Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzic czy ucieka prad

07 Maj 2005 18:05 7531 5
  • Poziom 24  
    Witam!!! Problem jest nastepujacy: mam licznik energii elektrycznej zamontowany w piwnicy. Mieszkam na 3 pietrze i cos mi sie wydaje (jesli jest inaczej to prosze mnie poprawic) ze po drodze do domu prad po prostu ucieka mi w mury i tak mi sie wydaje, ze przez to mam wieksze rachunki za prad. Mieszkam w tym bloku od niedawna i na poprzednim mieszkaniu rachunki byly mniejsze o kilkadziesiat zlotych, a wszystkie urzadzenia elektryczne "sa mniej wiecej tak samo eksplaatowane" jak dotychczas w poprzednim lokum. Licznik byl juz wymieniony na nowy, a nikt raczej nie podlaczyl sie po drodze (sprawdzone). Dziekuje i pozdrawiam!!
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 11  
    Wyłącz wszystkie urządzenia w domu, a następnie zejdź do piwnicy i popatrz, czy kółeczko w liczniku się obraca. :wink:
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 14  
    najlepszym rozwiązaniem jest wyłączyc wszystkie odbiorniki prądu i zmierzyć rezystancje izolacji we wszystkich obwodach
  • Poziom 16  
    Trzebaby też sprawdzić czy licznik dobrze liczy;
    W mieszkaniu załączyć odbiornik o znanem mocy np 1kW , koniecznie oporowy np kuchenkę elektryczną.
    Następnie podejść do licznika i policzyć obroty w czasie np 10 minut.
    Na liczniku powinno pisać ile obrotów tarczy przypada na 1kWh.
    Następnie przeliczyć ile przez licznik przepłynęło energii i czy wynik jest prawidłowy.

Jako ciekawy przypadek podam;
    Mój znajomy skarżył się na podobny problem. okazało się, że przecieka mu kran z ciepłą wodą. Wodę ogrzewa oczywiście elektrycznym bojlerem.
    A może u Ciebie też woda cieknie? :(
  • Poziom 21  
    Jeżeli mieszkasz w bloku "starej produkcji" i używasz odbiorników o dużej mocy (bojler, czajnik, żelazko) to może się tak zdarzyć, że część energii idzie się "wietrzyć" na samym dopływie. Jeżeli instalacja jest Al i jeszcze małymi przekrojami to Twoje pieniądze zostają w drutach.
  • Poziom 24  
    Ten wątek powinien wyjaśnić wszystko:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic257092.html

Straty w izolacji i na kablach to rzeczywiście problem, ale w normalnych warunkach nie powinny mieć aż takiego wpływu. Stawiam więc na licznik.

thalex napisał:
    Mój znajomy skarżył się na podobny problem. okazało się, że przecieka mu kran z ciepłą wodą. Wodę ogrzewa oczywiście elektrycznym bojlerem.

Kapiący kran może wytworzyć takie straty? Trudno mi uwierzyć :?