Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór CO2 Grun System do akwarium-ma przebicie?

02 Gru 2014 00:51 2736 5
  • Poziom 15  
    Witam.
    Przepraszam jeżeli nie ten dział, nie wiem za bardzo gdzie to umieścić...

Kupiłem zestaw CO2 do akwarium firmy Aquario z elektrozaworem Grun System.
    Skręciłem zawór z cewką, do tego kabel. Podłączyłem do prądu by sprawdzić czy działa. "Kliknął" więc stwierdziłem że tak, położyłem na podłogę by sprawdzić jak mocno się grzeje po dłuższej pracy i niechcący dotknąłem ręką jego metalowej części, poczułem jakby mnie smyrnął prąd, pomyślałem że może mnie drapnęła krawędź ale postanowiłem więcej nie dotykać tylko wziąłem śrubokręt do wykrywania fazy i sprawdziłem-zaświecił.
    No to rozkręciłem całość, zmierzyłem cewkę - 8,25KOhm, przebicia między metalowymi częściami, a cewką brak (miernik ustawiłem na zakres 20M, wskazał ponad 17 i zaczął bardzo szybko rosnąć-po niecałej sekundzie brakło zakresu). Podłączyłem kabel pod cewkę i sprawdziłem między metalowymi częściami, a wtyczką czy jest przebicie-też brak. Rozkręciłem wtyczkę:
    Elektrozawór CO2 Grun System do akwarium-ma przebicie? Elektrozawór CO2 Grun System do akwarium-ma przebicie?
    Nie ma w niej żadnych uszkodzeń, dodałem jedynie opaskę na przewód by się nie wyrwał bo producent nie zrobił takiego zabezpieczenia.
    Niby żadnego przebicia, ale śrubokręt wskazywał że jest. Teraz tylko mocno "mrygnie" od razu po dotknięciu, a ciągłym światłem ledwo świeci.
    Mam pytanie czy rdzeń z zaworu się po prostu jakoś elektryzuje czy coś w tym rodzaju (zachowuje się jak kondensator/upływność przewodu) że "świeci"? Czy mogę go bezpiecznie używać?
    Nie mam przewodu uziemiającego w gnieździe przy akwarium, sam kabel elektrozaworu nawet go nie posiada. Teraz wiedząc jak on się zachowuje to wolałbym go wsadzić do jakieś puszki natynkowej (w końcu wężyk który do niego dochodzi jest z tworzywa sztucznego więc nie będzie innej możliwości by kopnął).
    Elektrozawór CO2 Grun System do akwarium-ma przebicie? Elektrozawór CO2 Grun System do akwarium-ma przebicie? Elektrozawór CO2 Grun System do akwarium-ma przebicie? Elektrozawór CO2 Grun System do akwarium-ma przebicie?
    Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 35  
    Oznaczenie jest widoczne na pierwszym zdjęciu, symbol uziemienia w kółku.
  • Poziom 15  
    Tak jak napisał stomat jest to zacisk do podłączenia uziemienia. Na cewce jest z nim połączony metalowy element widoczny na zdjęciu czwartym-coś jak podkładka mosiężna, z drugiej strony też taka jest.
    Połączyłem dziś nakrętkę z bolcem uziemiającym w gniazdku, przestało świecić. Następnie spróbowałem z miernikiem-między nakrętką, a bolcem jest ~41V i bardzo powoli rośnie. Po wyłączeniu i ponownym włączeniu wskazuje napięcie przed wyłączeniem-jakby było nadal naładowane.
  • Poziom 15  
    No ok. Postaram się jakoś doprowadzić przewód ochronny do gniazda.
    A moje drugie pytanie-czemu to "kopie" skoro nie ma przebicia do pozostałych przewodów?