Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prostownik ROMSTAN 12V 15A podwyższa napięcie

03 Gru 2014 10:28 1629 7
  • Poziom 8  
    WITAM.
    Mam problem z prostownikiem Romstan 12V 15A.
    Prostownik posiada płynna regulacje prądu ładowania.
    Pożyczyłem go sąsiadowi. I niby normalnie ładował a wybuchł mostek prostowniczy.
    Mostek wymieniłem na nowy.
    Napięcie jałowe to od 6,5 V do 12,8 V (zależne od ustawienia prądu ładowania).
    Posiadam w nim wbudowany dodatkowy woltomierz, który mierzy napięcie stałe na mostku.
    Regulacja prądu-fabryczna. Służy do regulacji napięcia po stronie pierwotnej transformatora i jest w przedziale 160 V - 240 V.
    Problem polega na tym, gdy podłączam aku pod prostownik to napięcie na mostku jest 13,1 V (przy najmniejszej wartości prądu ładowania). Przy zwiększaniu prądu ładowania rośnie również napięcie nawet do 16 V.
    Natomiast podczas ładowania aku przy 13,1 V (min. regulacja prądowa, prąd ładowania ok.4A ) napiącie po chwili rośnie bez żadnego kręcenia do około 13,7 V.
    Natomiast gdy chcę zwiększyć prąd to napięcie wzrasta do 15 V.
    Nie wiem, czy takie trochę podwyższone napięcie jest ok a nie che popsuć wszystkich aku w domu.
    Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Żeby doładować akumulator trzeba przyłączyć do niego napięcie wyższe niż to, jakie się odkłada na jego zaciskach. Napięcie na akumulatorze powinno być ok. 12,6 V a podczas ładowania (alternatorem) rośnie do ok. 14,4 V. Przy ładowaniu prostownikiem może być jeszcze wyższe, w zależności od tego jaki prąd ładowania ustawimy i jak bardzo rozładowany jest akumulator
  • Poziom 8  
    Witam.
    Dziś podłączyłem ten prostownik pod swój aku, który jest dobry bo audi (diesel) stojący pod chmurka odpala, więc musi być ok.
    Podłączam, zakres prądu na min. napięcie na mostku od razu na 15.2V poczekałem minutę. Prąd ładowania bez zmian, około 3-4A, natomiast napięcie rosło cały czas do 16.1 i pewnie rosłoby dalej płynnie. Natomiast nie mogłem dłużej obserwować, bo aku się gotowało coraz bardziej.
    Aku do jakiego podpinałem to 60Ah 12V oczywiście.
    Coś jest z tym prostownikiem nie tak.
    Jakie jest bezpieczne dla aku napięcie ładowania?
  • Poziom 34  
    Napięcie ładowania nie powinno przekraczać 14,5 V.
  • Poziom 28  
    Robert695 napisał:
    Podłączam, zakres prądu na min. napięcie na mostku od razu na 15.2V poczekałem minutę. Prąd ładowania bez zmian, około 3-4A, natomiast napięcie rosło cały czas do 16.1 i pewnie rosłoby dalej płynni

Gdybyś akumulator wymontował i ogrzał go do 20 stopni napięcie zupełnie inaczej by się zachowywało.
  • Poziom 16  
    jerry1960 napisał:
    Napięcie ładowania nie powinno przekraczać 14,5 V.

To dotyczy jedynie ładowania z alternatora, bo zdarza się, że jazda trwa wiele godzin i wtedy wyższe napięcie może skrócić żywot akumulatora. Natomiast jeśli ładujemy akumulator z prostownika to posługujemy się prądem i czasem ładowania. Podczas ładowania z prostownika napięcie z reguły przekracza podane przez Ciebie 14,5 V (no chyba, że ładujesz bardzo małą wartością prądu).
  • Poziom 8  
    Temat zakończony