Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka wskaźnika napięcia z 12V na 36 i 48 V

02 Dec 2014 20:37 1665 6
  • Level 9  
    Witam,
    znalazłem dość prosty jak na moje skromne umiejętności schemat wskaźnika napięcia. Wszystko dobrze, ale jest on obliczony na napięcie 12V, a mnie zależy, by był w opcjach na 36 i 48V. Czy ktoś z bardziej doświadczonych elektroników pomógłby mi dobrać elementy na te napięcia?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 9  
    Dzięki wielkie!
  • Level 39  
    Przede wszystkim - do czego to ma służyć? Wskaźnik jaki przedstawiłeś pokazuje zmiany napięcia w zakresie od ok. 11V do jakichś 14V. A co by miały pokazywać te wskaźniki na "36V" i "48V"? Przy jakich progach zapalać poszczególne diody?
  • Level 9  
    To miałby być wskaźnik "poziomu naładowania" akumulatorów w rowerach elektrycznych zasilanych napięciem 36V i 48V. Mówiąc krótko odpowiednik typowych wskaźników montowanych w manetkach "gazu" zawierających 3 ledy. Słaby ze mnie elektronik, ale zorientowałem się, że poprawiony schemat jest wskaźnikiem reagującym na progową wartość napięcia 36V i maksymalną 48V. Jeśli miałby to być typowy wskaźnik stosowany w rowerach, dioda Zenera powinna być na 30V a kolejne diody Zenera np. na 2 V , gdyż napięcie w pełni naładowanych akumulatorów żelowych 3x12V wynosi ok. 40V.
    I chyba proporcjonalnie wyższe napięcia muszą mieć diody Zenera we wskaźniku w rowerze zasilanym akumulatorami 4x12 V. Dobrze kombinuję?
  • Level 30  
    Dobrze kombinujesz. Tylko zwróć uwagę, że przy zastosowaniu diody Zenera np. C36V układ zareaguje dopiero przy napięciu +37...38V i cały zakres wskaźnika napięcia przesunie się w górę o 1...2V do 49...50V. Oczywiście ten górny zakres napięcia i określenie wartości napięcia w danej chwili przez poszczególne diody LED będzie także zależał od następnych kolejno połączonych szeregowo diod Zenera np. C2,4V, C2,7V lub C3,0V.
    Podobna sytuacja będzie miała miejsce przy zastosowaniu wskaźnika na zakresie napięcia +30V...40V kiedy to zastosujemy na wejściu diodę C30V.
    Dlatego, żeby uzyskać dość dokładne wskazania danego zakresu napięcia należałoby montować doświadczalnie poszczególne diody Zenera.
    Ja to widzę tak, jak na schemacie poniżej, gdzie odpowiednie dobranie na wejściu diody Zenera i połączonych z nią dodatkowych diod umożliwia w miarę dokładnie określić interesujący nas zakres kontrolowanego napięcia.
  • Level 9  
    Tak, Krzysztof 723, wszystko jasne. Też tak pomyślałem jeszcze zanim przeczytałem ostatni post, więc w sklepiku TME na Piłsudskiego kupiłem na wszelki wypadek zwykłe diody prostownicze, na których spadek napięcia jest ponoć 0,7 V. Też jestem z Łodzi :) Zabieram się do lutowania i jeszcze raz dzięki. Szczerze mówiąc te mało precyzyjne wskaźniki 3-ledowe montowane w chińskich manetkach były bardziej kolorową ozdobą niż prawdziwym wskaźnikiem. Zamontowałem w swoich e-rowerach woltomierz cyfrowy i każda manetka reagowała inaczej. Ale woltomierz cyfrowy choć dokładny też okazał się kiepskim pomysłem. Te skaczące, wiecznie zmieniające się cyferki zależne od każdego spadku napięcia o 0,1V bardziej dezorientowały niż pomagały podczas jazdy. Tutaj przynajmniej mogę sobie precyzyjnie ustawić, ile chcę LED i przy jakich napięciach mają świecić.