Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet 25 EcoCondens - Zużycie gazu ustawienia ster. 2510

01 Gru 2014 09:30 29910 106
  • Poziom 9  
    Witam

Interesują mnie opinie o pomoc przy ustawieniach termet EcoCon 25 1f + grzejniki+podłogówka+ zasobnik = dom libra (tylko parter).
    Rodzina 3 osoby
    Tylko parter góra ocieplona wełną 25cm i zamknięta.

W tym roku się wprowadziliśmy do nowego domu.

Okna plastikowe 3 szybowe, ocieplony 12cm grafitowym, cegła porotherm 25cm.
    Piec to EcoCondens 25 z czujnikiem pokojowym (Termet 2510)
    Projekt domu to libra I

Pokój/Gabinet - GRZ.PURMO V22 600X8 00 1367W

Łazienka - pomieszczenia połączone podłogówka + grzejniki zeberkowy

Kuchnia - podgłogówka

Salon - grzejnik GRZ.PURMO V33 300X1 800 2425W

Salon - GRZ.PURMO V22 600X1 000 1709W

Wiatrołap - podłogówka

Kotłwonia - V11 600X4 00 407W

Niestety grzejniki nie zostały dobierane pod kątem 50C tylko te moce w/w są podane przy temp 70C.

Interesuje mnie optymalne wykorzystanie (ustawienie) aby jak najmniej gazu spalał.
    Aktualnie to jest 10m3 /doba (trochę dużo) jak na 80 m2 parteru.

I Wariant
    Ustawiam Piec na 75C i grzejniki rozumie szybko mi zagrzeją pomieszczenia ale jakim kosztem gazu ?

II Wariant
    Ustawiam piec na 45C lecz nie wiem czy te grzejniki nie będą strasznie powoli grzać pomieszczeń.

III wariant
    Wasze sugestie

Aktualnie mam ustawione na sterowniku 21 stopni cały dzień oprócz 19-21 godz wtedy 22 stopnie.
    W tych godz są kąpiele małego dziecka ( ma 2 miesiące).

Kilka rzeczy jakie zauważałem :

1)Odnośnie głowic na grzejnikach - jak jest na 3,5 to grzejniki grzeją. Jak jest poniżej 3 grzejniki są chłodne.
    Czy to normalne ? Głowice DANFOSS

2)Czy przy takim piecu lepiej ustawić wszystkie głowice na 5 aby szybko grzało się czy ustawić na 3 aby stopniowo
    rosło. ?

3)Odnośnie sterownika 2510 zauważyłem u niego małe opóźnienia mimo iż pokazuje już 21C on nadal grzeje i tak potrafi do 30 min grzać.
    Czy on nie potrafił przy tej temp od razu się wyłączyć ?
    Od spodu są 2 piny którymi możesz ustawiać czułość czujnika ( ja ustawiłem na 0.2C lecz się zastanawiam nad zmiana do 0,5C). Czy może ten sterownik wymienić na inny?

4)Jak ustawić sobie podłogówkę - mam głowicą zastosowaną z kapilarem na zasilaniu ustawiłem 25C i tak żyje.
    Ogólnie podłoga jest ciepła. Czy mam zmieniać coś czy zostawić po staremu ?

5)Jakich wyników mam się spodziewać przy takich ustawieniach i gabarytach domu ? Chciałbym zejść do 6m3.

Proszę o pytanie to odpowiem szybko.

P.S. Dołaczyłem plan gdzie i jakie grzejniki purmo. Termet 25 EcoCondens - Zużycie gazu ustawienia ster. 2510
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Nie załączyłeś schematu czy tylko u mnie się nie pokazuje?
  • Poziom 9  
    Tak myślę czy nie są za małe grzejniki dobrane do salonu, posłuchałem się speca i dobrał mi takie ale przy zasilaniu 55C napewno nie dadzą takiej mocy jak jest na schemacie tylko przy 70C.

Zakup stałego sterownika też słaby pomysł, mogłem kupić bezprzewodowy.
    Aktualnie nie mam podpiętej czujki zewnętrznej.
    Niestety nie mam sterownika Opentherm tylko termet 2510 bez możliwości regulacji krzywej i itp. ( za każdym razem musiałbym wołać serwis).

Ustawiłem temp. na piecu 60C oraz grzejniki na 4.
    Zobaczę czy ile mi spali w ciągu 24h.
    Stan gazomierza był 553m3.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Dzisiaj odczyt po 24h
    Wynik 567 m3 - masakra 14m3.
    Temperatura na piecu była 60C
    Temperatura na sterowniku była 21/22 czasami.
    Głowice były na 3.
    Nie kumam tego.
    Teraz ustawiłem głowice na 5 przy tej samej temp.
    Podam wynik jutro.
    Tak myślę czy ten sterownik nie jest w złym miejscu.
    Może warto zamontować taki grzejnik 900x400 w lokalizacji za drzwiami z wiatrołapu na ścianie kotłowni od strony schodów.
    Usunę w tedy tą dużą bezwładność zanim te 2 grzejniki z salonu nagrzeją.
    Inna sprawa że ten piec ma min. moc 7kW.
    Mimo iż na sterowniku jest 21 to on potrafi i tak się uruchamiać.
  • Poziom 27  
    Sterownik nie podaje do kotła sygnału do grzania a kocioł mimo to się włacza? Jeśli dobrze zrozumiałem, to chyba masz skopane podłączenie.
  • Poziom 9  
    Np. Wczoraj o 23 godz uruchomił się na 50 min grzanie.
    Mimo iż sterownik pokazywał 21C.
    Rozumie iż piec uruchamia się dopiero jak spadanie 20.5 C wtedy ok ale jak jest 21 to po co?
  • Poziom 27  
    sgaczynski napisał:
    Inna sprawa że ten piec ma min. moc 7kW

Wiesz, ja "odziedziczyłem" w 60cio metrowym mieszkaniu kocioł, który ma moc minimalną 9kW. To jest dopiero hardcore.

O tym sterowniku już Ci miałem napisać, że ja wolałbym go mieć owszem, w najchłodniejszym pomieszczeniu, ale tam, gdzie się raczej spędza czas. Choć do końca nie jestem pewien, czy nie jest mu tam dobrze.

Szukam właśnie instrukcji do sterownika. W międzyczasie może wstaw zdjęcie wyświetlacza. Czy nie masz jakoś dziwnie ustawionych temperatur (np.zmiana co godzinę).
    Aha, jaką masz ustawioną histerezę na sterowniku?
    Dobra, instrukcję już mam. Czekam na foto wyświetlacza.
    Do kotła masz dobrze podłączony sterownik?
  • Poziom 9  
    UStawienia mam
    Temp Noc (ksieżyc)21
    Temp Dzien (słonko) 22
    Ogolnie caly dzień jest ustawione na 21.
    Temp 22 występuje tylko w zakresie 19-21 oraz od 6 do 7 rano.
    Reszta dnia jest 21.
    Aktualnie żona przebywa z małym 2 miesięcznym dzieckiem w domu.
    Histereza ? Jeśli chodzi o te dwa styki co są tyle płytki to ustawiłem 1 styk w pozycji do góry (czyli jak pamiętam dobrze 0,2C - 0,4 Histereza)
    Wcześniej miałem na dole czyli 1C.
    Czy zmiana tego ustawu ma duże znaczenie dla pracy pieca
    Nie mam podłączonej pogodówki narazie.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    sgaczynski napisał:
    Histereza ? Jeśli chodzi o te dwa styki co są tyle płytki to ustawiłem 1 styk w pozycji do góry (czyli jak pamiętam dobrze 0,2C - 0,4 Histereza)
    Wcześniej miałem na dole czyli 1C.

Dodano po 3 [minuty]:

Jak już będziesz tam zaglądał, to zapisz sobie albo narysuj, gdzie masz wpięte kable idące do kotła. Tak samo daj info, gdzie w kotle są wpięte kable od sterownika.
    Spokojnie, nie próbuję się mądrzyć ani nabijać, ale nieraz można popełnić jakiś lamerski błąd i nie znaleźć go samemu.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    sgaczynski napisał:
    Proszę o pytanie to odpowiem szybko.

Na początek:
    W ustabilizowanych (ważne!) warunkach pracy kotła:
    1. Jaka jest temperatura wody zasilającej (mierzona na przyłączu wyjściowym z kotła)?
    2. Jaka jest temperatura wody powrotnej (mierzona na przyłączu wejściowym do kotła)?
    - Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Sry za pyt
    "W ustabilizowanych (ważne!) warunkach pracy kotła: "
    Mam zmierzyć fizycznie czy odczytać je z kotła ?
    Grzanie ustawiłem na 60C aktualnie.
    Powrót teraz nie wiem wróce to dam znać
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Chodzi o rzeczywiste temperatury, rzetelnie zmierzone termometrem na króćcach przy kotle.
    - Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Poniżej wstawiam podłączenia sterownika.

Dzisiaj byli spece z autoryzowanego serwisu TERMET.
    Ogólnie zrobili nowe ustawienia temp oraz poustawiali pompy od podłogówki oraz w piecu.
    Piec chodzi ciszej fakt oraz w grzejnikach nie slysze szumienia.
    Potwierdzili prawidłowe podłączenie sterownika.

• Pomocny post
    Poziom 27  
    sgaczynski , daj znać, czy po ich wizycie zużycie zbliży się do Twojego optimum.
  • Poziom 9  
    Dam znać w piątek o 19 jak wrócę do domu.
    Zmieniłem nastawy na 20C oraz 21C (19godz-21godz, 5godz-6godz) reszta 20C
    Zobaczę co i jak wyjdzie.
  • Poziom 14  
    Po wizycie panów speców z Termetu, tym bardziej jestem ciekaw, jak obecnie wygląda rozkład temperatur:
    1. Wody zasilającej (mierzonej na przyłączu wyjściowym za kotłem).
    2. Wody powrotnej (mierzonej na przyłączu wejściowym przed kotłem).
    Jeżeli nie będzie dla Ciebie dużym kłopotem, to prosiłbym o te dane.
    Mając w pamięci własne doświadczenia z ogrzewaniem kondensacyjnym, jestem dziwnie spokojny, że temat nie jest zamknięty. :wink:
    - Pozdrawiam
  • Poziom 27  
    Jerzy49 , po Twoim ostatnim poście poczułem chłód.
    Wygląda na to, że to ogrzewanie kondensacyjne wymaga dużo prób i błędów, a początki po uruchomieniu są kosztowne (chodzi o zużycie gazu).
    Z Twojego pytania wynika, że nieodzownym wręcz na początku urządzeniem będzie pirometr.
    Zdaję sobie sprawę, że niebawem czeka mnie wymiana kotła. Myślałem o kondensacie, ale coraz bardziej zastanawiam się nad sensem takiego posunięcia.
    Może napisz o swoich doświadczeniach, to kolega sgaczynski będzie miał rozeznanie czego się spodziewać i jak ukierunkować swoje działania zmierzające do zminimalizowania kosztów. No i potencjalni przyszli użytkownicy kondensatów będą mieli więcej danych przed ewentualnym zakupem.
  • Poziom 9  
    Tak sobie myślę .....
    Na czujniku ustawiona była czułość temperatury 0,2C.
    Niestety ten programator 2510 wskazuje na wyświetlaczu temperaturę tylko gdy się zmieni o 0,5C.
    Może te grzania takie to były tym spowodowane iż piec dostał sygnał o zmianie temp ale wyświetlacz nie pokazywał jeszcze tego ?
    Może gdzieś jest tam sens.
    Ja teraz jakbym brał kondensat jeszcze raz to:
    - ważna moc startowa do m2 domu/mieszkania moj ma min.7kW.
    - grzejniki przewymiarować żeby działały skutecznie przy 55-60 C
    - sterwnik nie termet a OpenTherm (więcej funkcji jak masz podłączoną pogodówke możesz sam ustalać krzywą i itp, w tym 2510 nie ma tej opcji tylk ona piecu a więc serwis )

Zobaczę jak będzie dalej się zachowywał w piątek podam zużycie po nowych ustawianieniach.
  • Poziom 27  
    sgaczynski napisał:
    Na czujniku ustawiona była czułość temperatury 0,2C.

mnie koledzy z forum przekonali, że większy sens ma wyższa histereza.

sgaczynski napisał:
    - ważna moc startowa do m2 domu/mieszkania moj ma min.7kW

prawda z najprawdziwszych. Ja co prawda nie mam kondensacyjnego, ale również mój ma moc minimalną 9kW, a powinien mieć ... maksymalną 6kW. Więc też mam niezłą jazdę. Tyle, że jeden z forumowych kolegów zajął się moim smokiem i ograniczył mu moc maksymalną do możliwego minimum. Ma to znaczenie o tyle, że mój kocioł wpada w taktowanie. A po wygaszeniu palnika każdy następny start jest z pełną mocą, więc chwilowo ma większe zużycie gazu. Teraz jest trochę lepiej, bo nawet jak taktuje to startuje z +/- 9 kW.
    A powiedz mi, czy moc Twojego kotła została dopasowana do zapotrzebowania budynku? To powinien zrobić instalator przy uruchamianiu, bo fabrycznie jest chyba na max.
    Nie wiem, czy w przypadku kondensatów też się robi próbę 30 sekund, ale w przypadku mojego pozwala ona określić jak jest ustawiona moc max.
  • Poziom 9  
    Będę widział się z nimi w sobotę.
    Mam sprawdzić zużycie oraz zachowanie pieca i dać im znać.
    Wszystko zrobili za darmo ponieważ mam gwarancję więc wbiją zmianę parametrów i itp.
    O moc zapytam się w sobotę jaką ustawili.
    Mój ma cos ok.24Kw więc za dużo stanowczo ale tak jest jak się posłucha speca.
  • Poziom 27  
    sgaczynski napisał:
    O moc zapytam się w sobotę jaką ustawili.

Może zrób sam tę próbę. Zaraz po włączeniu kotła sprawdzasz zużycie przez 30sek. (lub krotność). Ilość litrów spalonego gazu to moc na jaką jest ustawiony kocioł.
    Litry są po przecinku, Ciebie interesują 2 ostanie cyfry.
  • Poziom 9  
    Czyli
    Uruchamiam grzanie następnie jak mija 30sek i zużyje np.10 litrów to moc ustawiona jest na 10kW ?
    Ktoś tak już sprawdzał ? Nie wiedziałem o tym ale na pewno sprawdzę.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Ja tak sprawdzałem :-).
    Spokojnie, koledzy z forum mi podpowiedzieli.
    Tę próbę najlepiej zrobić przy pierwszym starcie po dłuższym przestoju. Wtedy masz gwarancję, że nie zdąży zmodulować mocy.
  • Poziom 14  
    FOSGEN1 napisał:
    Jerzy49 , po Twoim ostatnim poście poczułem chłód.

Zalety wynikające z wysokiej sprawności techniki kondensacyjnej są oczywiste. Na niektóre rzeczy warto jednak spojrzeć z małego dystansu; rola, jaką przypisuje się wpływowi elektronicznego anturażu na sprawność ogrzewania kondensacyjnego często nosi znamiona tryumfu techniki nad zdrowym rozsądkiem.
    Podstawą do wszelkich rozważań o ekonomii eksploatacyjnej tego typu ogrzewania są dwa podstawowe parametry, o których pisałem wcześniej, czyli:
    1. Temperatura wody zasilającej (mierzonej na przyłączu wyjściowym za kotłem).
    2. Temperatura wody powrotnej (mierzonej na przyłączu wejściowym przed kotłem).
    Niestety nie mamy tych wartości chociaż pomiar jest prosty - wystarczy zwykły termometr przyłożony do rury owinięty ręcznikiem. Bez tych danych trudno dyskutować...
    - Pozdrawiam :wink:
  • Poziom 27  
    sgaczynski , poprawiło się u Ciebie?
  • Poziom 9  
    Witam
    Tak na szybko dzisiaj.
    Temp. grzewcza ustawiona na 70C
    Spece zmniejszyli moc na jaką nie wiem jeszcze, jutro będę rozmawiał.
    Pompe chyba przestawili na mniejszy bieg ponieważ ciszej chodzi oraz nie ma szumów w grzejnikach.
    Stan gazomierza 586
    Zużył mi przez 48h - 16m3.
    Wynik na dobę ok.8m3
    Dzisiaj ustawiłem temp z 70C na 60C.
    Zobaczymy jakie efekty będą jutro ok 19.
    Temperatura na sterowniku ustawiona jest 20 noc / 21 dzień.
  • Poziom 27  
    Czyli już jest postęp. Nic tylko się cieszyć. Jeszcze trochę prób i już całkiem będziesz zadowolony. Szkoda tylko, że nie zajrzałeś tu na etapie doboru kotła i grzejników.
    Kiedyś porównywałem tabelę zużycia kotła o mocy min. ok.2kW ze swoim. Oj, byłem w szoku. Ale póki co muszę się męczyć z tym; co mam.
  • Poziom 9  
    Jest lepiej
    W załączniku wyniku pomiaru spalin po nastawach.

Jeśli ktoś potrafi odczytać co to oznacza i napisać w prostszym języku byłbym wdzięczny.

Jutro sprawdzę nastawy na piecu.
    Dzisiaj po 24 godz nadal 8m3 zużył.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    sgaczynski napisał:

W tym roku się wprowadziliśmy do nowego domu.

Moim zdaniem to jest przyczyna. Wyziębiony, mokry budynek w pierwszym sezonie więcej energii konsumuje.

Jakiego zużycia byś spodziewał? Czy góra jest oddzielona, czy jest swobodna wymiana powietrza między poddaszem a parterem?
  • Poziom 9  
    Tak to jest pierwszy sezon.
    Pomieszczenia na górze 3 z 4 są zamknięte karton gipsem i zaszpachlowane.
    Ostatnie pomieszczenie 4 jest użytkowane (etap wykończenia powoli), poddasze jest ocieplone wełną 15+10 ursy 0,035. Sufit to krokwy z jętkami na to wełna folia i karton gips (sufit podwieszany).
    Ogólnie wiem już iż mój piec ma min.7kW moc CO a to jest narazie za dużo bez góry.
    Sądzę iż poniżej 8m3 nie zejdę na 24h.