Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrętka UTP czy FTP (do monitoringu) na bednarce w ziemi

30 Lis 2014 23:03 2673 7
  • Poziom 11  
    Cześć

Jestem w trakcie stawiania słupów oświetleniowych na działce i potrzebuję dodatkowo położyć ziemi skrętkę, która w przyszłości być może zostanie wykorzystana do monitoringu (kamery IP). Długość - max. 70 metrów. Przewód miałby być w ziemi, ale nad ocynkowaną bednarką która łączy słupy oświetleniowe (służy za uziom?). W związku z tym, nie jestem pewien, jakiej skręki powinienem użyć: ekranowej czy nieekranowanej?
    Z tego co czytałem w Internecie, nieprawidłowo podłączony ekran skrętki sprawia więcej problemów niż skrętka nieekranowana. Z drugiej strony czy ta bednarka może wprowadzać zakłócenia i ekran skrętki zapobiegał by skutkom zakłóceń?
    Będę wdzięczny za podpowiedzi.
  • OptexOptex
  • Specjalista elektryk
    Witam

W tym przypadku nie ma to znaczenia. Warto zwrócić uwagę, aby wzdłużna bariera p.wilgociowa (petrożel) odpowiednio wypełniała środek. Czasami można spotkać przewody ze śladowymi ilościami żelu. Dodatkowo powinna być poprzeczna bariera p.wilgociowa ( folia). Niektóre tanie skrętki też jej nie mają.

pzdr
    -DAREK-
  • OptexOptex
  • Poziom 11  
    Dzięki za odpowiedź.
    Chciałbym jeszcze zapytać czy przewód należy koniecznie kłaść w rurce czy można sobie ją darować?
  • Moderator Energetycy
    Ja bym chciał również zapytać - czy rozpatrywany przewód jest przystosowany do układania w ziemi, kolego PrzemekZZ ?
  • Poziom 11  
    elpapiotr napisał:
    Ja bym chciał również zapytać - czy rozpatrywany przewód jest przystosowany do układania w ziemi, kolego PrzemekZZ ?

Rozumiem, że jeśli kabel jest żelowany to się nadaje do zastosowań na zewnątrz, ale czy do kładzenia w ziemi bez peszla też się nadaje?
    Jeśli takowe kable istnieją proszę o info.
  • Moderator Energetycy
    Oczywiście że istnieją.
    Np. przewód żelowany XzTKMXpw 4*2*0,5

• Poziom 29  
    Ten przewód nie nadaje się do sieci
    musi to być przewód typu skrętka (minimum cat.5e) nie telekomunikacyjny.
  • Specjalista elektryk
    Witam
    To prawda XzTKMXpw nie nadaje się do sieci LAN. Zwłaszcza na długości 70m ;-). Przy krótszych długościach można byłoby zaryzykować DXzTKMX.

Widziałem wiele przewodów UTP w wykonaniu PE, ale tylko raz w takim wykonaniu, które nadawało się do ułożenia w ziemi. Niestety prawie wszystkie spotykane skrętki PE mają bardzo cienką izolację powłoki zewnętrznej - nieporówywalnie słabszą mechanicznie niż ta w XzTKMX.
    Proponowałbym ułożyć przewód w rurze HDPE. Zazwyczaj do połączeń poza obręb budynku proponuję przewody optyczne, jednak w tym wypadku (zasilanie PoE) wygodniejszy będzie przewód miedziany.

pzdr
    -DAREK-