Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegrzanie karty graficznej w niektórych grach- wyłączanie komputera

27 Lis 2014 18:06 1737 17
  • Poziom 7  
    Witam.
    Od kilku dni męczę się z wyłączaniem komputera po kilkunastu minutowej grze w Counter Strike Global Offensive.
    Takich problemów nie mam z starszą grą Counter Strike 1.6.

Temperatura karty w spoczynku - 45°C w stresie nawet 76°C, a procesora 45°C.

Intel Core i3-3245 3.4GHz
    2x4GB Gigabyte
    Geforce GTX 550 Ti
    Zasilacz Logic 350W - po tej awarii spróbowałem na Chieftec 350W, lecz nic to nie zmieniło.
    Płyta główna Gigabyte B75M-D3H.

Próbowałem wyjąc kośc ram, odkurzyłem porządnie cały komputer wraz z kartą graficzną, zasilacz wymieniony - nic nie pomogło.

Moderowany przez swiercm:

Błędy. niedbałą pisownię oraz jednostki wyjątkowo poprawiłem. Proszę dbać o wysoki poziom wypowiedzi na forum.

• Poziom 36  
    Nie wiem jaką wydajność ma ten Chieftec na linii 12V - może podaj dokładny model, lub wklej zdjęcie jego tabliczki znamionowej.
    Mnie to bardziej wygląda na przegrzewanie zasilacza.
    Temperatura karty graficznej, choć wysoka, jest do zaakceptowania.
    Najlepiej było by przetestować ten zestaw na mocniejszym, markowym zasilaczu o mocy 430-450W.

• Poziom 43  
    Zasilacz do wymiany na początek :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Sytuacja powtarza się tylko w przypadku tej jednej gry czy na innych dzieje się podobnie?
  • Poziom 7  
    Na bardziej wymagających grach komputer się wyłącza, dodam że przy graniu coś zaczyna piszczeć w środku, lecz po minimalizowaniu gry już nie słychać.

Jest taka możliwość, że źle założyłem zasilacz?
    Musiałem przełożyć zasilacz na tego z czarnej listy, ponieważ brakowało mi takiej oto wtyczki w nowym zasilaczu:

Moderowany przez swiercm:

Poprawiłem post oraz sposób wstawiania grafiki.

• Poziom 43  
    Piszczą prawdopodobnie cewki w zasilaczu, na początek wymiana zasilacza, wymiana past na procesorze i karcie.
  • Poziom 7  
    Sprawdziłem że piszczy karta graficzna. Wymiana past jest konieczna nawet jak temp. procesora jest w optymalnej temperaturze?

• Poziom 43  
    Skoro karta piszczy to znaczy że coś jest nie tak, wymiana past nie zaszkodzi - chyba że karta jest na gwarancji - wtedy reklamuj ją u sprzedawcy. No i przede wszystkim wymień tą bombę na jakiś markowy zasilacz.
  • Poziom 7  
    Nic nowego się nie dowiedziałem bo wiem, że z kartą graficzną jest coś nie tak, więc pomyślałem że Wy mi więcej poradzicie. dodam że w hwmonitor tmpin1 wskakzuje -54stopni. Ma to jakiś wpływ na działanie procesora?
  • Moderator na urlopie...
    sosarek napisał:
    No i przede wszystkim wymień tą bombę na jakiś markowy zasilacz.

Tak bez pomiarów napięć?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199202.html
    On sobie poradzić z tą konfiguracją, mimo, iż najwyższych lotów nie jest (Chieftec GPA 350W).
    Policzmy:
    golleador napisał:
    Geforce GTX 550 Ti

GTX 550Ti - ~116W maks
    http://www.geeks3d.com/20090618/graphics-cards-thermal-design-power-tdp-database/
    golleador napisał:
    Intel Core i3-3245 3.4GHz

55W maks
    http://ark.intel.com/pl/products/74746/Intel-Core-i3-3245-Processor-3M-Cache-3_40-GHz
    reszta ~50W.
    Suma z +12V -> 221W, więc zapas mocy powinien dość duży być.

golleador wrzuć zrzut ekranu z HWmonitor w obciążeniu PCta.
    http://www.cpuid.com/downloads/hwmonitor/1.25-setup.exe
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  • Poziom 7  

to jest przy spoczynku, a przy obciążeniu zmienia się tylko temperatura karty graficznej, która dochodzi nawet do 77 stopni. Nie jestem wstanie zrobić szybko screena pod obciążeniem, ponieważ po zminimalizowaniu szybko temperatura gpu core spada z 70 stopni do 55-60
  • Poziom 13  
    podaj ilość pisków i spróbuj jeszcze raz włożyć kartę, oczywiście wymieniając przy okazji pastę.
  • Poziom 7  
    Prawdopodobnie do wymiany będzie wtyczka molex od karty graficznej, ponieważ przy nadstawieniu ucha usłyszałem że to najbardziej piszczy przy obciązeniu
    Jest taka możliwość że przez to są te resety komputera?
  • Poziom 36  
    Da się go po takim resecie uruchomić od razu, czy trzeba jakiś czas odczekać?
  • Poziom 7  
    Komputer, gdy się wyłącza po 5 sekundach się resetuje
  • Poziom 13  
    a na integrze dzieje sie to samo? obejrzyj dokładnie komputer i sprawdź czy któryś z kondensatorów nie jest spuchniety, czy kable są wszystkie dobrze zaizolowane. Spróbuj także podmiany dysku i zasilacza
  • Poziom 7  
    Na integrze nie mogę uruchomić żadnej gry, kondensatory nie są spuchniete, kable dobrze zaizolowane podmiana zasilacza nie pomogła, a wymienić dysku niestety nie mogę. Teraz po uruchomieniu gierki z wyższymi wymaganiami komputer się resetuje po czym bardzo szybko działają wiatraczki w komputerze, a obrazu na monitorze brak, ale słychać pracę komputera oraz że po poruszaniu kabli molex w czasie działania komputera, komputer się resetuje nawet wtedy gdy żadnej gry nie mam włączonej. Wymiana molexa też nie pomogła.

• Poziom 43  
    Nie macha się wtykami zasilającymi podczas pracy komputera! Jeśli na zintegrowanej komputer działa prawidłowo to do podmiany i sprawdzenia pozostaje karta, ew.uszkodzenia portu PCI-E na płycie głównej.
  • Poziom 7  
    Na integrze komputer działa, ale problem dotyczy gier. Na zintegrowanej nie mogę urochomić gier, w jednej grze wyskakuje błąd uruchamianie, a przy drugiej choć włączam grę i jest w procesach, ale nie ma jej na pasku zadań
    Edit:
    Witam. Od czasu ostatniego postu wymieniłem pastę na procesorze i karcie graficznej. Komputer w grach już się nie wyłączał aż do 10 grudnia. Zaczynał się wyłączał po około 40 minutach gry wkrótce po włączeniu gry się resetował aż w ogóle nie chciał się włączyć. Po włączeniu komputera wiatraczki chodziły głośno lecz był brak obrazu. Zacząłem wyjmować pojedynczo poszczególne jednostki i próbowałem włączyć komputer.
    Po odłączeniu hdd i włączeniu komputera, wiatraczki zaczęły chodzić i komputer się włączył, więc ponownie podłączyłem hdd i komputer się włączył.
    Od razu włączyłem hwmonitor by sprawdzić temperatury. Jedyną różnicę, którą zauważyłem było zmniejszenie "Fanin0" do 1300-1500 (wyżej w poście dałem screen w którym miałem nawet 6600). Spróbowałem podłączyć drugą kość RAM, włączyłem komputer i wiatraczek zaczął chodzić przez około 2 sekundy aż stanął i się resetował i tak non stop.

Kondensatory nie są spuchnięte, pasta nałożona poprawnie, o kurzu nie ma mowy. zauważyłem że przy wiatraczku miałem wykrzywiony plastik od tych śrubek które się wkręca do płyty głównej; wyprostowałem lecz nic nie dało, już nie mam pomyslów.
    Wymiana procesora? może obudowy? mam starą obudowę ntt