Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elka 92 super T - Cześć kaloryferów w instalacji nie grzeje

bebok12345 03 Dec 2014 00:22 2268 9
    bebok12345
    Level 10  
    Witam! Na początku chciałbym zaznaczyć, że o CO nie mam bladego pojęcia, a temat zaczął mnie teraz interesować, bo system przestał działać sprawnie. Posiadam piec gazowy wodny niskotemperaturowy Elka 92 super T. Jest podłączony do starej instalacji węglowej zaadaptowanej na piec gazowy, jeden Pan Bóg wie jak to wszystko działa. W domu posiadam klasyczne kaloryfery żeberkowe oraz w kształcie walca z rodzajem "piuropusza".

Piec ustawiony jest na 50-55 stopni, termometr wskazuje na 40 stopni, jak zawsze. Na pierwszym piętrze kaloryfery grzeją normalnie. Na parterze 3 kaloryfery grzeją mniej, dwa walcowe oraz jeden żeberkowy, reszta jest sprawna. Są tylko letnie i tylko w połowie wysokości. Po lecie, w październiku dolewałem wody do instalacji nawet nie trzeba było dużo, co mnie zdziwiło. Piec jest w piwnicy, więc najprawdopodobniej najpierw zasilane są kaloryfery na parterze. Mam dolać wody na zimnych kaloryferach? Czy może jest to zapowietrzenie? Co mam zrobić?
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    bebok12345 wrote:
    Mam dolać wody na zimnych kaloryferach?
    Dopełnić instalację można zawsze. Nic nie piszesz, o naczyniu wyrównawczym, czy ma przelew, bo jakoś trzeba się upewnić,czy już instalacja jest napełniona.
    bebok12345 wrote:
    Czy może jest to zapowietrzenie?
    jeśli woda w instalacji jest w odpowiedniej ilości, a grzejniki nie całkiem grzeją, to trzeba spróbować je odpowietrzyć.
  • Helpful post
    Jamesbond664478
    Level 20  
    Możesz dolewać wody, ale pamiętaj by nie robić tego na rozgrzaną instalację. Tak jak mówi kolega wyżej potrzeba informacji o naczyniu wzbiorczym czy instalacja prawidłowo się napełnia. Po napełnieniu wodą odpowietrz grzejniki i sprawdzaj czy grzeją równo. W ostateczności spróbuj kryzowania
    bebok12345
    Level 10  
    Na zimnej instalacji dolałem wody, dużo nie trzeba było. Zbiornik wyrównawczy znajduje się na pierwszym piętrze w łazience i z niego wypływa woda w trakcie uzupełniania. Grzejnik żeliwny, żeberkowy odpowietrzyłem na ciepłej instalacji, nie było żadnych szumów powietrza, ale pomogło i grzeje.

Natomiast próbowałem z tymi dwoma podłużnymi. Ustawiałem zawór w różnych pozycjach (odkręca się tylko pół obrotu i to w drugą stronę) i kapała woda, ale odpowietrzenie nie pomogło. Ciepła jest tylko rurka doprowadzająca, oraz kaloryfer jest letni z początku i końca na rurkach.
    Wszystkie żeberka są zimne, nawet jak grzał bez awarii to działała tylko górna belka, a dolna zawsze była zimna. Grzejniki kupione były już używane, najprawdopodobniej z lat '60. Mam takie w dwóch pokojach na parterze i w obydwu jest ten sam problem. Zawsze grzała jedna belka górna, teraz żadna. Co mogę zrobić, w jakiej pozycji ustawić zawór?

Elka 92 super T - Cześć kaloryferów w instalacji nie grzeje Elka 92 super T - Cześć kaloryferów w instalacji nie grzeje
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    Żeberka w tym grzejniku nie będą ciepłe, chyba że temp. na kotle będzie bardzo wysoka, przez dłuższy czas. Oczywiście dotykając samej rury na początku, na środku, czy na końcu grzejnika powinno być czuć ciepło.
    Spróbuj odpowietrzyć na zimnej instalacji. Zakręć zawór przed grzejnikiem, i poluzuj śrubunek,przy zaworze, spuść 2-3 litry wody. Jak nie ma powietrza,to zakręć śrubunek i otwórz zawór. Jak spadki rur są prawidłowe, to powinno pomóc, jeśli w grzejniku było powietrze.
  • Helpful post
    Jamesbond664478
    Level 20  
    Skoro mówisz że nawet jak nie było awarii i dolna belka była zimna to problem może tkwić w rurze powrotnej. Powinna ona iść ze spadkiem od grzejnika do pionu powrotnego. Nie może mieć żadnych zawijasów ani syfonów bo właśnie w takich miejscach najczęściej zbiera się powietrze. Odpowietrznik w grzejniku odpowietrzy sam grzejnik, rury mają odpowietrzenie poprzez spadki. Gdybyś mógł to wrzuć zdjęcie jak są ułożone gałązki do tych grzejników. Jeśli są prawidłowe to może pomyśl nad wymianą grzejników, one też już mają swoje lata
  • Helpful post
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    Grzejnik Faviera potrafi dobrze grzać, ale powinien być dobry przepływ w instalacji. Może być zamulona kryza, stąd przepływ czynnika grzewczego jest bardzo słaby. Zawór wygląda na bardzo starego typu i może być tak, że głowica jest w nim tak obrócona, że występ poważnie tamuje przepływ wody (w najstarszych zaworach tak "kryzowano" grzejniki). Ten grzejnik może dawać sporo ciepła, jeśli będzie właściwy przepływ i ciepła będzie także dolna rura (ale górna zawsze będzie cieplejsza).
    bebok12345
    Level 10  
    Dziękuję za informacje. Niestety pojawił się problem, zawór się rozciekł i kapie z niego woda. Jakieś 5 l na 8 godzin, niezależnie od pozycji zaworu. Chciałem się zapytać jak mogę najprościej, tymczasowo uszczelnić zawór do przyjazdu fachowca (kilka dni)?
  • Helpful post
    stanislaw1954
    Level 43  
    bebok12345 wrote:
    Chciałem się zapytać jak mogę najprościej, tymczasowo uszczelnić zawór do przyjazdu fachowca (kilka dni)?
    Zdjąć pokrętło, na osi zaworu jest duża nakrętka. Trzeba ją odkręcić. Pod nią znajduje się taka rurka z kołnierzykiem, wciśnięta na oś zaworu. Można ją spróbować dokręcić -właśnie tą dużą nakrętką. Ale często nie da się, bo wszystko jest zapieczone. Wtedy trzeba użyć jakiegoś odrdzewiacza, np. WD, po czym ściskając kombinerkami próbować obrócić, a następnie wysunąć, z osi. Jeśli jest głęboko wbita, ta rurka,można się pokusić, o owinięcie osi cienkim sznurkiem(po wcześniejszym jej zdjęciu), 2-3 zwoje. Następnie lekko posmarować os np. towotem, po czym poskładać wszystko i dokręcić nakrętkę, na tyle mocno, by nie kapało, ale też dało się obracać pokrętłem.
    bebok12345
    Level 10  
    Uratował mnie Pan, pomogło, dziękuję!