Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik asychroniczny + autotransformator

03 Gru 2014 09:46 1068 8
  • Poziom 10  
    Witam chce podłaczyc silnik ACC type 20585.119 z pralki AEG ELECTROLUX o parametrach 195 V 300 HZ 17.500 3A RMS czy jest to wogole mozliwe zeby regulowac obroty przez autotransformator przy tym typie silnika. Prosze o pomoc w jaki sposob moge go podloczyc do autotransformatora. Koszt Falownika jest duzy czy wogole tak mozna to obejsc

[/img] Silnik asychroniczny + autotransformator Silnik asychroniczny + autotransformator
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    jbpro napisał:
    Witam chce podłaczyc silnik ACC type 20585.119 z pralki AEG ELECTROLUX o parametrach 195 V 300 HZ 17.500 3A RMS

To jest silnik przeznaczony do zasilania częstotliwością 300Hz (zapewne trójfazowy) więc i tak musisz mieć falownik.

jbpro napisał:
    czy jest to wogole mozliwe zeby regulowac obroty przez autotransformator przy tym typie silnika.

Nieliczne wyjątki dopuszczające regulację obrotów silnika indukcyjnego przez zmianę napięcia to małe napędy pomp i wentylatorów.

jbpro napisał:
    Koszt Falownika jest duzy czy wogole tak mozna to obejsc

Można spróbować zasilać napięciem 50Hz ale o proporcjonalnie obniżonym napięciu - stawiam na jakieś 32V.

Co chcesz napedzać tym silnikiem?
  • Poziom 10  
    W jakim układzie moge to zastosowac jesli obnize napiecie do 32 v gwiazda ? Silnik bedzie napeda inne urzedzenia ale opory bede bardzo male bardziej zalezy mi na obrotach i ich regulacj ich. Jesli zdecyduje sie na falownik to musze kupic 1 fazowy o mocy 0.75 wystarczy ?
  • Poziom 32  
    Jeżeli silnik jest 3-fazowy to i falownik musi być 3-fazowy -to chyba oczywiste.
    Falownik jest tu chyba jedynym słusznym rozwiązaniem - obniżenie napięcia 3-faz do 32V jest raczej zadaniem dość kłopotliwym.
    Jeżeli masz dużo samozaparcia i odpowiednie doświadczenie możesz spróbować zbudować falownik...są na sieci do znalezienia nawet gotowe scalaki które sterują trzema pół-mostkami.
    Może udało by się jakoś zaadaptować pozostałe części z tej pralki.
    Ostatecznie może zasadnym będzie kupno innego silnika -np. komutatorowego który jest łatwiejszy w sterowaniu.
    Do czego tego potrzebujesz?
  • Poziom 10  
    Czyli jednym słowem zeby podlaczyc go napieciem 230 V to potrzebuje falownika 3 fazowego ktory umozliwi mi prawidlowa prace jego. Urzadzenie bedzie pracowac na wysokich obrotach przez długi czas wiec silniki szczotkowe nie wchodza w rachube.
  • Poziom 43  
    Ten silnik osiąga tak wysokie obroty tylko dlatego że zaprojektowano go do zasilania 300Hz, gdybyś zasilił go z 50Hz miał byś ~2800 RPM.

Dlatego jak będziesz wybierał falownik sprawdź czy moze dać ci odpowiednią częstotliwość
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    jbpro napisał:
    Czyli jednym słowem zeby podlaczyc go napieciem 230 V to potrzebuje falownika 3 fazowego ktory umozliwi mi prawidlowa prace jego. Urzadzenie bedzie pracowac na wysokich obrotach przez długi czas wiec silniki szczotkowe nie wchodza w rachube.

To jest silnik z pralki i nie jest przystosowany do ciągłej pracy przy obrotach stosowanych do wirowania prania.
  • Poziom 10  
    Co do predkosci to wystarczy mi ciagla np 3000 a chwilowe 17500 Jesli pralka pracuje np 1 h to raczej to nie jest chwilowa praca. Prosze mi ostatecznie odpowiedziec jaki powinienem kupic falownik 1 Fazowy czy 3 Fazowy
  • Poziom 32  
    Zasilany może być z 1 fazy ale generować ma 3 bo taki jest silnik.
    Co do pracy pralki prze godzinę...pracuje nawet więcej z tym, że trzeba popatrzyć jak.
    Większość czasu programu pranie wykonywane jest po kilka wolnych obrotów bębna to raz w prawo, to raz w lewo między którymi jest spora chwila przerwy. Wirowanie odbywa się przez może 5 minut i raczej też odbywa się "na raty" z odpowiednim rozpędzaniem.