Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie EM84 do wzmacniacza push-pull

fifcio13-13 30 Lis 2014 19:01 1743 4
  • #1 30 Lis 2014 19:01
    fifcio13-13
    Poziom 19  

Witam,
    Mam pytanie dotyczące podłączenia lampy EM84 do wzmacniacza push-pull na lampach EL84. Czy moja propozycja jest poprawna? Proszę o ocenę i ewentualną korektę, gdyż jestem początkującym elektronikiem, jeżeli chodzi o układy lampowe. Co prawda miałem już do czynienia z magicznymi oczkami, ale chce się upewnić jak to jest w przypadku takiego typu wzmacniacza. Jeżeli układ jest poprawnie podłączony to u tu nasuwa się moje drugie pytanie, czy można by podłączyć magiczne oczko do anody dolnej lampy na schemacie? Będzie działać tak samo?
    Korzystając z już zaczętego tematu proszę o poradę dotyczącą wyjścia słuchawkowego. Chciałbym takowe mieć w swoim wzmacniaczu, ale jak na razie nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedniego schematu, aby przerobić mój. Widziałem już rezystory dużej mocy równolegle do wyjścia trafo, żeby możliwe było dopasowanie każdych słuchawek, lecz ten pomysł jest bardzo niepraktyczny, będzie się wydzielała duża ilość ciepła na rezystorach. Czy któryś z kolegów mógłby na podstawie mojego schematu wzmacniacza dorysować wyjście słuchawkowe lub naprowadzić mnie w jaki sposób je zrobić?
    Mam jeszcze jedno, ostatnie pytanie. Jaki rezystor zastosować na wyjściu wzmacniacza, gdyby w razie przerwania obwodu z głośnikami nie narazić się na transformatora na spalenie?
    Poniżej zamieszczam schemat mojego wzmacniacza wraz z dołożonym przeze mnie magicznym oczkiem.
    Pozdrawiam

Podłączenie EM84 do wzmacniacza push-pull

0 4
  • Pomocny post
    #2 30 Lis 2014 22:49
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

fifcio13-13 napisał:
    Czy moja propozycja jest poprawna?

Tak. Wprowadzona asymetria jest pomijalna.
    fifcio13-13 napisał:
    Jeżeli układ jest poprawnie podłączony to u tu nasuwa się moje drugie pytanie, czy można by podłączyć magiczne oczko do anody dolnej lampy na schemacie? Będzie działać tak samo?

Można, ale pokaże to samo. A dokładniej - w przeciwnej fazie.
    fifcio13-13 napisał:
    Widziałem już rezystory dużej mocy równolegle do wyjścia trafo, żeby możliwe było dopasowanie każdych słuchawek, lecz ten pomysł jest bardzo niepraktyczny, będzie się wydzielała duża ilość ciepła na rezystorach.

Musisz zapewnić dopasowanie, więc te rezystory nie są takim złym wyjściem.

0
  • #3 01 Gru 2014 15:14
    fifcio13-13
    Poziom 19  

Dziękuję za fachową i czytelną odpowiedź. Właśnie na takie odpowiedzi liczyłem. Pozostaje tylko kwestia dobrania rezystora zabezpieczającego wyjście. Musi on zapewnić bezpieczeństwo nie wpływając przy tym zbytnio na straty mocy. Czy mogę zastosować rezystor 47ohm o mocy 2-5W równolegle do wyjścia transformatora głośnikowego?

0
  • #4 01 Gru 2014 17:00
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

fifcio13-13 napisał:
    Czy mogę zastosować rezystor 47ohm o mocy 2-5W równolegle do wyjścia transformatora głośnikowego?

Jeżeli układ przystosowany jest do głośnika ośmioomowego, to tak.
    Przy czteroomowym pokusiłbym się raczej o 22 omy.
    Rezystor (lepiej 5W) należy przylutować możliwie najbliżej wyprowadzeń TG, aby możliwie mała ilość połączeń między nim a uzwojeniem mogła ulec potencjalnemu uszkodzeniu.

0
  • #5 01 Gru 2014 17:55
    fifcio13-13
    Poziom 19  

Oczywiście transformator ma pracować z głośnikami 8ohm. Rezystor przylutuję bezpośrednio na wyprowadzeniach. Wszystkie moje wątpliwości zostały rozwiane, więc zabieram się do roboty :) Dziękuje raz jeszcze.

0