Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do monitoringu OZE

Lighter1 27 Lis 2014 20:46 4101 21
  • #1 27 Lis 2014 20:46
    Lighter1
    Poziom 10  

Witam!

Przy staraniu się o dotację na PV z programu prosument wymagany jest licznik do monitorowania energii

Urządzenie do monitoringu OZE

Czy ktoś wie co musi rejestrować to urządzenie aby spełniało wymogi? Czy takie coś załatwia sprawę:
    http://kaco-newenergy.com/products/solar-pv-a...a-logging-and-grid-management/powador-prolog/

I co chodzi z tym certyfikatem zgodności? Dotyczy on instalacji którą wykonuję czy samych paneli PV które mają spełniać te normy?

0 21
  • #2 27 Lis 2014 23:40
    prose
    Poziom 32  

Wyraźnie napisane LICZNIK ENERGII elektrycznej z modułem do przesyłania danych.

Dodano po 12 [minuty]:

Napisz dokładniej o jaką instalację chodzi ,dodam jeszcze że urządzenia nie mogą być starsze jak 5 lat rok produkcji np: inwerter i też normy nie starsze jak 5 lat tego wymagają żeby dostać dofinansowanie ,czytałem o ty na którymś z portali .

0
  • #3 28 Lis 2014 14:17
    Lighter1
    Poziom 10  

Instalacja fotowoltaiczna 10kW, 40 paneli 250W polikrystalicznych, inwerter Kaco Powador 12.0 TL3
    Czekam na uruchomienie dotacji poprzez bank i biorę kredyt na instalację.

Ze strony http://nfosigw.gov.pl/ uzyskałem takie informacje:

http://nfosigw.gov.pl/gfx/nfosigw/userfiles/f...krajowe/programy_2014/prosument/prosument.pdf

3) wymaganym elementem instalacji są liczniki niezbędne do prawidłowego prezentowania
    danych o wielkości produkcji ciepła lub energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych,
    o ile konieczność ich instalacji wynika z załącznika do programu „Wymagania
    techniczne”

http://nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy...acji-oze/wymagania-techniczne-dla-instalacji/

lsf1_projekt_fotowoltaika.docx

W skład instalacji wchodzi licznik energii elektrycznej umożliwiający gromadzenie i lokalną prezentację danych o ilości energii elektrycznej wytworzonej w instalacji oraz podłączenie modułu komunikacyjnego do przesyłania danych.

Jak wygląda sprawa licznika i modułu komunikacyjnego który ma być w instalacji?
    Licznik:
    http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/eabm.pdf + http://www.pozyton.com.pl/polskiepdf/mki3-sm.pdf ?

Czy takie coś spełnia ich wymagania? Jak dane mają być przesyłane z instalacji do NFOŚiGW? Przez GPRS/Ethernet?

oraz

Inwestor otrzymał certyfikat zgodności z normą PN-EN 61215 lub PN-EN 61646, wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą, nie starszy niż 5 lat.

Tyczy się to elementów instalacji a nie firmy instalującej?

0
  • #4 28 Lis 2014 17:38
    prose
    Poziom 32  

Lighter1 napisał:

Jak wygląda sprawa licznika i modułu komunikacyjnego który ma być w instalacji?
    Licznik do monitorowania ilości wyprodukowanej energii montuje ci ZE z GPS za darmo i to wszystko a co do norm to dotyczy elementów instalacji urządzenia nie mogą być starsze niż 5 lat rok produkcji, np> falownik nie może mieć datę produkcji więcej niż 5 lat do tyłu .

0
  • #5 28 Lis 2014 17:42
    Lighter1
    Poziom 10  

A czy NFOŚiGW nie wymaga czasem swojego własnego licznika, żeby móc stwierdzić jacy to Oni nie są ekologiczni? Gdzieś takie coś mi się o uszy obiło tylko nie wiem teraz gdzie, dlatego pytam. :)

0
  • #6 28 Lis 2014 18:17
    prose
    Poziom 32  

ZE montuje ci 2 liczniki jeden masz w skrzynce ZE drugi przy falowniku pokazuje ci stan wyprodukowanej energii z paneli i zdajesz raport co jakiś czas lub odbierają dane przez GPS.

0
  • #7 28 Lis 2014 19:02
    delir203
    Poziom 12  

U mnie jest zamontowany jeden licznik i do niego dołączony jest moduł gps

0
  • #8 28 Lis 2014 19:23
    Lighter1
    Poziom 10  

Tylko mi chodzi o sytuację gdy staramy się o dotację z PROSUMENTA. :roll:

0
  • #9 28 Lis 2014 20:17
    prose
    Poziom 32  

Dokładniejsze informacje uzyskasz w urzędzie nie chce wprowadzać w błąd bo co urząd to inne wymogi ,instalacja musi być zainstalowana przez firmę i ona ci robi wszystkie papiery ,kosztorys,bez instalatora nie dostaniesz dotacji.

0
  • #10 28 Lis 2014 21:18
    PV_Albert
    Poziom 20  

delir203 napisał:
    ...moduł gps

w kwestii formalnej: moduł gprs

0
  • #11 23 Gru 2014 10:12
    dominiks1
    Poziom 14  

Przepraszam, że lekko odgrzeję kotleta. :-)
    Właśnie też doszedłem do tego etapu co założyciel tematu.
    W wymogach PROSUMENTA jest właśnie konieczność drugiego licznika, czyli tego co ewidentnie zliczy wszystko co wyprodukuje PV.
    Ale niestety u mnie (wiem z własnego przykładu)PGE montuje tylko licznik dwukierunkowy na przyłączu do budynku.
    A raczej ich nie zmuszę do montażu w budynku, bo mogą powiedzieć, że to co poza ich licznikiem to ich nie obchodzi.
    Z drugiej strony jak koledzy pisali w innym wątku (chyba Tauron) wymaga pozostawienia takiego miejsca między inwerterem a swoją siecią i tutaj oni mają dodatkowy koszt a nie użytkownik, czyli w tym wypadku instalator i tym samym na końcu PROSUMENT.
    A więc teraz pytanie, czy instalator ma zakładać ten licznik czy ZE?
    Jeżeli instalator to co ? Zakłada taki licznik i moduł i tyle, a WY sobie znajdujcie ten licznik na mapie świata. :-) Czy trzeba coś spisać, zapisać, podać ?
    Czy upierać się w PGE, że to ONI zakładają?

0
  • #12 23 Gru 2014 10:20
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Wiesz, zgodnie z (jeszcze) obowiązującą ustawą to ZE ma obowiązek raportować do URE ilość wyprodukowanej energii z OZE. Jak Ci nie założą licznika przy inwerterze to ciekawe jak wywiążą się z tego ustawowego obowiązku. Bo licznik dwukierunkowy, który chcą wymienić nie poda im tej wartości.
    Może będą chcieli, żebyś to Ty raz na kwartał podawał im produkcję łączną ;-)
    Jeśli tak to tym bardziej zapraszam do rejestracji na www.PVmonitor.pl ;-) - podaj im w dokumentach ten link i niech sobie sami patrzą, że na prawdę produkujesz - hihihihi

0
  • #13 23 Gru 2014 10:47
    dominiks1
    Poziom 14  

putas napisał:
    Jeśli tak to tym bardziej zapraszam do rejestracji na www.PVmonitor.pl :wink: - podaj im w dokumentach ten link i niech sobie sami patrzą, że na prawdę produkujesz - hihihihi

He he zapiszę się zapiszę, ale jak troszkę podniosę poprzeczkę, bo teraz mam tyle tylko aby inwerter pracował na min mpp na jednym stringu. ;-)

A wracając do tematu.
    Jak ruszy prosument, to u mnie PGE pewnie, będzie to zostawiał użytkownikowi. Bo jak chcesz wziąć dotację to instaluj. Jak nie to nie. :-(
    Chyba, że już coś się zmieniło, bo ja u siebie przecierałem szlaki i pewnie nie wiedzieli, że muszą wykazywać EKOenergię ;-)

0
  • #14 25 Gru 2014 15:47
    nowex
    Poziom 16  

putas napisał:
    Wiesz, zgodnie z (jeszcze) obowiązującą ustawą to ZE ma obowiązek raportować do URE ilość wyprodukowanej energii z OZE. Jak Ci nie założą licznika przy inwerterze to ciekawe jak wywiążą się z tego ustawowego obowiązku.
    W PGE wychodzą z założenia, że ty im zgłaszasz ile wyprodukowałeś energii z pv w danym półroczu a zakład przekazuje tą informację do dalej URE. Taką mam z nimi umowę miałem do wyboru albo podpisać albo nie. Wybrałem to pierwsze.

0
  • #15 26 Gru 2014 01:30
    prose
    Poziom 32  

putas napisał:
    Może będą chcieli, żebyś to Ty raz na kwartał podawał im produkcję łączną

koledzy może nie róbcie z siebie posłańców to sprawa URE,chcą dane niech sami se sprawdzają.

0
  • #16 26 Gru 2014 19:57
    nowex
    Poziom 16  

prose napisał:

koledzy może nie róbcie z siebie posłańców to sprawa URE,chcą dane niech sami se sprawdzają.

Niestety obowiązek przekazywania informacji o produkcji za każde półrocze masz narzucony w umowie przyłączeniowej z PGE Dystrybucja, nie jest to kwestia twojego wyboru.

0
  • #17 30 Gru 2014 13:10
    dominiks1
    Poziom 14  

Sprawdziłem i niestety jest tak jak pisze kolega nowex.
    Jest nawet dołączony druk do przesłania do nich po pół roku.
    U mnie właśnie mija i muszę to zrobić. O ile wyprodukowaną energię mogę odczytać z invertera, to wysłaną do sieci muszę z licznika. Czy ktoś wie która opcja w elektronicznym liczniku dwukierunkowym wskazuje tą wartość?

0
  • #18 30 Gru 2014 16:13
    nowex
    Poziom 16  

dominiks1 napisał:
    Czy ktoś wie która opcja w elektronicznym liczniku dwukierunkowym wskazuje tą wartość?

W liczniku dwukierunkowym całkowita ilość czynnej energii oddanej do sieci jest w rejestrze nr 2.8.0.

0
  • #19 15 Sty 2015 19:59
    kriss032
    Poziom 20  

nowex napisał:
    dominiks1 napisał:
    Czy ktoś wie która opcja w elektronicznym liczniku dwukierunkowym wskazuje tą wartość?

W liczniku dwukierunkowym całkowita ilość czynnej energii oddanej do sieci jest w rejestrze nr 2.8.0.

Zgadza się lecz jest to moc oddana do ZE pomniejszona o zużycie prosumenta ja podaje raporty półroczne produkcji PV z czytane z nielegalizowanego licznika falownika co pól roku dostaję emilka typu podaj produkcję z PV, podaje produkcje przez internet (można też listownie)
    Przy podpisywaniu umowy moje RWE oświadczyło : zakładamy tylko jeden licznik czterokwadrantowy a drugi legalizowany który zlicza produkcję za falownikiem odpuszczamy jak by ktoś nas zmusił to założymy (bo po co pchać się w dodatkowe koszty)

Przy dotacji sytuacja może wyglądać trochę inaczej, licznik może być ogowiązkowy koszt licznika jest niewielki ok 30 zeta za licznik jednofazowy tarczowy z legalizacją kupiony od ZE, po co wykładać kasę za drogie legalizowane liczniki elektroniczne

-1
  • #20 13 Gru 2015 06:55
    synology1
    Poziom 15  

nowex napisał:

Niestety obowiązek przekazywania informacji o produkcji za każde półrocze masz narzucony w umowie przyłączeniowej z PGE Dystrybucja, nie jest to kwestia twojego wyboru.

Bardzo bym prosił o info gdzie w umowie mogę znaleźć punkt dotyczący wysyłania danych o produkcji.Mam instalację założoną od Maja i nie wysyłałem jeszcze danych do URE nie chciał bym mieć problemów z tego tytułu więc chciałbym dopytać gdzie znaleźć info odnośnie podawania danych przejrzałem umowę ale wydaje mi się że nigdzie w umowie nie pisze chyba że przeoczyłem.Operator u mnie to PGE z góry dzięki za podpowiedź.

Po kropce i przecinku dajemy spację. [retrofood]

0
  • #21 13 Gru 2015 09:59
    nowex
    Poziom 16  

synology1 napisał:

Bardzo bym prosił o info gdzie w umowie mogę znaleźć punkt dotyczący wysyłania danych o produkcji.Mam instalację założoną od Maja i nie wysyłałem jeszcze danych do URE nie chciał bym mieć problemów z tego tytułu więc chciałbym dopytać gdzie znaleźć info odnośnie podawania danych przejrzałem umowę ale wydaje mi się że nigdzie w umowie nie pisze chyba że przeoczyłem.Operator u mnie to PGE z góry dzięki za podpowiedź.

Ja mam to napisane w umowie na dystrybucję wywarzanej energii z PGE w paragrafie pt. "Zobowiązania stron" w części "Wytwórca zobowiązuje się do:"
    o treści

"przekazywania do dnia ... na przygotowanym przez OSD formularzu, danych o ilości energii wytworzonej w mikronstalacji ..."

Jednocześnie nadmieniam, że taki obowiązek wynika również z obowiązującej nowej ustawy o OZE rozdział 2 art. 5 pkt. 2 którego fragmenty cytuję:

"2. Wytwórca, o którym mowa w ust. 1, informuje operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, do sieci którego została przyłączona mikroinstalacja o: ....

3) ilości:
    a) wytworzonej przez niego energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji,
    b) energii elektrycznej sprzedanej przez niego sprzedawcy zobowiązanemu, o którym mowa w art. 40 ust. 1, która została wytworzona z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji i wprowadzona do sieci operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego
    – w terminie 7 dni od dnia zakończenia kwartału;"

w załączniku kompletna treść ustawy.

Jednocześnie dla ułatwienia spełnienia owego obowiazku na www.pvmonitor.pl jest możliwość odczytania tej produkcji w zakładce "Produkcja za ostatni kwartał"

0
  • #22 13 Gru 2015 10:16
    synology1
    Poziom 15  

Dziękuje serdecznie za konkretne wyjaśnienie, wychodzi na to że mamy różne umowy. Przejrzałem umowę i w paragrafie Wytwarzający zobowiązuje się nie ma wzmianki o przesyłaniu informacji o produkcji. W takim razie jestem spokojniejszy, być może nowa umowa będzie tego wymagać.

0