Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Metraż a moc pieca. Zębiec SWK36

30 Lis 2014 08:12 1401 4
  • Poziom 15  
    Witam.
    Dlaczego moc pieca oblicza się dla metrażu domu a nie ilości wody w instalacji ?
    Mam kocioł Zębiec S3WK 36 kW który był wykorzystywany w starej instalacji w domu ( powierzchnia ok. 300 metrów kwadratowych) w której szacuje że było co najmniej ok. 600 litrów wody bo grzejniki były robione z rur fi 20 - 25 cm. a rury doprowadzające do nich to od 3/4 do 6/4 i dawał spokojnie rade (nawet wodę można było zagotować) Teraz mam wszystkie grzejniki aluminiowe ok. 230 żeberek i zasobnik z płaszczem Galmet-a 120 litrów ( przy napełnianiu instalacji wodomierz nastukał ok. 250 litrów wody) i ten sam piec Zębiec S3WK36 i górne zasilanie z rurami do i na strychu 2 cale które po zimie zlikwiduję bo po co grzać zimny strych i zmienię na dolne zasilanie i znacznie mniejszy przekrój wszystkich rur - max 1 cal co zmniejszy ilość wody w instalacji znacznie poniżej 200 litrów i czy piec który zagrzewał 600 litrów wody ma według metrażu zagrzewać poniżej 200 litrów wody ? W instalacji jest pompka. Palę węglem brunatnym , drewnem (brzoza) i miałem i na miarkowniku mam ustawione 60 stopni i tyle trzyma a mogę ustawić i wyższą temperaturę. W mieszkaniach teraz przy temperaturze -6 stopni na zewnątrz i dość silnym wschodnim wietrze mam 24 stopnie. Przy paleniu dobrym węglem kamiennym zagotowałbym wodę spokojnie więc po co taki duży piec skoro wsypując do niego z 5-6 dużych szufli węgla ledwo go widać na ruszcie (komora spalania jest bardzo duża) i jest to wg. mnie nie ekonomiczne a poza tym ten kocioł ma bardzo niska sprawność bo cała energia idzie praktycznie w komin. Zastanawiam się nad SAS-em UWT 23 kW który chyba wystarczy tym bardziej że zamierzam jeszcze docieplić dom styropianem 8 cm który teraz jest: pustak żużlowy - przerwa 10 cm - pustak pianowy. Takie są moje spostrzeżenia z kilku lat.
  • Poziom 10  
    Witam

Mam dom o powierzchni 200mk i ten piec daje sobie radę. Temperatura zadana na piecu 50 stopni i jest ok
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Przy uproszczonych szacunkach przyjmuje się założenie:
    50W/m² przy -20°C na zewnątrz.
    Tak więc dla domu 300m²:

300m² x 50W/m² = 15 kW Zaznaczm :?: przy -20°C na zewnątrz.

Taka moc powinna być zainstalowana.
    Kocioł z taką mocą będzie spalał paliwo z dużą sprawnością, ponieważ można w nim utrzymywać wysoką temperaturą i nie zagotuje się wody.
    Przewymiarowane kotły nie spalą dobrze paliwa, ponieważ nie można w nich osiągnąć optymalnych warunków dla procesu spalania -wydzielają zbyt dużo mocy co prowadzi do przegrzania lub zagotowania.
    Wielkość zładu (ilość wody w układzie) nie ma przełożenia na moc kotła, jedynie na bezwładność termiczną.
    Przy kotłach stałopalnych nie jest zalecany układ z małą ilością czynnika grzewczego.
    pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Tutaj masz odpowiedź na wszystkie swoje pytania

http://czysteogrzewanie.pl/

Jest to chyba najbardziej profesjonalnie przygotowana strona dla przeciętnego Kowalskiego :) (na razie lepszej nie znalazłem)

Tutaj możesz orientacyjnie obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło

http://cieplowlasciwie.pl/
  • Poziom 39  
    marcin6660 napisał:
    Dlaczego moc pieca oblicza się dla metrażu domu a nie ilości wody w instalacji ?

Bo po nagrzaniu całego zładu wody to powierzchnia budynku odbiera ciepło, a nie woda , która jest tylko czynnikiem grzewczym.
    Nie wiem jakie jest ocieplenie Twojego budynku, ale prawdopodobnie kocioł jest znacznie za duzy na Twoje potrzeby.
    Czy próbowałeś paalic w nim od góry, czy palisz od dołu?
    Jeśli masz dużo miejsca w kotłowni to pomyśl (i poczytaj) o buforze ciepła, a duża moc może być zaletą, nie wadą.