Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zdjąć koło nabite na oś?

cordoba_2004 28 Lis 2014 21:01 1383 21
  • #1 28 Lis 2014 21:01
    cordoba_2004
    Poziom 27  

No głupi problem ale 6 godzin męczymy się na warsztacie.
    Samochód to golf III, ktoś założył koło które nie bardzo pasowało, otwór w przednim kole został podpiłowany i dociągnięty śrubami tak że został bardzo mocno wciśnięty na czop piasty.
    Koło zostało dokręcone śrubami i sobie jeździło przez sezon letni, teraz odkręciliśmy śruby i mimo walenia młotem i urwania ściągacza, koło nie zeszło z piasty.
    Macie jakieś pomysły jak by go tu zdjąć ?

0 21
  • Pomocny post
    #2 28 Lis 2014 21:04
    T5
    Moderator Samochody

Podgrzać dobrze.Wokół piasty.Jak nie pomoże to szlifierka kątowa i po sprawie. Taniej wyjdzie klientowi kupić używaną felgę niż zapłacić za 8-siem godzin pracy mechaników.

0
  • #3 28 Lis 2014 21:10
    cordoba_2004
    Poziom 27  

no tak to wiadomo ale myślałem że macie jakieś tajne sposoby

0
  • Pomocny post
    #4 28 Lis 2014 21:15
    robokop
    Moderator Samochody

Jak felga alu, to współczuję. Jak stalowa - zawsze można dorobić taki ściągacz, który się nie urwie, zaprzeć śrubę centralną o czop, do felgi nawet przyspawać - kwestia znalezienia co najmniej calowej sztaby, która będzie robiła za ramię ściągacza. Tak czy inaczej, felga do zniszczenia. Po sąsiedzku chłopaki takie tematy 12kg młotem oprawiają.

Dodano po 3 [minuty]:

cordoba_2004 napisał:
    no tak to wiadomo ale myślałem że macie jakieś tajne sposoby

A jakiż tu tajny sposób wymyślić. Masz tydzień czasu, żeby to próbować penetrantem nasączyć?

0
  • #5 28 Lis 2014 21:43
    uswto
    Poziom 18  

cordoba_2004 napisał:
    koło nie zeszło z piasty.
    Zalej płynem hamulcowym i wal od środka

0
  • #6 28 Lis 2014 21:55
    pitool
    Poziom 29  

Krótka jazda z dwiema lekko wkręconymi śrubami (najlepiej zabezpieczonymi na klej do śrub) powinna załatwić sprawę.Sprawdzone.

0
  • #7 28 Lis 2014 21:56
    Przemo9826
    VIP Zasłużony dla elektroda

Ja to ma sposób typowo kowalski i stodołowy :D

Śruby ze dwie wkręć na kilka obrotów aby koło za daleko nie odleciało, deska kanałowa i ładuj w koło od środka :D

0
  • #8 28 Lis 2014 21:56
    T5
    Moderator Samochody

pitool napisał:
    Krótka jazda z dwiema lekko wkręconymi śrubami (najlepiej zabezpieczonymi na klej do śrub) powinna załatwić sprawę.Sprawdzone.
    Jeżeli chodzi o oryginalną felgę to tak. Ale w tym przypadku może nie pomóc.

0
  • #9 28 Lis 2014 22:12
    jaszto
    Poziom 21  

4 nacięcia symetryczne pzecinarką kątową stycznie do powierzchni piasty nie dyskalifikują felgi. Felga będzie w dalsym ciągu wstępnie centrowana na piaście. Szpilki czy nakrętki na to mają stożek by utrzymywać felgę na swim miejscu.

0
  • Pomocny post
    #11 28 Lis 2014 22:26
    robokop
    Moderator Samochody

Bodaj z felgami Opla są takie kabarety - poniżej milimetra różnicy w średnicy otworu, w porównaniu z VW. A że wywinięcie ma dobry centymetr, to jak skoroduje to trzyma aż miło. Lepszy kabaret jest tylko z felgami alu, bez plastikowych wkładek centrujących.

0
  • Pomocny post
    #12 28 Lis 2014 22:59
    Alfred_92
    Poziom 32  

jaszto napisał:
    4 nacięcia symetryczne pzecinarką kątową stycznie do powierzchni piasty nie dyskalifikują felgi. Felga będzie w dalsym ciągu wstępnie centrowana na piaście. Szpilki czy nakrętki na to mają stożek by utrzymywać felgę na swim miejscu.

Niestety, otwór felgi jest po to spasowany z piastą żeby przenosić przez to połączenie obciążenia, 4 czy 5 szpilek nie było by w stanie tego zrobić i zostały by zwyczajnie ścięte, podczas wjechania np w dziurę. Same szpilki służą głównie do przeniesienia obciążeń wywołanych momentem napędowym a do obciążeń promieniowych służy właśnie osadzenie na piaście.

0
  • Pomocny post
    #13 28 Lis 2014 23:07
    ociz
    Moderator Samochody

Jak jakieś wartościowe te koło to można z całą zwrotnicą wyjąć i pod prasę, albo poświęcić łożysko i z samą piastą wyrwać.

robokop napisał:
    Jak felga alu, to współczuję.

robokop napisał:
    Bodaj z felgami Opla są takie kabarety

Jak kupiłem swojego Passata to miał założone Oplowskie alu, trochę huczało przy zdejmowaniu. :)

0
  • Pomocny post
    #14 28 Lis 2014 23:10
    T5
    Moderator Samochody

robokop napisał:
    Bodaj z felgami Opla są takie kabarety
    Sposób na też mieli.;) Żeby to założyć.

0
  • Pomocny post
    #15 29 Lis 2014 00:29
    markslew
    Poziom 27  

Które to koło, przód czy tył?

Jak tył to po prostu odkręcić nakrętkę na czopie piasty i wyjąć całość z bębnem.

0
  • Pomocny post
    #16 29 Lis 2014 01:15
    bajergdynia
    Poziom 15  

Mialem podobną historię. Do golfa 2 gość na siłę śrubami dociągną felgi z kadetta. Mloty, dechy nic nie dawały. Kupilem 4 śruby do kół tylko dłuższe. Fura po placu krecilem kółka mocno przyspieszając i hamujac na zmianę. Przednie zeszły moment, z tylami trzeba bylo trochę powalczyć, kilka ręcznych pomogło.

0
  • Pomocny post
    #17 29 Lis 2014 01:47
    2509009
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #18 29 Lis 2014 05:59
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 38  

Poluzować śruby na 2 mm, dobry penetrant kilka godzin wczesniej i porobić troche bąków i zrywów po placu jak arab. Tylko, żeby zaraz przeguby nie były do wymiany...

0
  • #19 29 Lis 2014 07:46
    cordoba_2004
    Poziom 27  

puściło po nocnej lubryfikacji penetratorem i dorobieniu mocnego ściągacza huk był straszny.

Klient się upiera by przełożyć mu opony na te same felgi tylko żeby otwór na piastę powiększyć na tokarce

0
  • Pomocny post
    #21 29 Lis 2014 09:58
    Alfred_92
    Poziom 32  

robokop napisał:
    Bodaj z felgami Opla są takie kabarety - poniżej milimetra różnicy w średnicy otworu, w porównaniu z VW.

Zgadza się, pamiętam jak ze dwa lata temu zdejmowałem 13`` felgi z kadetta założone na golfie II, przód po kilku strzałach ze sprzęgła i kilku skrętach zszedł ale z tyłem bawiłem się pół dnia. Nigdy więcej :D

0
  • Pomocny post
    #22 30 Lis 2014 21:36
    Macosmail
    Poziom 32  

Kolega kiedyś pokazał mi patent. Nie młotek, nie deska, a jedno i drugie. Deskę przykładamy od wewnętrznej strony koła tak żeby przylegała jak największą powierzchnia do opony (najlepiej żeby i do felgi) i uderzamy od wewnątrz młotem ok 3kg w deskę. Czy skuteczne? Kiedyś z 30 minut siłowałem się uderzając w oponę na różne sposoby. Za pomocą deski koło zeskoczyło za pierwszym czy drugim uderzeniem. Czy bezpieczne dla łożyska? Wydaje mi się, że jazda po polskich drogach jest większym szokiem niż kilka uderzeń przez oponę i deskę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo