oprawki w podsufitce sprawne bo sprawdzałem po ich demontażu.Jedyny problem co znalazłem to że było ogromne zwarcie w środkowej lampie bo blacha którą się otwiera aby wymienić żarówkę miała na maxa zwarcie aż ją upaliło.Myślę że to mogło coś uszkodzić np:bezpiecznik ale takowe znalazłem tylko w komorze silnika a te są wszystkie sprawne.Gdzie jeszcze są bezpieczniki w tym modelu a może padł jakiś układ do załączania tych świateł.Bardzo proszę o pomoc bo będę musiał lecieć po przewodach a to kupa roboty.Ktoś już coś tam majstrował bo przewody koło lampki środkowe są lutowane i zaizolowane chińską taśmą.Odpowiem zawsze po 17-tej.Te dwa drugie po prawej od awaryjnych to właśnie do oświetlenia kabiny.
    To dlaczego działa oświetlenie koło lusterka wstecznego.Tak zapewne załacza to elektronika.Nie znalazłem w aucie innych bezpieczników jak koło silnika na samej górze(duża czarna skrzynka).
  • Poziom 18  
    Dogrzebałem się szybko bez schematu gdzie idzie przewód(-), z lampek i (+).
    1).Plus jest stały.Minus jest sterowany BSI.
    2).Jeżeli zapodam (-), od BSI to lampki swiecą.
    3).Przycisk sprawdzałem przez OBD2 i na programie Autocom,pięknie pokazuje że działa.
    4).Czyli problem chyba w BSI,bo po załączeniu przycisku nie daje minusa już na lampki.
    5).Rozebrałem BSI i jest tam coś w stylu triaka,tyrystora co ma dać (-),na tą szpilkę co leci do lampek.
    6).Na razie zrobię prowizorkę na chwilę i dam włącznik masy na lampki gdzieś na pulpicie oczywiście przez bezpiecznik(potrzeba chwili).
  • Poziom 28  
    Witam a jesteś w stanie zrobić zdjęcie tego elementu większe lub podać co na nim napisane ?
  • Poziom 18  
    Firma "ST"
    VND14
    NV04
    GKOGM502

Drugi obok niego był podobny w opisie ale nie taki sam.Mierzyłem miernikiem bez wylutowania i oba miały takie same parametr jakby były dobre.
    Środkowa nóżka jest ucięta ale wychodzi u góry czyli jakby z radiatora.
    Odczytywałem przez lupę bo ciężko przeczytać,chociaż nie jest taki mały
    Dodam że ktoś chyba połączył wszystkie lampki razem czyli 3 szt.A przewody lecą dwa czer/białe.Czyli przyciskiem załączało się drugi rząd i trzeci rząd a ostatnia zapalała się po otwarciu bagażnika a u mnie ktoś chyba ich spioł lub?
    Obojętnie do którego dam (-),to świecą zawsze wszystkie lampki,czyli 3 szt.
    Do BSI dochodzi tylko jeden.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Witam markson43 to jest VND14NV04 tranzystor mosfet 12A 40v , ciężko powiedzieć z pomiarów w druku ale napewno jest sterowany z bsi. Wylutowanie go z druku , pomiar i ewentualna podmiana na orginał lub zamiennik ale nie wiadomo czy coś jeszcze nie padło . Jeżeli przychodzi sygnał na niego bezpośrednio i nie przełancza to wymiana lecz trzeba prześledzić drogę z wyłącznika do niego a czasami brakuje czasu i trzeba bryke oddać.
  • Poziom 18  
    Triaki,tyrystory umiem sprawdzać podając na nich napięcie ale boję się go wylutowywać.Myślę że on jest uszkodzony ale różnie może być.Włącznik jest na pewno dobry bo po diagnozie jak pisałem wyżej działał.Popatrzę na cenę innego BSI ale raczej zostanie tak jak zrobiłem na włącznik w lampce nad kierowcą,wsadziłem tam przełącznik i pięknie działa.Dorobiony włącznik nie ingeruje w BSI więc jak ktoś kupi nowe BSI to może śmiało podmienić.U nas na Allegro kosztuje 440 zł używane.
  • Poziom 28  
    Myślę że dobre wyjście poinformój klijęta o sytuacji żeby był świadomy bo czasami naprawa zajmie więcej czasu za grosze a może coś nie wypalić jeszcze. Jak ma chęć i kasiure to kupi .
  • Poziom 18  
    Tak jest zgadzam się z tobą.Np:kupię inne używane i nie wiadomo czy wyjdzie że może to stare było dobre tylko coś po drodze do BSI padło,lub to inne BSI będzie uszkodzone ale na inny system.Gość mówił że nie chce aby kupować BSI.Jak działa tak jak zrobiłem to jest zadowolony ale mnie to nie zadowala bo usterka nie usunięta ale......Jeszcze na innym forum walczę z tym problemem ale tam razczej ja pomagam.Bardzo dziękuję za pomoc.
    Myślę że temat chyba zamknę ale jeszcze poczekamy chwilę.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mam pytanie.
    Czy u Ciebie te światełka nie paliły się w ogóle?
    Pytam,bo u mnie np po otwarciu drzwi zapalają się dopiero po chwili (ok 20sek) i tylko zabłysną i za chwilę gasną i już się nie zapalają.
  • Poziom 18  
    Tak, u mnie wcale nie świeciły.
    A u ciebie jak błysną to sprawdź na początek lampki, bo budowa ich jest słaba i lubią robić zwarcie. U mnie aż wypaliło trochu blaszki, bo robiła zwarcie i dlatego pewnie nie wytrzymał element wykonawczy w kompie (tranzystor/mosfet).
    No i u mnie ktoś przerabiał, dorobił nowe przewody do lampek.
  • Poziom 7  
    Sprawdziłem jak narazie kable i są OK.
    Dziś rozbiorę te lampki.
    Teraz już coraz rzadziej się odpalają i na jeszcze krócej.
  • Poziom 18  
    Moje zdjęcia i opis przy nich wszystko opisuje co i jak więc masz jak na dłoni.
    Jeżeli znasz się coś na elektronice to sprawdż BSI w komorze silnika bo dobrze jest to wyciągnąć.
    Jak masz kompa to sprawdż czy działa włacznik lampek na pulpicie.
    Jak zapala się czerwona kontrolka na przełaczniku to na pewno jest O.K
    Jak chodzi o zapalanie się przedniej lampki po 30 sek.to raczej coś w zamku bo tam jest mikrostyk co odpala lampkę koło lusterka ale nie koniecznie bo zamek może dawać sygnał a BSI,już coś nie przekazuje dalej.
    Taka era komputera w autach.
  • Poziom 7  
    Dzięki za podpowiedź i opisy.
    Pokażę je elektrykowi.
    Coś mi się wydaje,że ja mam do wymiany tzw moduł komfortu albo coś jest nie tak z całym panelem tym do regulacji nadmuchu i z włącznikami.
    Oprócz tego,że nie zapalają się (czasem TYLNE zapalą się po 30sek na 1 sek) tylne i środkowe lampki to jeszcze nie działa ogrzewanie tylnej szyby (jak włączam to mignie tylko kilka razy pomarańczowa dioda na przycisku i nic).
    Dzieje się też coś z pokrętłem od regulacji temperatury.
    Niby wszystko działa ,ale słychać domykanie i jakieś pykanie klapek przy nagrzewnicy (wtedy muszę zjechać pokrętłem na "zimne" i z powrotem na "ciepłe" i dopiero przestaje pukać/pykać).
    Nie wiem czy gdzieś jest zwarcie w panelu i przyciskach czy to ten moduł komfortu.

Aaaa! nie działa jeszcze podświetlenie przycisków i pokręteł.
  • Poziom 1  
    pytanie do kolegi TomekVito115

od tygodnia mam identyczny problem oświetlenie w części pasażerskiej zapala się na 1 - 2 sekundy i gaśnie, mam wrażenie że przycisk sterujący panel przedni środkowy ( mikrostyk ) jest nadpalony albo zużyty ,

chciałem zapytać jak rozwiązałeś problem?

rozmawiałem z paroma elektrykami i każdy gada co innego

z góry dziękuję za info