Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multiwibrator dwustabilny z LED - nie rozumiem wartości rezystora

03 Gru 2014 01:56 1149 5
  • Poziom 2  
    Witam,
    Zastanawiałem się nad wykorzystaniem multiwibratora dwustabilnego do mrugania ledami.
    Wydaje mi się, że rozumiem ideą układu, ale mam problem z podanymi na różnych schematach rezystancjami obwodu kolektora.
    Przykład 1:
    Układ z tego wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13090894#13090894
    W obwodzie kolektora T1 jest 1 LED, którego napięcie to jakaś wartość z przedziału 2 – 3,3 V a prąd to coś ok. 20mA.
    Jeżeli dobrze rozumiem – dioda świeci, kiedy T1 jest w stanie nasycenia. Wtedy jak rozumiem prąd w obwodzie, w którym jest dioda zależy od rezystora na kolektorze.
    Zatem liczę ten rezystor – R = (U źródła - U diody) / I diody = (9 – 2) / 0,02 = 350R (285R jeśli dioda biała). A na schemacie rezystor 470R - zauważalnie wyższy.
    Przykład 2 :
    Taki układ: http://www.elpcmaniak.pl/prosty-migacz-led/
    Układ zmodyfikowany, z potencjometrem, dioda po drugiej stronie złącza C-E, ale jak rozumiem założenia co do prądu takie same ?
    Liczę: R = (4,5-2)/0,02 = 125R, a na schemacie R5=10k !!!
    Takie „przewymiarowanie” znajduję na większości schematów, które zwrócił mi „wujek Google”.
    Pytanie: czego nie wiem / nie rozumiem ?
    A generalnie to moja mała córcia zrobiła choinkę i czeka, aż tata podłączy kolorowe migające diody (co najmniej 4 czerwone i 4 zółte), więc z góry dzięki za pomoc.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Pierwszy schemat prawidłowy. Na drugim schemacie, jak poprawnie powiedziałeś - błąd, musi być 120-150 Ohm.Rekomenduję 2 warianty schematu. Częstość impulsów można regulować, jeśli rezystory w bazach zmniejszyć, i między nimi i plusem zasilania włączyć potencjometr, jak to zrealizowano w prezentowanym przez ciebie schemacie. Rezystory są włączone do szeregu z diodami dobrać tak, żeby prąd przez ich nie był więcej polecanego dla zastosowanego typu diod. Multiwibrator dwustabilny z LED - nie rozumiem wartości rezystora Multiwibrator dwustabilny z LED - nie rozumiem wartości rezystora Multiwibrator dwustabilny z LED - nie rozumiem wartości rezystora
  • Poziom 2  
    aksakal napisał:

Pierwszy schemat prawidłowy

Czyli zakłada się, że prąd ~15mA (bo taki wychodzi przy R1=470R) też będzie OK dla LED-ów, dla których typowo jest 20mA?
    Szanowny,kolega! 20ma to prąd jest typowy, lecz to nie oznacza, że on jest obowiązkowy. Przy zasilaniu z baterii jej napięcie na początku eksploatacji jest maksymalne, a z czasem to napięcie zmniejsza, się zmniejsza się i prąd przez diody. Jeśli ci ważnie, żeby prąd był 20ma, nikt ci nie zabrania dobrać opór rezystora.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.
    Chciałbym się upewnić w jeszcze jednej sprawie:
    jeżeli chcę regulować częstość migania, to potencjometr wpinam nóżką 1 do +, nóżką 2 do rezystorów idących na bazę, a nóżkę 3 zostawiam nie podłączoną ?
    Potencjometr można włączyć ponieważ, napisałeś. Można również wyprowadzenia 2-3 połączyć między sobą. Chcę również pryzpomnieć, że doborem rezystora, włączonego do szeregu z diodami ustalić prąd przez diody nie więcej typowego dla zastosowanego typu diod. Jeśli prąd przez diody będzie więcej typowego, termin eksploatacji diod znacznie zmaleje.