Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MSI MS-6702 K8T-NEO - Nieudana wymiana karty graficznej

brykiety_brykiety 01 Dec 2014 01:38 1278 4
 • #1
  brykiety_brykiety
  Level 10  
  Witam,
  Znajomy posiada wiekowy komputer z tą płytą główną: MSI MS-6702 K8T-NEO. Spaliła mu się karta graficzna RADEON 9550 128MB DDR V/D/V0 wymienił ją GeForce N6200 512 MB DDR2 ponieważ ktoś mu doradził że ta będzie dobra. I od tego czasu zaczęły się problemy. Początkowo BIOS stawał na "ekranie startowym". Zaczął wymieniać kości RAM. Początkowo korzystał z GOODRAM DDR 512MB PC3200 i XTREME DDR 184 PIN PC400 256 MB. Aktualnie do dyspozycji mam ten zestaw + 1x identyczny GOODRAM i jakąś tajemniczą (bez żadnych naklejek) INFEON HYB25D256800BT. Zmiany nic nie dały. Wyjął baterię, odpalił PC bez baterii, BIOS ruszył ale nie wykrył napędu CD i HDD. I tu zaczyna się moja rola. Dodatkowo rozbierając komputer zauważyłem że rozłączone są dodatkowe porty USB i dwie wiązki idące "od obudowy". Komputer aktualnie nawet się nie włącza więc pewnie to wina tych wiązek. Na pewno zacznę od nowych przewodów ATA (w nerwach były wielokrotnie wyciągane i nie wyglądają najlepiej) i baterii do BIOSu (pokiereszowana, wyciągana na siłę). Zdjęcia nie są najlepsze, jutro dodam lepsze. Pierwsze dwie fotografie to nieznane wtyczki. 3. zdjęcie to wtyczki od dodatkowego USB. Jak myślicie można to jakoś ogarnąć? Pozdrawiam

  MSI MS-6702 K8T-NEO - Nieudana wymiana karty graficznej MSI MS-6702 K8T-NEO - Nieudana wymiana karty graficznej MSI MS-6702 K8T-NEO - Nieudana wymiana karty graficznej
 • Helpful post
  #2
  Robert B
  Level 43  
 • Helpful post
  #3
  Kaczor_84
  Level 31  
  Jaki zasilacz, jaki procesor, jaki system operacyjny?
  Kartę graficzną dobrze byłoby sprawdzić w innym, sprawnym komputerze, aby wykluczyć jej ewentualne uszkodzenie. Podobnie inne kompatybilne podzespoły.
  Zaopatrz się w płytę z nagranym UBCD.

  Na początek sprawdź napięcia zasilacza bez obciążenia oraz napięcie baterii.
  Zalecane wyczyszczenie płyty, procesora i zestawu chłodzącego z kurzu i starej pasty termoprzewodzącej. Po tym oczywiście nałożenie świeżej w odpowiedniej ilości. Sprawdź przy okazji stan kondensatorów na płycie głównej, grafice, zasilaczu. Skontroluj również poszczególne podzespoły pod kątem innych wizualnych objawów: zwęgleń, zanieczyszczenia styków, przebarwień, pęknięć, wyszczerbień, itp.

  Uruchom sprzęt w konfiguracji minimalnej: płyta, procesor+chłodzenie, jedna kość RAM, karta graficzna, bez podpiętych dodatkowych przewodów lub urządzeń. Sprawdź napięcia przy uruchomieniu. Jeśli się uruchomi, podepnij napęd optyczny i uruchom z wspomnianego wcześniej CD Memtest, niech wykona co najmniej 2x PASS. Jeśli tak się stanie, wyciągnij kość, sprawdź następną.

  Jeśli testy się powiodą, podepnij HDD. Jeśli posiadasz Windows, pobierz HWiNFO w odpowiedniej do systemu wersji. Po uruchomieniu wyświetli okno Summary, w jego dolnej części znajdują się wyszczególnione napędy - jeśli przy nazwie HDD jest zielony znak, to przechodzisz dalej (jeśli żółty lub czerwony, uruchom CDI, rozciągnij jego okno tak, by zmieściły się wszystkie informacje i zamieść screen z widocznym oknem programu). Ponownie sprawdź napięcia.
  Z pomocą opcji Sensors skontroluj temperatury podzespołów - powyżej 60°C uznajemy za niepożądane. Pozostaw uruchomiony w tle HWiNFO z opcją Sensors, pobierz i uruchom OCCT, sprawdź stabilność systemu (opcje CPU:OCCT, GPU, POWER SUPPLY), monitorując jednocześnie temperatury. Na każdy z testów poświęć co najmniej 15 minut. Zamieść wynikowe obrazy.
 • #4
  brykiety_brykiety
  Level 10  
  Zasilacz do wymiany bo to wyrób zasilaczopodobny: Tracer MGB-400ATX. System to Windows XP, procesor sprawdzę dziś bo nie pamiętam.
 • #5
  brykiety_brykiety
  Level 10  
  Po wymianie wadliwych elementów i podłączenia wszystkiego prawidłowo (dzięki instrukcji) komputer ożył. Dziękuje za pomoc.