Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 64 - Czas na wejście zależny od strefy

29 Lis 2014 20:31 2175 17
  • Poziom 8  
    Witam,
    Jestem w trakcie montażu sytemu alarmowego opartego na Integrze 64 z dwoma rodzajami czujek: ruchu PIR oraz kontaktronów. Planowałem aby w systemie były dwie strefy:
    1. oparta na czujkach ruchu oraz kontaktronie przy drzwiach wejściowych
    2. oparta na kontaktronach

Zakładam załączanie czuwania wszystkich kontaktronów (na oknach oraz drzwiach wejściowych) na noc bez czasu na wejście.
    Podczas nieobecności domowników czuwały by wszystkie czujki (2 strefy, wszystkie czujki), a kontaktron na drzwiach miałby czas na wejście.

W związku z tym mam czytanie czy da się/jak ustawić aby jeden kontaktron miał czas na wejście zależny od rodzaju załączonego czuwania?

Pozdrawiam,
    Michał
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex
  • Poziom 15  
    Kontaktron na drzwiach podłącz pod dwa wejścia równolegle, jedno przydzielisz do strefy "kontaktrony" bez czasu na wejście a drugie wejście przydzielisz do strefy "czujniki pir" z czasem na wejście, działa w przypadku zazbrojenia strefy "kontaktrony"
    Do zazbrojenia obu stref potrzebne nam będzie wyjście jako wskaźnik czuwania strefy "pir"
    podłączone do kolejnego wejścia z ustawionym typem reakcji " blokująca gr.1."
    w zakładce blokady / gr.1 zaznaczasz wejście do którego podłączyłeś kontaktron w strefie "kontaktrony" Proste? :)
  • Poziom 8  
    Nie do końca takie proste :) Czy dobrze zrozumiałem?:
    1. Podłączam np. Z3 (bl. gr. 1, NC) do out16 (wsk. czuwania, normalna polaryzacja-ustawienie fabryczne).
    2. W czuwaniu (wszystkich stref) out16 zwiera Z3 do masy(?) i blokuje wejście kontaktronowe (czyli blokuje zerowy czas na wejście).
    3.Po naruszeniu czuwania wszystkich stref out16 (wsk. czuwania) nadal zwiera do masy (czyli nadal blokuje zerowy czas na wejście).
    4.Po rozbrojeniu, out16 rozwiera Z3 z masą, więc wejście jest naruszone.
    5. Tylko strefa kontaktrony działa bezzwłocznie, a tylko strefa pir (a właściwie kontaktron) działa zwłoczne).
    Czy dobrze zrozumiałem? Czy polaryzacja wyjścia ma być standardowa, a czujka NC (Czy wskaźnik czuwania podczas czuwania zwiera do masy)?
  • OptexOptex
  • Poziom 8  
    suworow, takim przypadku chyba nie mam możliwości wyboru uzbrajanych stref (wszystkie się załączają)?

Generalnie chciałem aby w wiatrołapie (gdzie jest manipulator) kontaktron był typu wejścia/wyjścia z czasem kilkunastu sek. na wejście, natomiast pir był typu opóźniona wewnętrzna z czasem na wejście takim jak kontaktron. Pozostałe czujki natychmiastowe (typ zwykła).
    Opóźniona wewnętrzna z czasem 0 sek będzie działała jak natychmiastowa?
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    michal-j90 napisał:
    Zakładam załączanie czuwania wszystkich kontaktronów (na oknach oraz drzwiach wejściowych) na noc bez czasu na wejście
    to co do tego ma pir który jak można wnioskować z wypowiedzi jest w strefie 2 i nie jest załączany na noc.
    michal-j90 napisał:
    suworow, takim przypadku chyba nie mam możliwości wyboru uzbrajanych stref (wszystkie się załączają)?

jest taka możliwość

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Oczywiście ten pir nie będzie załączany na noc i będzie w strefie 2.

Niestety nie mam w tej chwili dostępu do budynku i alarmu, ale faktycznie według instrukcji można wybrać strefy.

To rozwiązanie wydaje się być najlepsze, uzbrajając strefę kontaktrony w funkcji "załączanie pełne bez czasu na wejście", tylko wejścia wewnętrzne (typ: opóźniona wewnętrzna) nie czuwają (takiego nie będzie w tej strefie), natomiast jakiekolwiek inne wywoła alarm natychmiastowy. Niestety klawiatura strefowa którą planuję w sypialni chyba nie obsłuży takiej funkcji.
  • Poziom 8  
    Manipulatorów docelowo będzie więcej, planuję nim również sterować przekaźnikami itp, więc przy drzwiach powinien być LCD. Również ustawianie codziennie na noc specjalnego typu czuwania oraz strefy to pewne utrudnienie, skoro da się tego dokonać klawiaturą strefową.

Czyli jednak najbardziej "zautomatyzowanym" i najprostszym w obsłudze będzie pomysł użytkownika bodzio b. Niestety tracę przez to dwa wejścia oraz jedno wyjście.

Jeśli ktoś ma lepszy pomysł to proszę o poradę.
  • Poziom 10  
    Witam,
    Czy istnieje możliwość zrealizowania tej zależności (czas na wejście od strefy) w sposób, że pod wejście podpinam kontaktron jako "brak akcji alarmowej", następnie na wirtualnym wyjściu "naruszenie wejścia" ze wskazaniem na powyższe wejście. Następnie robię 2 wejścia wirtualne oba "według (powyższego) wyjścia" jedno dla strefy kontaktrony a drugie dla strefy pir? Czy takie rozwiązanie będzie działało?
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Nie myślałeś żeby wykorzystać opcję wejść "blokowane przy braku wyjścia"? Masz jedną strefę, jak załączysz system i nie naruszysz kontaktronu centrala zablokuje piry. Robisz wyjście wirtualne "wskaźnik blokady" i wiążesz go z wirtualnym wejściem "kończąca czas na wyjście". Według mnie wszystko powinno zadziałać tak jak chcesz.
  • Poziom 10  
    Wydaje mi się, że takie ustawienie nie zmieni czasu na wejście, a jedynie czas na wyjście, który nie jest istotny. Zależy mi żeby czas na wejście w przypadku działania strefy kontaktronów był równy zero.

W moim rozwiązaniu ustawiam dwa różne czasy na wejście na dwóch wirtualnych wejściach które należą do różnych stref, ale nie wiem czy moje ustawienie nie będzie wywoływało alarmów.
    Faktycznie pomieszałem czasy, Twoje rozwiązanie powinno zadziałać. Natomiast co do mojego rozwiązania to kontaktron oprogramował bym jako linia 85 "wejścia- wyjścia warunkowa"
  • Poziom 10  
    Jednak moje rozwiązanie chyba się nie uda- jak będą czuwały obie strefy wtedy otwarcie naruszenie kontaktronu wzbudzi alarm w strefie kontaktrony-mają czas na wejście równy zero. Dobrze myślę?

Wydaje mi się, że muszę pokombinować z blokowaniem grupy z kontaktronem.

Proszę o pomoc.
    Musisz mieć dwie strefy? Wejścia blokowane bez wyjścia z obiektu i kontaktron jako linia wejścia wyjścia warunkowa spełnia Twoje założenia. Jednocześnie rozwiązuje się problem z klawiaturą strefową.
  • Poziom 10  
    Może i nie muszę mieć 2 stref, ale zaciekawił mnie ten problem. W dodatku dochodzi jeszcze garaż który podobnie będzie sterowany.

Wymyśliłem jeszcze takie rozwiązanie:
    Wejście 16- kontaktron bez akcji alarmowej w dowolnej strefie
    Wyjście 6 naruszenie wejścia 16
    Wyjście 7 wskaźnik czuwania strefy pirów, zatrzask
    Wejście 17 z wyjścia 7 bez akcji alarmowej
    Wyjście 8 Iloczyn logiczny wejść 16 i 17 (powinno wskazać że kontaktron jest nienaruszony i strefa pirów czuwa)
    Wejście 18 z wyjścia 8 w strefie pirów-typ wejścia/wyjścia (wtedy jest czas na wejście)
    Wyjście 9 Iloczyn logiczny wejść 16 i zaprzeczenie 17 (jeśli piry nie czuwają i kontaktron jest nienaruszony wtedy jest natychmiastowa)
    wejście 19 z wyjścia 9 w strefie kontaktronów typ zwykła (wejście natychmiastowe)

Proszę o sprawdzenie poprawności takiego ustawienia.
  • Poziom 10  
    Postanowiłem jednak nie rozdzielać kontaktronów i pirów na dwie strefy i załączać typem czuwania bez wewnętrznych bez czasu na wejście.

Natomiast chciałbym stworzyć dwie strefy: dom oraz garaż, tak abym mógł uzbroić garaż niezależnie. Wejście do garażu jest przez wiatrołap w którym jest: pir, kontaktron na drzwiach wejściowych do domu oraz manipulator. Na bramie garażowej będzie kontaktron, w garażu czujka pir. Garaż ustawiam na strefę 2, Wiatrołap na 1. Kontaktrony programuję jako we/wy (garaż z czasen na wejście 2 min, wiatrołap 20sek), piry jako opóźniona wewnętrzna (garaż czas na wejście 2min, wiatrołap 20sek). I tu zaczyna się problem: otwieram bramę do garażu włącza się czas na wejście, natomiast jak wejdę do wiatrołapu w celu rozbrojenia alarmu włączy się alarm z czujki pir, bo jest w innej strefie.

1. Czy da się obejść, żeby pir w wiatrołapie nie wzbudzał alarmu przy wejściu z innej strefy (z garażu)?
    2. Blokada pira w wiatrołapie przy naruszeniu kontaktronu bramowego powinna działać. Jak ustawić typy wejścia/wyjścia?
    3. Czy może bezpieczniej będzie zastosować kontaktron na drzwiach między garażem a wiatrołapem?

4. Czy ustawiając czas na wejście na 0 w typie wejścia opóźniona wewnętrzna uzyskam alarm natychmiastowy mimo odliczania czasu na wejście w innej czujce?
    Jeżeli na noc załączasz system z innej klawiatury, to możesz pira w wiatrołapie ustawić tak jak kontaktron - wejścia wyjścia warunkowa. Jedyny minus to taki że przy wejściu do wiatrołapu bez naruszenia kontaktronu pir będzie opóżniony.