Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki wybrać grzejnik/piecyk - elektryczny, gazowy?

02 Dec 2014 22:39 3072 6
  • Level 8  
    Witam

Potrzebuję pomocy w wyborze grzejnika/piecyka/nagrzewnicy do pomieszczenia około 20m2. Pomieszczenie to zbudowane jest z płyt betonowych (ogrodzeniowych) i częściowo ocieplony z zewnątrz.
    Miejsce ma być ocieplane szybko i krótko około 2 godzin będę przebywał w nim. Temperatura jakiej oczekuję to około 10 stopni na plusie. Piecyki na węgiel odpadają gdyż nie ma możliwości poprowadzenia rury odprowadzającej dym.
    Zastanawiałem się nad grzejnikiem konwektorowym ale miejsce jest zakurzone i chyba spora część ciepła będzie uciekać przez dach.
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Level 9  
    Witaj,

Powiem Ci od razu ze ja bym brał elektryczny, a to z tego względu że sam pracuje w pomieszczeniu o podobnych wymiarach do Twojego i mam wlasnie elektryczny grzejniczek, wlasnie teraz sobie przy nim siedzę i powiem Ci ze jest az gorąco i ciężko w bluzie wytrzymać, poza tym te sprząty są bezpieczne w porównaniu do gazowych; teraz zimą czesto sie slyszy o wybuchach piecy gazowych albo zatruciami CO,tak ze ja zdecydowanie elektryczny polecam :)
  • Level 20  
    Gazowy odradzam , strasznie śmierdzi spalinami . Mam pytanie dal bardziej obeznanych w temacie co taniej wychodzi ogrzewanie piecykiem gazowym czy farelką ?
  • Level 9  
    Sądze ze tanszy jednak bedzie piecyk gazowy; farelka elektryczna ma srednio 2000W gdy chodzi bez przerwy to tak jakby czajnik elektryczny cały czas działał, tak że napewno sporo energii pożre
  • Level 16  
    Gaz z butli jest (cenzura) drogi i niewiele tańszy od prądu. Gazem ziemnym tak, ale nie tego złodziejskiego z butli który jest niewiele tańszy, trzeba butle wymieniać i porządnie wietrzyć pomieszczenie bo aż łeb puchnie od smrodu.

Farelka 2000W zanim nagrzeje te pomieszczenie to już będziesz stamtąd wychodził.
    W zimę, prawdopodobnie temp. w pomieszczeniu spadnie poniżej zera po 22 godz nieogrzewania. Także tam potrzeba porządnego żaru żeby to szybko ogrzać do temp. 10st.
  • Level 8  
    Propan-butan jest niewiele tańszy, ale raczej zrezygnuję z niego ze względu na smród i wytwarzanie dużych ilości pary wodnej przy spalaniu. Są piecyki gazowe z katalizatorem ale cena już dużo większa.
    Najwyżej trochę wcześniej będę załączał ogrzewanie elektryczne.
    Jest wiele typów grzejników elektrycznych, tylko nie wiem który zda najbardziej egzamin.
    Olejowy-ze względu na powolne oddawanie ciepła, stosowanie go w pomieszczeniu nie ma sensu
    Ceramiczne - tutaj nie mam pojęcia jak się spisze
    Zastanawiałem się nad konwektorem z wentylatorem, który przyspieszy wymianę cyrkulację powietrza. Co sądzicie o tym modelu Dimplex ECW937 czy coś innego?
  • Helpful post
    Level 33  
    W takim wypadku tylko i wyłącznie elektryczne, a najważniejszą cechą oprócz mocy będzie też jego masa. Im lżejsze urządzonko tym mniejsza bezwładność cieplna i tym szybsze nagrzewanie. Farelka to bardzo dobry wybór, bo praktycznie natychmiast po włączeniu da ciepłe powietrze. Co prawda natychmiast po wyłączeniu będzie zimno, ale to chyba nie bedzie przeszkadzało? Można też zastosować promienniki podczerwieni ktore co prawda nie nagrzeją powietrza, ale dadzą uczucie ciepła jak w słoneczny, chociaż mroźny dzień. Są takie z przełącznikiem mocy (warto wziąść 3kW, a jak instalacja pozwoli nawet 4kW), więc można dostosować moc do temperatury co powinno dać spore oszczędności prądu. IMHO taki promiennik będzie równie tani w eksploatacji jak gaz z butli ale bez zapachu, konieczności zakupu butli, trudności w ustaleniu odpowiedniej temperatury pomieszczenia... Ew. wadą może być to, że da on głównie odczucie ciepła, a nie realny wzrost temp. powietrza jak to robi farelka. Zaleta - ponieważ powietrze będzie zimne ucieczka ciepła przez dach nie będzie tak dużą stratą jak w przypadku farelki.