Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor LG SW775 nie startuje

piekarz 07 Maj 2005 13:47 1824 16
  • #1 07 Maj 2005 13:47
    piekarz
    Poziom 12  

W monitorze początkowo był mocno rozjaśniony obraz. Napiecia G1 i G2 prawidłowe. Mocno zaniżone napięcie +105V wchodzące na płytkę kineskopu (około 23V).

Podmieniłem TDA 9536 - bez skutku. Wykryłem uszkodzony R972 w gałęzi zasilania produkującej to napięcie (zawyżona wartość 690k zamiast 150k według schematu).

Po wymianie rezystora i włączeniu monitora pojawił się obraz, ale z czarnymi ramkami dookoła. Po chwili słychać było kilka pstryknięć (wyładowań). Na ekranie pojawiły się "krzaczki" i monitor wyłączył się.

Obecnie po podłączeniu przewodu zasilającego mruga tylko zielona kontrolka zasilania i monitor nie startuje. Napięcia produkowane przez przetwornicę są prawidłowe. Pomiarów dokonałem za diodami, ponieważ pozostałe napięcia są sterowane z procesora.

Gdzie Koledzy radzą szukać usterki?

Pozdrawiam
    Darek Piekarz

• #2 07 Maj 2005 17:15
    lisek
    Spec od monitorów

jaki model ? lub chasis ?

• #3 09 Maj 2005 09:23
    piekarz
    Poziom 12  

Model CB775C-EA
    Chassis 6870T244A20 (odczytałem ze spodu płyty)

• #4 09 Maj 2005 12:13
    lisek
    Spec od monitorów

LG StudioWorks, model CB775C-EA
    jeśli fbt : (6174Z-1031E)

Cytat:
    chasis CA-65 dla
    Lg SW775N 775E (EV700A) (CB775BN) (CB775C-EA)

CA-65 https://www.elektroda.pl/eboard/upload/7139/LG_(CA-65)_(EV700A)
    lub
    http://fileshare.eshop.bg/downloadsm/3219/LG_EV700A.html

jeśli jest zasil. na procku i generacja na kwarcu to
    - sprawdz R802......5,1kohm ,..jesli BAD > fbt do wymiany
    - sprawdz IC stabiliz.8V na PK

p.s.

DPMS
    http://webpages.charter.net/dperr/dpms.htm

• #5 13 Maj 2005 12:35
    piekarz
    Poziom 12  

W monitorze podstawiłem trafopowielacz ze sprawnego (oryginalny jednak też nie wskazywał upływności od "fajki"). Podmieniłem też przy okazji płytkę kineskopu. Efekt bez zmian.

Napięcie zasilania procesora wynosi 5.06V. Przebieg zegara na rezonatorze jest.

R802 przy trafopowielaczu = 5.1kohm. Stabilizatora 8V na PK nie stwierdziłem.

Odłączyłem gałąź +50V od płyty i wpiąłem żarówkę 60W/230V. Żarówka lekko się żarzy (nie pulsuje). Napięcie na niej wynosi 44V. Pozostałe napięcia z przetwornicy za diodami prostowniczymi w normie. Odłączenie ich nie zmienia jasności świecenia żarówki.

A dioda pod włącznikiem wciąż mruga ...

Pozdrawiam
    Darek Piekarz

• #6 17 Maj 2005 08:38
    piekarz
    Poziom 12  

Stwierdziłem nową rzecz: brak przebiegów na liniach SDA i SCL magistrali I²C (piny 28 i 29 procesora). Co teraz obstawiać?

Darek Piekarz

• #7 17 Maj 2005 08:50
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Wszystko to co korzysta z tych linii zaczynając od procesora. Jak masz drugą płytę to podstaw procek, pamięć.

• #8 25 Maj 2005 13:59
    piekarz
    Poziom 12  

Trochę pomierzyłem i jest tak:

1.
    Na procesorze (pin9) pojawia się co około 0.5 sekundy impuls RESET.

2.
    Po przełożeniu pamięci z uszkodzonego monitora do sprawnego (ta sama płyta) - w tym dobrym pojawia się "efekt mrugającej diody".

3.
    Procesora na razie nie podmieniałem, bo to raczej problem tej pamięci. Obawiałem się tego po objawiach podanych na górze tematu.

Trochę boję się wstawić pamięć w drugą stronę (z dobrego do uszkodzonego), bo mogę mieć wtedy dwa do naprawy.

I teraz pytanie: Na pamięci napisano: C81DC-C110, a na schemacie jest KS24C08. Czy można włożyć czystą pamięć 24C08, żeby sprawdzić czy monitor wystartuje? I czy konieczne jest programowanie pamięci (wsad znalazłem na Elektrodzie, ale programatora nie posiadam).

Pozdrawiam
    Darek Piekarz

• #9 25 Maj 2005 23:13
    Connor MacLeod
    Spec od monitorów

Nie jestem pewien czy na pustej 24c08 wystartuje, ale możesz zobaczyć. Podstawienie pamięci ze sprawnego nie powinno jej uszkodzić.

• #11 27 Maj 2005 18:02
    Emilus20
    Poziom 18  

Jezeli nie masz programatora a boisz sie podstawic pamiec z drugiego monitora sprzwdz przebiegi na I2C z wyujeta pamiecia w jednymi drugim monitorze. Jezeli masz uszkodzona fizycznie pamiec to po jej wyjeciu na szynie scl powinno cos sie pojawiac choc na chwile. A mnie sie wydaje ze te trzeski ktroe uslyszales to strzely z trafa mogly spowodowac zla prace procka i zle wpisy do pamieci i teraz trzeba bedzie ja zaprogramowac na nowo wentualnie wymienic na druga.

• #12 20 Cze 2005 13:35
    piekarz
    Poziom 12  

Sprawdziłem: zarówno w monitorze sprawnym jak i uszkodzonym po wyjęciu pamięci brak jest jakichkolwiek przebiegów na liniach SDA i SCL. W chwili załączania zasilania pojawia się tylko skok napięcia. Jest więc nadzieja, że procesor mam sprawny. Czeka mnie tylko montaż programatora i zaprogramowanie pamięci.

Mam takie pytanie: czy podczas pierwszej próby uruchomienia monitora (patrz pierwszy post) pozostawienie "luzem" przewodów od masy kineskopu mogło spowodować wyładowania i przeprogramowanie pamięci? Teraz już uruchamiam monitor z podłączoną masą. Nie wiem tylko czy te trzaski to nie efekt przebicia np. w trafo WN. Póki nie zrobię tej pamięci to się i tak nie dowiem.

Pozdrawiam
    Darek Piekarz

• #13 08 Paź 2005 08:12
    lisak
    Poziom 10  

Mam podobny problem z tym monitorkiem. Znalazlem wsad, programator tez bede mial ale nie mam softu do wgrywania. Jakim programem sie to wgrywa?? Mogłby ktos podac jakis link.

• #14 08 Paź 2005 09:06
    lisek
    Spec od monitorów

skoro nie masz przebiegów na scl i sda ..... czyli jakiś układ obciąza Tobie te szyny I2c .........
    - może jakiś kondensator odsprzęgający na liniach
    - lub co b.jakiś scalak ze sterowanych I2c
    nap.stałe na tych liniach powinno być ok.3,8-4,3V

p.s.
    na przyszłość gdyby trzeba wyregulować balans bieli
    We w menu serwisowe
    - naciśnij <strzałka w lewo> i PowrOn przytrzymaj chwilę
    monitor powinien mrugnąc i się właczcyć
    - potem OSD -> pojawi się dodatkowy podpunkt 1|2 -> Degauss
    i możesz regulować balans( białego i poziom czerni) np. Cut-off

• #15 08 Paź 2005 14:16
    lisak
    Poziom 10  

Jak sie zapisuje potem te ustawienia?? Bo ja wyłącze i znów włącze monitor to znowu jestem w punkcie wyjscia.

• #16 10 Paź 2005 00:20
    lisek
    Spec od monitorów

zanim wejdziesz w menu serwisowe
    - zobacz czy w tym normalnym menu podpunkt DDC wł/ czy wył.

- wychodzi się w LG
    1. albo poprzez podpunkt typu <save> lub <zachowaj>.
    2. albo uzywając tych samych przycisków co do wej. ...powinien na potwierdzenie monitor >Mrugnąć

p.s.
    np. dla FB795Cprzyciski SET i OSD

• #17 10 Paź 2005 04:57
    candle
    Spec od monitorów

piekarz: gratulacje, zacznij od wylutowania wszystkiego co stoi na szynie i2c - dodatkowo wytatuuj sobie odpowiednia formulke dotyczaca uruchomiania monitorow crt bez podlaczania masy kineskopu (ale coz, tez to przerobilem :))
    lisek: lg zapisze ci ustawienia jak ma smieci w epromie? chiba nie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME