Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwny przebieg instalacji -

01 Gru 2014 21:58 1275 7
 • Poziom 7  
  Witam Wszystkich

  Jestem konserwatorem w większej restauracji i zauważyłem dziwny przebieg linii zasilającej. Instalacja elektryczna w lokalu wygląda tak: złącze na zewnątrz budynku a z niego wbiega gruby kabel do rozdzielnicy głównej natynkowej a w niej jest główny wyłącznik prądu 3 fazowy 125 A w wersji modułowej a potem 2 zabezpieczenia przedlicznikowe ( C32 i C64 ) i dwa liczniki energii elektrycznej. Licznik z zabezpieczeniem C64 jest na kuchnię a C32 na resztę lokalu i zauważyłem że linia od licznika z zabezpieczeniem C32 biegnie tak jakby z powrotem do złącza bo wchodzi w mur z kablem zasilającym rozdzielnice. Dalej jest na jednym z korytarzy podrozdzielnica zasilana z licznika zabezpieczonego bezpiecznikiem C32 a z niej są zasilane tablice bezpiecznikowe w poszczególnych salach i zauważyłem że do tej podrozdzielnicy dochodzi inny kabel niż wychodzi z głównej ( można poznać po innym kolorze przewodów faz ) i w związku z tym ciekawi mnie czy może być on sztukowany w złączu lub w jakiejś zamurowanej puszce?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Admin Elektroenergetyka
  A skąd my możemy wiedzieć jak to jest zrobione siedząc przed komputerem.
  Wystarczy porozłączać odpowiednie obwody, pomierzyć i będzie wiadomo.
  Ze zdjęć nic nie wynika, może jakiś szkic sytuacyjny?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 32  
  Poproś szefa restauracji (nie kuchni) :D aby udostępnił Ci wszelką dokumentację z instalacji elektrycznej. Ewentualnie możesz też szukać w protokołach badań okresowych, tam powinny być chociaż szkice.
 • Poziom 20  
  Łukasz-O napisał:
  Zastanawia mnie dlaczego N jest połączone z PE?

  Ciekawe czy celowo czy ktoś po prostu użył takiego zuga z połączeniem do masy.
 • Admin Elektroenergetyka
  Adam_Bandit napisał:

  Ciekawe czy celowo czy ktoś po prostu użył takiego zuga z połączeniem do masy.

  Podejrzewam, że nie zdawał sobie nawet z tego sprawy :|
 • Poziom 7  
  Główny szef ( właściciel lokalu ) nie może na obecną chwilę odnaleźć dokumentacji instalacji elektrycznej a elektryk, który niecałe 2 lata temu zmieniał rozdzielnicę główną i przerabiał instalację wyjechał za granicę i nie ma z nim kontaktu. Schemat części instalacji elektrycznej sam zrobiłem zdejmując obudowy rozdzielnic i zaglądając za regipsy i do korytek kablowych oraz wyłączając esy metodą prób i błędów i mierząc multimetrem. Na obecną chwilę próbuję zlokalizować przebieg linii zasilającej tablicę bezpiecznikową nr 6 w której kiedyś była rozdzielnica główna ( jak jeszcze kto inny zajmował budynek ) i z tego co widzę i widać na zdjęciach jakie na początki załączyłem to linia zasilająca tablicę bezpiecznikową nr. 6 z rozdzielnicy głównej biegnie z rozdzielnicy głównej w kierunku złącza razem z linią zasilającą całą rozdzielnicę główną.- I tu ciekawi mnie czy nie jest ta linia sztukowana w złączu lub w jakiejś zamurowanej i ukrytej skrzynce skoro widziałem przez przeźroczystą osłonę zugów w rozdzielnicy głównej że innego koloru żyły L1, L2 i L3 są w niej a innego koloru żyły wychodzą w tablicy bezpiecznikowej 6 a pomiędzy rozdzielnicą główną a tablicą nr 6 żadnej innej tablicy nie znalazłem.

  Dziwi mnie również czemu do przewodu neutralnego ktoś użył zuga żółto-zielonego

  Dodam że przewód zasilający tablicę bezpiecznikową nr. 6 to YKY 5 x 16 a zabezpieczenie przedlicznikowe to C32, które z szefem chcemy zwiększyć w porozumieniu z dostawcą energii elektrycznej bo za często nam wybija a z tej linii zasilane są lodówki za barem i wyparzarka do naczyń oraz ekspres do kawy, oświetlenie reszty lokalu, wentylatory, biuro w którym jest 6 komputerów i drukarki laserowe oraz sale gdzie często podłącza się nagłośnienie.

  Załączam schemat instalacji zrobiony przeze mnie i zdjęcia dawnej rozdzielnicy głównej a obecnie tablicy bezpiecznikowej nr.6. Dodam że instalacja w lokalu jest w układzie TN-S ale nie mam informacji czy i jak w złączu jest połączony przewód N i PE.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Schemat instalacji i zdjęcie tablicy nr 6
 • Specjalista elektryk
  Przed zwiększeniem mocy wskazane pomierzyć obciążenia na poszczególnych fazach i sprawdzić równomierność tego obciążenia.