Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seicento 900 lpg - Gaśnie na benzynie świecąca kontrolka wtrysku

redzid 28 Nov 2014 07:37 8106 7
IGE-XAO
 • #1
  redzid
  Level 11  
  Witam,
  mam następujący problem. Moje Seicento dotychczas pracowało bez zarzutu. Po ok dwóch tygodniach postoju na parkingu nie chciało nagle odpalić. Próbowałem aż do rozładowania akumulatora, silnik oczywiście zalałem. Po odholowaniu do garażu osuszeniu świec w końcu odpalił ale tylko na LPG silnik chodził równo. Po przełączeniu na benzynie natychmiast gasł ale co zauważyłem zapaliła się kontrolka wtrysku i świeciła cały czas podczas pracy silnika (wcześniej gasła zaraz po odpaleniu)! Po wlaniu kilku ml benzyny w przepustnice coś zaczynał kaszleć. Tak jakby nie dochodziło paliwo.
  Sprawdziłem: iskra ok, pompka ok pracuje podaje paliwo, podmieniłem z innego seicenta czujnik wału, też bez zmian. Wtryskiwacz zmierzyłem omomierzem rezystancja ok książkowa (nie pamiętam w tej chwili jaka dokładnie).
  Mam pytanie co może być nie tak od czego zacząć sprawdzanie? jaka może być przyczyna świecenia się tej kontrolki? czy może być uszkodzony wtryskiwacz? czy ona sygnalizuje także inne niedomagania w zasilaniu w paliwo?.
  Jutro jeszcze podmienie wtryskiwacz.

  Samochód to Seicento rok 2000 lpg stag/II generacja.
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  Michal_WWL
  Level 26  
  Witam,

  Czy robił Pan skan błędów dlaczego kontrolka "marchewki" się zapaliła?
  Kod błędu powiedziałby dużo o usterce.
  Podmiana wtryskiwacza w celu sprawdzenia jest jak najbardziej na miejscu.
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #3
  sandamiano
  Level 29  
  Kontrolka awarii wtrysku sygnalizuje niesprawności wielu czujników tego układu w tym samochodzie. Nie monitoruje pompy paliwa jako osobnego urządzenia. Jeśli jest LPG w aucie to można sprawdzić czy przy pracy na benzynie zostaje przywrócone zasilanie wtryskiwacza bo gdy jest przerwa w obwodzie elektrycznym wtryskiwacza to właśnie kontrolka też to zgłosi. Kontrolę należy przeprowadzić próbnikiem wysokoomowym , nie żarówkowym bo można uszkodzić sterownik. Próbnik wpinamy między przewody wtryskiwacza (różowoczarny to minus zielonoczarny to plus). Przekręcamy na rozruch. Dioda powinna migać Ja mam próbnik z diody LED i opornik ok 1kiloom
 • #4
  redzid
  Level 11  
  Niestety nie posiadam kabla diagnostycznego. Gdybym miał od razu zrobiłbym skan. Podmienie wtryskiwacz. Wykonam próbnik z diody led i opornika i podłącze w celu sprawdzenia czy po przełaczeniu z gazu na benzyne jest przywrócone zasilanie na wtryskiwacz.
 • #5
  redzid
  Level 11  
  Podmieniłem wtryskiwacz - bez zmian. Wykonałem tester z diody led. Na początku dioda po przekręceniu kluczyka mrugała. Później już nie i tak jakby wogóle zasilania nie było.
 • Helpful post
  #6
  sandamiano
  Level 29  
  Z tego co napisałeś jednak zobaczyłbym czy masz emulator wtryskiwacza, przekaźnik jakiś który rozłącza wtryskiwacz przy pracy na gazie. Pomierz jeszcze przejścia przewodów . Zielonoczarny od kostki wtryskiwacza do pinu 87 gniazda czerwonego przekaźnika nad sterownikiem a różowoczarny od kostki wtryskiwacza do pinu 18 w złączu sterownika wtrysku. Jest to ostatni pin w dłuższym rzędzie pinów we wtyczce od strony wejścia kabli. Na którymś z tych przewodów masz zamontowane urządzenie które rozłącza wtryskiwacz kiedy silnik pracuje na LPG
 • Helpful post
  #7
  albrecht
  Level 17  
  Miałem takie cudo, fakt bez lpg, no ale zrób tak kolo sterownika masz skrzynkę z bezpiecznikami i przekaźnikami, wyjmij bezpieczniki, możesz na chwile po ich wyjęciu wł. zapłon (to bezpieczniki od kompa, i pompy, nie pamiętam, który jest który) sterownik się z resetuje, sposób szybszy niż czekanie 20 min na odpiętej klemie, po tym wył zapłon, włóż bezpieczniki i odpal auto, przez jakiś czas może chodzić ciut dziwnie, bo sterownik będzie wyczyszczony i będzie się adaptował. Co do skanera kodów to ja używałem Viaken VAG;) to od VW, ale sejka zaczytał, w zestawie była 3- pinówka do wpięcia się w tą luźna kostkę obok sterownika, bo w 900setce to jest właśnie gniazdo diagnostyczne, program do 900 to IAW ecu scan. Zaraz ktoś powie dlaczego tak napisałem, bo kiedyś też miałem podobny przypadek, auto długo stało i nie chciało zapalić. Bateria przysiadłą i coś go siekło, po tym zapalił normalnie, bez wywalania kontrolki. Ogólnie w 900 z lpg u wielu osób widziałem palący się check przy pracy na lpg po przełączeniu na benzynę lampka gasła to chyba było spowodowane złym składem mieszanki na lpg i sonda się pyszczyła, w aucie gdzie do sondy był podpięty emulator, który oszukiwał sterownik nie było problemu. Pozdrawiam Ps. pamiętam sytuacje w której bigosu narobił przełącznik w centralce, po prostu się uszkodził i trzymał w jednym położeniu, może to też warto sprawdzić
 • #8
  redzid
  Level 11  
  Znalazłem przyczynę braku załączania się wtryskiwacza. Oczywiście tak jak mi podpowiadaliście, w przypadku gdy w aucie jest instalacja LPG, problemu trzeba było szukać w miejscu w którym instalacja rozłącza jeden kabel na linii wtryskiwacz-sterownik. W seicento 900 impulsy do wtryskiwacza z ecu pochodzą z pinu 18 tego sterownika poprzez przewód różowo-czarny (minus). Drugi przewód zasilający wtryskiwacz koloru zielono-czarnego (plus) pochodzą z pinu 87 przekaźnika. U mnie przewód różowo-czarny był rozcięty i podpięty do przekaźnika znajdującego się w emulatorze wtrysku (Protec Digital PD-20). Po rozkręceniu emulatora zauważyłem ślady spalenizny, musiało dojść do jakiegoś przepięcia lub przeciążenia. Upalił się jakiś element (być może mikrobezpiecznik lub rezystor) w ww. obwodzie który zamyka ten przekaźnik.
  Seicento 900 lpg - Gaśnie na benzynie świecąca kontrolka wtrysku Seicento 900 lpg - Gaśnie na benzynie świecąca kontrolka wtrysku
  Sam przekaźnik działa, pozostałe elementy na płytce mierzyłem też są sprawne.
  Po zmostkowaniu przerwanego kabla samochód odpalił na benzynie za pierwszym razem.
  Seicento 900 lpg - Gaśnie na benzynie świecąca kontrolka wtrysku
  Niestety nie wiem co to za element się upalił. Wygląda na to że wystarczy połączyć ścieżkę i wg mnie powinno działać. Ale jednak ze względu że to element instalacji gazowej postanowiłem nie ingerować w ten układ i zamówiłem nowy emulator - 46 zł z wysyłką.

  Co do przyczyn to podejrzewam, że mogło dojść do przepięć w trakcie gdy jakiś czas temu miałem problemy z regulatorem napiecia na alternatorze. Czasami podczas jazdy wytwarzało się znacznie wyższe napięcie kontrolki się rozświetlały dwa razy jaśniej, reflektory tak samo. Po czym po chwili wszystko wracało do normy i tak kilka razy w ciągu jazdy.
  Dzięki za pomoc pozdrawiam.