Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów wentylatora kominkowego

27 Lis 2014 20:52 3267 5
 • Poziom 18  
  Kupiłem wentylator kominkowy DOSPEL (moc 80W) i regulator obrotów do niego – także firmy DOSPEL: RN 300. Zmontowałem układ, jednak silnik wentylatora buczy, jeśli podłączy się go poprzez regulator obrotów. Co ciekawe silnik buczy nawet na maksymalnych obrotach – choć jest to słabo słyszalne wobec hałasu powietrza. Przy mniejszych obrotach buczenie jest większe. Zależy mi na zmniejszeniu prędkości obrotowej (a tym samym wyciszeniu układu) ale bez buczenia. Spędziłem wiele godzin na analizie wątków temu poświęconych jednak bez jednoznacznych wyników. Ze względu na to, że wentylator kominkowy posiada specjalny wiatrak do chłodzenia silnika, nie interesuje mnie regulacja „od zera”. Po analizie znalazłem kilka rozwiązań, jednak które jest „bezgłośne” tzn. bez dodatkowych dźwięków?
  1. Zastosowanie dodatkowego dławika za regulatorem– na jednym z wątków ktoś napisał, że podłączył w szereg dławik 200W (od lampy rtęciowej) i problem został wyeliminowany. Nie mam takiego dławika. Czy jednak taki układ naprawdę działa? Czy mogę poeksperymentować z uzwojeniem wtórnym transformatora toroidalnego z UPSa (12V, takiego mam) jako „mega dławik”? Może warto zakupić transformator separujący 230V/230V 100VA i dopiero do niego podłączyć wentylator – idea jest taka, że zniekształcony przez regulator przebieg ulegnie poprawie po przejściu przez taki transformator.
  2. Zastosowanie falownika 1-fazowego – myślę o AVT5360- czy jest to rozwiązanie bezgłośne bo gdzieś czytałem, że niekoniecznie. Nawet ten prosty falownik, to wydatek 150 zł.
  3. Regulator grupowy – ogólnie nie stosuje się ich do indukcyjnych urządzeń. Jednak wentylator kominkowy ma niesamowitą bezwładność (po wyłączeniu kręci się jeszcze przez minutę!). Myślę o układzie AVT5067. Tylko czy rozwiązanie jest bezgłośne? Może się okazać, że pozbędę się buczenia ale obawiam się innych dźwięków spowodowanych trybem załącz/wyłącz.
  4. Mogę się zdecydować na jeden/dwa dodatkowe biegi – może zatem dodać w szereg kondensator (obecnie silnik ma dodatkowy kondensator rozruchowy 2uF)? Czy będzie bezgłośne?

  Bardzo proszę o wypowiedzi osoby, które są pewne tego, że coś zadziała lub nie zadziała – najlepiej takie, które coś takiego testowały. Z góry dziękuję za pomoc.
 • Poziom 15  
  Witam silnik zasilany przez falownik wydaje taki charakterystyczny pisk.
 • Poziom 16  
  krzbor napisał:
  Czy mogę poeksperymentować z uzwojeniem wtórnym transformatora toroidalnego z UPSa (12V, takiego mam) jako „mega dławik”?
  Możesz śmiało.
  Tylko że podłączenie pod wtórne prawdopodobnie nic nie zmieni, a jeśli już to niewiele. Proponuję eksperyment z pierwotnym i sprawdzenie temp. uzw.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 18  
  Radovic napisał:
  krzbor napisał:
  Czy mogę poeksperymentować z uzwojeniem wtórnym transformatora toroidalnego z UPSa (12V, takiego mam) jako „mega dławik”?
  Możesz śmiało.
  Tylko że podłączenie pod wtórne prawdopodobnie nic nie zmieni, a jeśli już to niewiele. Proponuję eksperyment z pierwotnym i sprawdzenie temp. uzw.

  Dławik nie może zbytnio zmniejszać prądu w układzie - stąd pomysł użycia uzwojenia wtórnego. Zdaję sobie sprawę, że jeśli spadek na tym uzwojeniu przekroczy 12V to na uzwojeniu pierwotnym powstanie zbyt duże napięcie.