Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sound Mode Amp 300 by Maupa213

maupa213 02 Gru 2014 14:39 3435 11
  • Sound Mode Amp 300 by Maupa213

Witam szanownych Forumowiczów !

Chciałbym dziś zaprezentować Wam moje nowe dziecko a mianowicie Wzmacniacz akustyczny. Nazwałem go S.M. Amp 300. S.M to skrót od Sound Mode, taka moja urojona w głowie firma :D . Do rzeczy - projekt powstawał przez około 2 lata głównie ze względu na finanse i dopracowywanie projektu pod względem jakości dźwięku i wariacji wyglądowych takich jak przedni panel. co do końcówki mocy - jest to prosta sprawdzona, lecz trochę przeze mnie dłubnięta konstrukcja. tranzystory na wejściu to 2SK389(BL) - jest to podwójny J-FET o którego zaletach chyba mówić nie muszę, aczkolwiek ma on swoich zwolenników jak i tych co za nim nie przepadają. tranzystory sterujące wstawiłem MJE15030/31. Tranzystory mocy to jedne z nowszych wymysłów firmy ST - 2STC5242 oraz 2STA1962. oddają trochę cieplejszą barwę dźwięku od 2SC5200/2SA1943. W torze audio zastosowane zostały kondensatory ELNA SILMIC jako kondensatory odsprzęgające oraz Nippon Chemicon z serii SME w torze sprzężenia zwrotnego. W zasilaczu siedzą jak na razie niestety liche Teapo serii LX 4x10.000uF/63v czyli po 20.000 uF na szynę. Standardowo pod nimi zostały podlutowane także kondensatory MKT 100nF i 220nF. w miarę upływu czasu zostaną wymienione na jakieś lepsze ELNY bądź BC Components o tych samych parametrach. Co do transformatora to siedzi tu toroid o mocy 1200w pochodzący z zasilacza UPS o napięciach uzw. wtórnych 2x32V. Pasmo przenoszenia tegoż oto klocka zadziwiło mnie dziś w pomiarach, ponieważ na skali -3dB wyniosło od 2Hz do 140kHz, lecz problem w tym, że układ Zobla na wyjściu nie wyrabiał, tak więc uzytkowe jego pasmo spadło do 65kHz co uważam że to 3x więcej niż by wystarczyło. Damping Factor wyniósł 200 co jak na analogowy wzmacniacz klasy AB jest wystarczający. Podczas obliczeń wychodziło mi iż moc będzie sięgać 150w/4Ω oraz 100w/8Ω i dużo się nie pomyliłem, gdyż po pomiarze dla zniekształceń około 1% wyszło 148,5w/4Ω oraz 92,7w/8Ω. Maksymalna wartość zmiany napięcia na wyjściu (ang. Slew Rate) wyszedł zaledwie 24,6V/µs choć liczyłem na 50-60. Damping Factor, moc ciągłą oraz Slew rate liczyłem dla napięcia wejściowego 0,775v z generatora 1kHz. Wzmocnienie zostało ustalone na 31dB - czyli 36V/V ze względu na różne źródła dźwięku z jakich korzystam (CD, PC, gramofon). Zniekształceń nieliniowych nie mierzyłem ze względu na brak sprzętu do tego. Prąd spoczynkowy został ustawiony na 45mA na kanał i się tego trzyma ± 5mA względem rozgrzewania co uważam za normę. Do podświetlenia panelu wykorzystałem linijki diodowe led (żelowe). Światło rozchodzi się jak dla mnie dobrze. Napisy pod plexą zostały wypalone na drewnie dębowym wcześniej obrobionym maszynowo oraz polakierowanym. Jako zabezpieczenie DC i opóźnienie włączania zastosowałem gotowy kit Vellemana K4700, jednak ze względu na pewne trudności z dźwiękiem musiał być przerobiony pod względem zasilania. Na temat Soft Startu Transformatora nie będę się wypowiadał, gdyż to czysta partyzantka, nie mniej jednak zasady ostrożności zostały zachowane, tj. styki NN. i SN zostały oddzielone i zalakierowane by nie doszło do przebić. Przechodząc do kosztów jakie poniosłem:

-trafo - 100zł (używka)
    -zasilacz - 14zł za płytkę, resztę miałem
    -półprzewodniki - 290zł (kupowałem na zapas w razie niepowodzenia)
    -elementy pasywne - 100zł
    -gniazda - 30zł
    -zabezpieczenie DC - 77zł
    -laminat - 25zł (rozmiar A4)
    -obudowa po Unitrze WS4421 - 20zł
    -gałka i potencjometr - z jakiegoś ampli. Blaupunkta - 0zł
    -przewody - 0zł (miałem)
    -lakiery 30zł
    - Razem: około 700zł (w zaokrągleniu ze wzgl. na pominięte koszty o których zapomniałem)

na temat dźwięku nie wypowiem się wiele - słuchałem już trochę zestawów - ja odsłuchuję na kolumnach BOSE 501 oraz Diora Polaris 200(mod na 300) dźwięk jak dla mnie jest świetny, UniAmp zostaje w tyle pod względem szczegółowości, Yamaha AX-570 nadrabia delikatnie pod względem tego, że ma trochę łagodniejszą średnicę (taka "misiowata") porównywałem także z technicsem su-a1000 i niestety wymiękł, miał cienki mulasty bas, oraz kenwoodem KA-7X na temat którego mam mieszane spostrzeżenia, ponieważ uzyskałem zbliżony dźwięk, może delikatnie gorszy pod względem sopranu. Poniżej zamieszczam zdjęcia, zachęcam do krytyki i dalszych pytań :) PS. zdjęcia płytki końcówki mocy nieaktualne pod względem kondensatorów ze względu na dopasowywanie różnych do mojego ucha :) oraz zostały wyrzucone brązowe nichicony oraz diody zenera.
    Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213
    Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    maupa213
    Poziom 12  
    maupa213 napisał 77 postów o ocenie 3, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • AdexAdex
    Freddy
    Poziom 43  
    Jakość wykonania własnej PCB kiepska, widoczne niedotrawienia.
    Nie umyte płytki po lutowaniu. Montaż i obróbka niestaranna.
    Kompilacja zmontowanych kitów Velleman, AVT i wycinków nie wiadomo czego jeszcze.
    maupa213
    Poziom 12  
    Po pierwsze - płytki są już umyte i zalakierowane Po drugie - płytka jest idealnie wytrawiona to był tylko brud z niedomycia. Nie rozumiem co się kryje pod hasłem kompilacja kitów. Tam jest tylko jeden kit od zabezpieczenia, ze względu na to, że jest sprawdzone i dopracowane. Nie mam czasu na robienie płytek, ponieważ jestem w klasie maturalnej. Velleman to dobre i dopracowane kity, to nie Jabel. Płytka od wskaźników VU jest luźna ponieważ jej tam nie będzie, za to będzie ona zastąpiona innym układem dlatego nie wierciłem niepotrzebnych dziur. Na zdjęciu mogło by się wydawać że obudowa jest krzywa - załamanie światła. Obudowa jest w 100% prosta. Mam również zrobione i uruchomione płytki do wzmacniacza klasy D na irs2092 o mocy 2x 1kW/2Ω są one w SMD 0603 i nie ma mowy o jakichkolwiek niedotrawieniach i tym podobnych a zawsze to robię jedną drukarką i w jednej wytrawiarce. Zdjęcia mogą być pozorne.
    Freddy
    Poziom 43  
    maupa213 napisał:
    pierwsza rzecz - płytki są już umyte i zalakierowane, druga - płytka jest idealnie wytrawiona tylko to był syf z niedomycia, a nie rozumiem co się kryje pod hasłem kompilacja kitów - kit tam jest tylko jeden
    Sound Mode Amp 300 by Maupa213 Sound Mode Amp 300 by Maupa213
    Cytat:
    - z zabezpieczenia, ze względu na to, że to sprawdzone zabezpieczenie i dopracowane, a ja nie mam czasu na robienie płytek ponieważ jestem w klasie maturalnej i nie mam czasu na zaprzątanie sobie głowy tym. Velleman to dobre i dopracowane kity, to nie jabel. płytka od wskaźników VU jest luźna ponieważ jej tam nie będzie. będzie ona zastąpiona innym układem dlatego nie wierciłem niepotrzebnych dziur. na zdjęciu mogło by się wydawać że obudowa jest krzywa - załamanie światła. Obudowa jest w 100% prosta.
    Cytat:
    mam płytki zrobione i uruchomione do wzmacniacza klasy D na irs2092 o mocy 2x 1kW/2Ω i one są w SMD 0603 i nie ma mowy o jakichkolwiek niedotrawieniach i tym podobnych a zawsze to robię jedną drukarką i w jednej wytrawiarce. zdjęcia mogą być pozorne.
    Nie no wszystko jest OK :) tak jak piszesz.
  • AdexAdex
    maupa213
    Poziom 12  
    Dobrze, że mi wysłałeś zdjęcie przedniego panela - odkleił się ! :D a drobne niedotrawienie jest tylko na ścieżce masy. Takie rzeczy można chyba pominąć ;) jak coś to nie mam zamiaru się broń Bóg kłócić :). Napisałem, że proszę o krytykę. Ten potencjometr jest zamontowany na oryginalnej płytce blaupunkta, nie będę kupował nowego, bo ten jest sprawny oraz ma płytkę, więc dolutowałem skrętkę do gniazd RCA. Płytka to prototyp i zaszły pewne zmiany w montażu, bo schemat się zmienił 3x. Mądry Polak po szkodzie :), ale dzięki za pokazanie tego panelu ! Ten AVT to tylko zamówiona płytka (czytanie ze zrozumieniem)
    Freddy
    Poziom 43  
    maupa213 napisał:
    ... ten AVT to tylko płytka zamówiona (czytanie ze zrozumieniem)
    Jakoś nie widzę adnotacji, że zamówiono płytkę kitu AVT :)
    Odnośnie Twojej trawionej płytki, to te zwory, rezystory od strony druku, otwory obok ścieżki to tak miało być :D ?
    Niedotrawień i przetrawień jest więcej, przyglądnij się dokładnie.

Potencjometr trzeba było dolutować ekranowanym przewodem bezpośrednio. Po co ten kawałek płytki ?
    Uważasz, że ta blacha nad cewką (na schemacie L1) nie powoduje zmiany indukcyjności ?
    maupa213
    Poziom 12  
    maupa213 napisał:
    -zasilacz - 14zł za płytkę, resztę miałem
    :). Jeśli chodzi o przewody ekranowane, to osobiście preferuję skrętkę. Uwierz na słowo, że przesłuchy między kanałami w tym przypadku są znikome. Po podaniu sygnału na jeden kanał, a podpięciu głośnika na drugi i odkręceniu gałki głośności na max przesłuch słuchać po zbliżeniu się do głośnika w odległości 10cm, poza tym przesłuchy zawsze będą ze względu na to, że zasilanie je przenosi. Co do blachy nad cewką - jest ona 4cm ponad i myślę, że da ona znikome podwyższenie indukcji
    Freddy
    Poziom 43  
    maupa213 napisał:
    ... tym przesłuchy zawsze będą ze względu na to, że zasilanie je przenosi...
    Ciekawie piszesz.
    maupa213 napisał:
    Co do blachy nad cewką - jest ona 4cm ponad i myślę, że da ona znikome podwyższenie indukcji
    Myślisz, czy sprawdzałeś ?
    maupa213 napisał:
    pierwsza rzecz - płytki są już umyte i zalakierowane
    Skoro tak, to proszę zamieścić aktualne zdjęcia tych umytych płytek.
    Mc`sFrYcO
    Poziom 20  
    Witam,
    A ja mam pytanie odnośnie sposobu pomiaru mocy wzmacniacza? W jaki sposób ją mierzyłeś? wartość napięcia odczytywałeś przy pomocy standardowego multimetru? pytam ponieważ przy napięciu ±42V moim zdaniem osiągnięcie 100W/8Ω jest mało realne obstawiałbym na około 60W realnej mocy. Ostatnio wykonany przeze mnie wzmacniacz zasilany napięciem ±48V osiągnął około 80W/8Ω a mój obecny wzmacniacz Onkyo A-8450 przy zasilaniu ±52V daje około 90W/8Ω, mówię tutaj cały czas o prawdziwej mocy RMS.
    Pozdrawiam
    maupa213
    Poziom 12  
    Mc`sFrYcO moc mierzyłem podpinając generator 1kHz na wejście i na wyjście opór 8om, oraz woltomierz i amperomierz, kontrolując tym samym przebiegi na wyjściu za pomocą oscyloskopu.

Dodano po 46 [sekundy]:

Freddy Nie chciałbym tego rozkręcać znów. Poskładać to, to jest trochę roboty, ponieważ wszystko się trzyma razem. Odnośnie dławików - jeśli zamiast 3uH będzie 4 lub 5 ? - nic się nie stanie. Wzmacniacze mają czasem więcej. Ot choćby w klasie D - tam jest 12, 22, 33 i więcej uH, oraz w podobnym celu - by ciąć pasmo a tym samym odcinać pasożytnicze częstotliwości popularnie nazywane "śmieciami". Sprawdzać nie sprawdzałem i szczerze mówiąc nie zależy mi z grubsza na tym. Gdybym miał projektować wzmacniacz dla kogoś, wtedy by mnie to interesowało i gdybym miał zrobić obudowę zamiast wykorzystać gotową, to płytki zabezpieczenia by tam nie było.
    Pyzaczek
    Poziom 19  
    W moim poprzednim poście prosiłem o przetłumaczenie napisu na przednim panelu bo nie znam j. angielskiego. Ponieważ post ten - z niewiadomych powodów - poleciał do kosza, więc użyłem tłumacza google: Wysokiej wierności podwójny blok wzmacniacza stereo. Czy tak należy to odczytywać?
    maupa213
    Poziom 12  
    @Pyzaczek Dwublokowy wzmacniacz stereo wysokiej jakości. Ten napis ma pełnić funkję bajeru dla wchodzących gości do pokoju :)