Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Vectra A - Centralny zamek przestał działać

rastamaniek123 01 Gru 2014 10:07 1599 19
  • #1 01 Gru 2014 10:07
    rastamaniek123
    Poziom 10  

Witam wszystkich mam następujący problem z vectrą przestał mi działać zamek elektryczny. Problem jest następujący jak zamykam drzwi kluczykiem od kierowcy to zamykają się drzwi od kierowcy ( nie raz od pasażera z przodu ale częściej jest tak że ten przycisk się do połowy schowa ale drzwi są otwarte) zamyka się również klapa bagażnika oraz wlew paliwa. Zagadką dla mnie jest też że jeżeli zamknę drzwi tylne ręcznie wciskając przycisk i otworze je z przodu z kluczyka to się otwierają tak więc elektryka powinna być ok a więc w czym może być problem.
    Poproszę o pomoc i przepraszam z góry jak bym coś źle napisał.

0 19
  • #2 01 Gru 2014 11:35
    autoas
    Poziom 42  

Trzeba by sprawdzić moduł centralnego, jest tam gdzie prawa noga pasażera w pod osłoną boczku...mniej więcej...

0
  • #3 01 Gru 2014 14:01
    rastamaniek123
    Poziom 10  

A mógł byś powiedzieć czy z przodu czy z tyłu.
    A i jeszcze mam jedno pytanie poradził by ktoś jak zdjąć korbkę od szyby w drzwiach bo nigdy tego nie robiłem.

0
  • #4 01 Gru 2014 14:19
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Gru 2014 14:58
    rastamaniek123
    Poziom 10  

Dzięki za zdjęcie:)
    Ale jednak chyba macie racje że to będzie wina sterownika ponieważ układ działa jak mu się ''zachce'' albo zamyka tylko przód albo tylko od kierowcy a od pasażera niby się ten guzik troche schowa ale drzwi są otwarte.
    Choć spróbuje się dostać do tego zamka ponieważ słuchać pracę z tyłu tylko jest tak jak by zablokowało się i chce się tam dostać może problem być też że trzeba wszystko przesmarować.
    A jeszcze mam takie pytanie czy w tym modelu zamykają drzwi z kluczyka od strony pasażera zamykały się tylko te jedne czy wszystkie?

0
  • #6 01 Gru 2014 15:23
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 01 Gru 2014 15:31
    rastamaniek123
    Poziom 10  

Dzięki jeszcze raz za zdjęcie udało się zdjąć to korbkę.
    Jak już się dostałem pod osłonę to do rygla (nie wiem czy tak się to nazywa ale chodzi mi o ten element co zamyka drzwi) raczej prąd do chodzi ponieważ trzymałem go ręką a druga osoba zamykała drzwi z kluczyka i było słychać pracę tylko że tam jest strasznie ciasno. można to wyjąć bez wykręcania zamka?

0
  • #8 01 Gru 2014 15:59
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 01 Gru 2014 16:07
    rastamaniek123
    Poziom 10  

A w jaki sposób można sprawdzić siłownik?
    Ponieważ dostaje prąd ale nie rusza mechanizmy zamykania drzwi. I jeszcze mam takie pytanie jak bym chciał go spróbować sprawdzić na krótko to jak to zrobić ponieważ wchodzą tam 3 przewody a nie chciał bym go spalić.

0
  • #10 02 Gru 2014 14:18
    kida
    Poziom 11  

1 Odłącz złącze od siłownika drzwi kierowcy.
    2 Zamknij drzwi (wszystkie)
    3 Zamknij kluczem drzwi wkładką w drzwiach pasażera
    4 Sprawdź czy zamknęły się wszystkie drzwi, klapa wlew ( oczywiście oprucz drzwi kierowcy
    5 otwórz jak w pkt 3
    6 sprawdź czy się otwarły wszystkie drzwi
    7 jeśli działa - do wymiany siłownik drzwi kierowcy, jeśli nie pkt 8
    8 podłącz siłownik drzwi kierowcy i odłącz siłownik drzwi pasażera
    9 zamknij drzwi (wszystkie)
    10 zamknij kluczem wkładką w drzwiach kierowcy
    11 Sprawdź czy zamknęły się wszystkie drzwi, klapa wlew
    12 otwórz samochód wkładką w drzwiach kierowcy
    13 Jeśli działa - do wymiany siłownik drzwi pasażera
    Jeśli dalej nie działa sprawdzić instalację w module
    przewód czarno/ czerwony i czarno/żółty (siłowe)
    przewód brązowo/biały otwieranie (masą)
    przewód brązowo/czerwony zamykanie (masą)

0
  • #11 02 Gru 2014 14:31
    kris4cars
    Poziom 10  

podejrzewam nadpalone styki przekaźników w sterowniku. Tam są przekaźniki bez osłon i często zachodzą kurzem. Miałem podobnie u siebie i wymieniłem przekaźniki na współczesne - hermetyczne.

0
  • #12 02 Gru 2014 18:01
    rastamaniek123
    Poziom 10  

Dzięki kolego za tak dokładne opisanie:)
    Ale jeśli zamykam drzwi wkładką od strony pasażera to niestety zamykają się tylko one centralka nie działa. Dziś gdy próbowałem zamknąć drzwi z kluczyka od strony kierowcy nie zamykały się od pasażera(raz się zamkneły kilka razy nie) z przodu jak i tylne.A natomiast zamykając drzwi od środka za pomocą tego guzika to się zamykają zawsze z przodu i nie raz lewe tylne. Tak więc według mnie musze się dostać do sterownika i zrobić podmiankę na jakiś inny zobaczyć czy to wina sterownika.

0
  • #13 02 Gru 2014 21:53
    kida
    Poziom 11  

Sprawdź czy stały plus na centralce ZC nie zanika podczas zamykania i otwierania.
    W lewym progu kierowcy bliżej słupka "A" znajdują się złącza, takie fabryczne zagniatane rozdzielenie napięcia - kilka przewodów zagniecionych w rurce i zaizolowane w termokurczliwą otuliną.
    Dotyczy to również przewodów czarno/czerwonych i czarno/żółtych

0
  • #14 02 Gru 2014 22:03
    ociz
    Moderator Samochody

rastamaniek123 napisał:
    jeśli zamykam drzwi wkładką od strony pasażera to niestety zamykają się tylko one centralka nie działa

No to ten na pewno masz uszkodzony (chyba że ewentualnie przewody) bo to tak samo "master" tak jak ten od kierowcy.

0
  • #15 02 Gru 2014 23:04
    kris4cars
    Poziom 10  

nie jestem pewny czy nie jest tak że od strony pasożyta ma slave a od kierowcy nie ma siłownika tylko sam "czujnik" wyglądający jak siłownik. Taki myk stosowany był do końca produkcji kadetta E. A wystarczy wymienić "czujnik" na mastera i już latta (kable są dociągnięte)

0
  • #16 03 Gru 2014 09:50
    113673
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 03 Gru 2014 13:23
    rastamaniek123
    Poziom 10  

heniuś napisał:
    kris4cars napisał:
    nie jestem pewny czy nie jest tak że od strony pasożyta ma slave a od kierowcy nie ma siłownika tylko sam "czujnik" wyglądający jak siłownik

W vectrze na pewno jest(przynajmniej powinien być) siłownik w drzwiach kierowcy. Choćby z tego powodu, że samochód można zamykać zamkiem tylnej klapy. Czy można było zamknąć od strony pasażera tego nie pamiętam.

Tak masz rację jak zamykam klape bagażnika to zamykają się drzwi przednie.
    A mam jeszcze takie pytanie bo do tego siłownika jest kostka w której są 3 przewody ,asa będzie jednym z nich?

0
  • #19 03 Gru 2014 19:44
    rastamaniek123
    Poziom 10  

Tak trzy mam z tyłu w drzwiach.
    A jeszcze mam takie pytanie bo przydarzyło mi się to kilka razy jak zamykam nawet od strony kierowcy to się zamyka tylko ten jeden zamek, rzadko się tak dzieje ale zdarza się czego może to być przyczyną?

0
  • #20 03 Gru 2014 19:54
    ociz
    Moderator Samochody

Wszystko masz już opisane, głownie przez kolegę kida, co jak sprawdzić.
    Wątek zamykam, bo czuję że ciągnął by się w nieskończoność, a i tak nigdy tego nie naprawisz.

0