Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Win 7 nie załącza, wentylator nie działa.

Grom99 29 Lis 2014 16:17 1605 28
  • #1 29 Lis 2014 16:17
    Grom99
    Poziom 12  

Witam wszystkich.

Mój problem polega na tym, że wczoraj jakby nigdy nic, nie mogę wejść do systemu win7, pojawia się na sekundę niebieski ekran i restart i tak w kółko, wszystkie wentylatory działają oprócz tego na procesorze MUGEN 2.

Mój komp to:

i5 760
    2 x karta Gefore 460 połączone w sli
    msi p55 gd65 moa edition
    zasilacz OCZ 700W
    2x500 GB

Poniżej foty:
    Win 7 nie załącza, wentylator nie działa. Win 7 nie załącza, wentylator nie działa.

Proszę o pomoc, bo potrzebny mi pilnie komp, a pierwszy raz mam taki dziwny przypadek :-/

0 28
  • #2 29 Lis 2014 16:22
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Wyświetla Ci się numer blędu: 0x0000007E - Jeżeli wrzucić go w google to znajdziesz już trochę porad.
    W pierwszej kolejności sprawdź czy w BIOS masz ustawiony tryb AHCI. Potem warto będzie sprawdzić dysk.

0
  • #3 29 Lis 2014 18:51
    Grom99
    Poziom 12  

Tak w Biosie mam ustawione AHCI.

Ten błąd jest powiązany z tym że mi przestał działać wentylator na procesorze??

0
  • #4 29 Lis 2014 19:00
    KSRhaziel
    Poziom 36  

Nie zwróciłem uwagi na temat, następnym razem pisz też w treści o takich rzeczach, bo to dość istotne.

Otóż wentylator na procesorze ma pewne zadanie - mianowicie ma go chłodzić. Jak tego nie robi, procesor nie będzie działał. Dlaczego przestał Ci działać wentylator? Sprawdziłeś jego podłączenie?

0
  • #5 29 Lis 2014 19:52
    zerbatin
    Poziom 23  

Otóż to nie jest prawdą:

vampire86 napisał:
    Jak tego nie robi, procesor nie będzie działał.

Odnośnie wentylatora. Mam takie samo chłodzenie, Mugen II. W mojej płycie Asusa mam ustawienia prędkości wentylatorów w odniesieniu do temperatury. Przy niskiej temperaturze wentylator kręci się bardzo wolno, lub wcale, dopiero później się rozkręca. Sprawdź, czy rusza gdy procesor się nagrzeje.

Wyjmij jedną kartę i sprawdź, następnie to samo z drugą i sprawdź na pierwszej. Jak to nic nie da sprawdź pamięci memtest i dyski mhdd

0
  • #6 29 Lis 2014 23:52
    Grom99
    Poziom 12  

Oto chodzi że nie mam pojęcia dlaczego wentylator przestał działać, zawsze załączał się od razu po włączeniu komp którego już mam ok.4 lat, jest dobrze podłączony.

Można ten memtest załączyć z pendrive'a czy trzeba tylko z płytki??

0
  • #9 30 Lis 2014 13:29
    timon22332233
    Poziom 23  

Witam.
    ładny pecet.
    Sprawdź wentylator wpinając go na chwilę do innego złącza na płycie.
    Zbootuj jakiś systemik z pendrive i sprawdź dysk systemowy
    Wyjmij dodatkową kartę.
    Zrób ClearCMOS.

0
  • #10 03 Gru 2014 20:11
    Grom99
    Poziom 12  

Niestety nie mogę wejść do systemu nawet przez tryb awaryjny, wyskakuje sekundowy blue screen i restart.

Tylko nie wymiana wentylatora bo u mnie wiąże się to wyjęciem całej płyty głównej, odłączeniem wszystkich kabli itd. bo nie mam do mugena dojścia :-//

Zrobiłem test z kartami graficznymi, odłączając raz jedną a raz drugą i też nie pomogło więc spróbuje jeszcze z tym memtestem oraz mhdd :-//

Jak mam podłączyć do innego złącza?? jeśli wentylator od procesora ma 4 wtyki i tylko cpufan ma 4 wtyki, reszta ma tylko 3 wtyki o nazwie SYSFAN

0
  • #11 06 Gru 2014 14:00
    timon22332233
    Poziom 23  

Wtyk jest zgodny wstecz i wejdzie bez problemu do 3-pinowego złącza.

0
  • #12 06 Gru 2014 14:25
    mati211p
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

W trybie awaryjnym z obsługą sieci też masz BSOD?

0
  • #13 09 Gru 2014 18:30
    Grom99
    Poziom 12  

W trybie awaryjnym z obsługą sieci też mam BSOD.

Podłączyłem inny wentylator pod to samo gniazdo, co Mugena i działa, więc co się mogło stać z tą "mugenowską kobyłą"?

Robię teraz memtest.
    Edit:
    Zrobiłem memtest jednej pamięci prawie godzinę i nie wykryło żadnych błędów, następnie zamieniłem kości i włączając komputer, obraz był czarny, zero piknięć. Komputer na sekundę się załącza i wyłącza i tak cały czas, co się stało?
    Jak to naprawić?
    Bateria biosu?

Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę podbijać temat odpowiednim przyciskiem.

0
  • #14 09 Gru 2014 18:50
    timon22332233
    Poziom 23  

Pasz padnięty ten drugi moduł. Na logike idzie na to wpaść :D

0
  • #15 09 Gru 2014 19:01
    Grom99
    Poziom 12  

Na początku zrobiłem memtestem obydwie kości i też nie znalazł żadnych błędów, przeciez podłączam komp raz jedną raz z drugą i nadal to samo więc na logikę musi być coś innego

0
  • #16 09 Gru 2014 19:14
    djmitas
    Poziom 23  

Wyczyść sloty ram wepnij je jeszcze raz i zresetuj bios. Też mam Mugen 2. Zobacz jak masz ustawione wentylatory w biosie. U mnie Tez potrafi przy włączeniu praktycznie nie chodzić wentylator. Podłącz (jeśli kabel sięgnie) ten wentyl Mugena w inną wtyczkę 3pinową. I skoro Masz Mugena oraz Płytę pod OC więc wejdź w bios po zrestartowaniu go na płycie czasem wyciągnięcie baterii musi trwać dużo dłużej żeby zresetować bios. Tam Ustaw podstawowe ustawienia. Mi wyskakiwał ten BSOD też po czasie jakimś jak miałem za wysokie napięcia chipsetu (MB).

0
  • #17 09 Gru 2014 19:17
    perlit
    Poziom 39  

Grom99 napisał:

Cytat:
    2 x karta Gefore 460 połączone w sli

Uruchom komputer z jedną kartą graficzną i sprawdź czy działa.

0
  • #18 09 Gru 2014 19:23
    timon22332233
    Poziom 23  

perlit Czytaj wyżej. Było już mówione że :

Grom99 napisał:
    Zrobiłem test z kartami graficznymi, odłączając raz jedną a raz drugą i też nie pomogło

0
  • #19 11 Gru 2014 20:32
    Grom99
    Poziom 12  

djmitas napisał:
    Wyczyść sloty ram wepnij je jeszcze raz i zresetuj bios. Też mam Mugen 2. Zobacz jak masz ustawione wentylatory w biosie. U mnie Tez potrafi przy włączeniu praktycznie nie chodzić wentylator. Podłącz (jeśli kabel sięgnie) ten wentyl Mugena w inną wtyczkę 3pinową. I skoro Masz Mugena oraz Płytę pod OC więc wejdź w bios po zrestartowaniu go na płycie czasem wyciągnięcie baterii musi trwać dużo dłużej żeby zresetować bios. Tam Ustaw podstawowe ustawienia. Mi wyskakiwał ten BSOD też po czasie jakimś jak miałem za wysokie napięcia chipsetu (MB).

Włączyłem mugena w inna wtyczkę 3 pinową i nic to nie dało, nawet przy włączaniu komp bez kości ram jest cały czas tak samo, zero piknięć, tylko czarny obraz i reset więc nie mam możliwości wejść do biosu, poniżej link do filmiku:

Jedno co zauważyłem to od zasilacza kabel ma jedno miejsce chyba "spalone" zobaczcie sami o co mi chodzi:

Win 7 nie załącza, wentylator nie działa.

czy to może być przyczyną? Można gdzieś wymienić tą końcówkę??

0
  • #20 11 Gru 2014 20:41
    zerbatin
    Poziom 23  

Nie. Pin 20 jest pusty, tak ma być. Bez pamięci RAM komputer nie uruchomi się, jeszcze nie zdarzyło mi się by jakikolwiek wyświetlił coś na ekranie bez włożonej choćby jednej kości.

0
  • #21 11 Gru 2014 20:44
    winmap
    Poziom 30  

Podłącz wentylator do innej płyty i sprawdz czy działa.
    Może jest uwalony albo płytę szlak trafia.
    Będziesz musiał to rozebrać i tak.

0
  • #22 11 Gru 2014 20:50
    zerbatin
    Poziom 23  

Czy ostatnimi czasy robiłeś jakieś update-y systemu?

Grom99 napisał:

Tylko nie wymiana wentylatora bo u mnie wiąże się to wyjęciem całej płyty głównej, odłączeniem wszystkich kabli itd. bo nie mam do mugena dojścia :-//

Przecież chyba możesz odłączyć sam wentylator? Nie musisz ściągać całego Mugena żeby to zrobić.

0
  • #23 11 Gru 2014 21:40
    Grom99
    Poziom 12  

Już pisałem że odłączyłem mugena i podłączyłem zwykły wentylator i działa więc to nie przez mugena się nie włącza komputer tylko musi być inna przyczyna.

Wiem że bez kości ram komp się nie włączy ale chociaż powinna wyskoczyć jakaś informacja na ten temat co??

0
  • #24 11 Gru 2014 21:51
    zerbatin
    Poziom 23  

Grom99 napisał:

Wiem że bez kości ram komp się nie włączy ale chociaż powinna wyskoczyć jakaś informacja na ten temat co??

Nie, nie powinna. Czarny ekran bez niczego. W serwerze daje mi sygnały dźwiękowe jak RAM nie odpowiada, ale w zwykłym PC-cie nic.

Grom99 napisał:
    ...więc to przez mugena się nie włącza komputer tylko musi być inna przyczyna.

Jak to przez Mugena? Nie rozumiem. Jak przez pasywny radiator PC może się nie uruchamiać. Cooler po prostu wywal - jest padnięty. Wstaw inny w jego miejsce i po krzyku.

Odnośnie BSOD to problem systemowy związany najprawdopodobniej z dyskiem, lub pamięciami.

Ponawiam:Czy ostatnimi czasy robiłeś jakieś update-y systemu?

Czy możesz uruchomić jakiś system live z płyty lub pendrive'a - Linux?

0
  • #25 11 Gru 2014 22:47
    Grom99
    Poziom 12  

Nie robiłem żadnych updateów systemu.
    Żle napisałem już poprawiłem, że to nie przez mugena nie chodzi tylko musi być coś innego.
    Jak mam uruchomić instalkę windowsa czy to z płyty czy to z pendrive'a jak komp się włącza na 2 sekundy i restart??

Nie mam żadnych części na podmianę oprócz tego wentylatora który już sprawdzilem, muszę oddać do serwisu komputerowego jutro i zobaczymy jaki będzie wynik końcowy tego zamieszania:-///

0
  • #26 12 Gru 2014 00:04
    zerbatin
    Poziom 23  

Wiem, że eliminowałeś kości RAM. Jednak jak dla mnie to właśnie one są winne. Czekamy zatem na wiadomości po serwisie.

0
  • #27 12 Gru 2014 23:38
    Grom99
    Poziom 12  

Komp oddany do serwisu, odpowiedź będzie w poniedziałek.

Jeśli poszłaby płyta główna to jest sens jeszcze kupować nową na socket 1156 czy jednak lepiej zainwestować w nową technologię czyli socket 1150, co oczywiście wiąże się z kupnem także nowego procesora?

Może ktoś byłby zainteresowany kupnem i5-760 lub płytą MSI P55 GD65 MOA EDITION? Zależy która z tych części okaże się nadal dobra, bo mocno prawdopodobne, że będą niezaplanowane zakupy.

0
  • #28 13 Gru 2014 11:52
    zerbatin
    Poziom 23  

Zależy do jakich zastosowań używasz komputera. Jeżeli do gier - a wnioskuję z SLI, że tak może być ;) - to masz Direct-a 11, OGL 4.3, Na Twoim miejscu wymieniłbym tylko procesor (może trochę gardłować grafiki) jeżeli to płyta okaże się wadliwa. Poza tym komputer jak dla mnie świetny, nic bym nie kombinował póki wszystkie tytułu w jakie grasz chodzą płynnie :).

Ja mam LGA771 (wprowadzenie 2006) z dwoma Xeonami QC i wszystko chodzi jak się patrzy z R9 270X OC, czy też GTX 295 (jeżeli gra nie wrzeszczy o nowego Direct-a :) ).

0
  • #29 13 Gru 2014 17:01
    swiercm
    Moderator na urlopie...

Grom99 napisał:
    Może ktoś by był zainteresowany kupnem i5-760?? lub płytą MSI P55 GD65 MOA EDITION, zależy która z tych części okaże się nadal dobra bo mocno prawdopodobne że będą niezaplanowane zakupy:-///

To już na inny temat w innym dziale:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum130.html

Grom99 napisał:
    Jeśli poszłaby płyta główna to jest sens jeszcze kupować nową na socket 1156 czy jednak lepiej zainwestować w nową technologię czyli socket 1150, co oczywiście wiąże się z kupnem także nowego procesora?

To pytanie z kolei zadaj w tym dziale:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewforum.php?f=128
    lub w tym:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum420.html

Temat zamykam.

0