Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem ogólny - Wentylacja mechaniczna i gaz

andrzejlisek 01 Dec 2014 22:10 1389 2
 • #1
  andrzejlisek
  Level 28  
  Mieszkam w bloku z wielkiej płyty na trzecim piętrze z czterech. W bloku jest zastosowana wentylacja naturalna w kuchni i w łazience, blisko kominów jest pion gazowy. Ja zrezygnowałem z gazu (rozwiązałem umowę, gazomierz został zdemontowany). Mieszkanie było remontowane, instalator mówił, że w takiej sytuacji nie może być założony wentylator wyciągowy na otworze wentylacyjnym z tego względu, że sąsiedzi mają gaz i w przypadku jego ewentualnego ulatniania się w kanale, w którym jest pion gazowy, załączanie wentylatora może spowodować eksplozję gazu i że są przepisy o tym mówiące. Czy miał rację? Czy rzeczywiście są takie przepisy?  W regulaminie porządku domowego jest taki zapis: "Zabrania się ograniczania wentylacji w mieszkaniach przez zasłaniane kratek wentylacyjnych i podłączania do nich okapów kuchennych i elektrycznych wentylatorów wyciągowych, a także do zbiorczych kanałów wentylacyjnych."

  Oczywiste jest, że zasłanianie kratek i podłączanie okapów zakłóca wentylację naturalną, ale czy użycie wentylatora zakłóca, czy właśnie usprawnia wentylację, bo wymusza kierunek przepływu powietrza i zapobiega powstawaniu ciągu wstecznego?
 • #2
  MDD
  Level 29  
  Przepisy takie są. Prosto.U sąsiada na dole ulatnia się gaz . Włączasz wentylator może wystąpić zaiskrzenie na silniku.Bum !!!.
 • #3
  Chris_W

  Level 38  
  Musisz sprawdzić czy kanały wentylacyjne są indywidualne (jeden dla każdego pomieszczenia) czy zbiorcze (kilka pomieszczeń na jednym kanale). W zbiorczych są zabronione ingerencje przez prawo budowlane. W indywidualnych kanałach to prawo nie obowiązuje, ale mogą być inne blokady np. regulamin spółdzielni, które mogą tego zabraniać.
  Wentylator na kanale zbiorczym jak najbardziej zakłóca wentylację - od Ciebie wyciąga powietrze, a wtłacza w kanał i wszystkim sąsiadom korzystającym z tego kanału. Oddzielnym przypadkiem są wentylatory dachowe - które zawsze wyciągają z kanału - od wszystkich.
  Wentylator nie spowoduje wybuchu gazu - są bezszczotkowe i nie iskrzą - taką iskrę może za to wygenerować przycisk załączający światło w łazience (i ten wentylator).