Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blaupunkt 110 Tokyo - Nie łapie fal radiowych

03 Gru 2014 13:41 5391 22
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Mam problem z radyjkiem Blaupunkt 110 Tokyo radio łapie tylko jedną stacje i to nie zawsze a jak np ustawie ręcznie na (106:5) to jest szum ale coś tam słychać może mi ktoś poradzić jak naprawić ten problem?
    I jeszcze mam takie pytanie bo końcówki antenowej do radia nie zakładałem nigdy i nie wiem czy dobrze to zrobiłem ponieważ mam taki przewód jak do Tv i miedziany drucik się wypuszcza a tą osłonkę jak by z aluminium zawija tak by dotykała ścianki końcówki?
  • Poziom 43  
    Twoje ostatnie zdanie, przekonuje mnie, że masz problem z anteną.
    Dla sprawdzenia tej tezy, odłącz tą antenę, a w zamian w gniazdo antenowe w radiu (w tą środkową dziurkę) włóż jakiś przewód i zobacz czy odbiór się poprawi. Jak tak to wiadomo że źle wykonałeś wtyk antenowy.
  • Poziom 10  
    Moim skromnym zdaniem wtyczka jest ok zrobiona a wina leży w luźnej końcówce ponieważ siedziałem z 15min i lekko ruszając końcówką udało mi się uzyskać dobry sygnał ze stacji. W tym moje pytanie czy końcówka co wchodzi w radio powinna mieć lus czy powinna wchodzić sztywny ( gdyż jak to się mówi podstawy elektryki to dobre styki), mam jeszcze jedno pytanie ten przewód niebieski w kostce zasilającej jest to zasilanie antenowe o ole się nie mylę (jeśli tak jest to przepraszam ktoś wprowadził mnie w błąd) ale jeżeli to zasilanie anteny to jakie powinno tam być napięcie?
  • Poziom 43  
    rastamaniek123 napisał:
    ten przewód niebieski w kostce zasilającej jest to zasilanie antenowe o ole się nie mylę (jeśli tak jest to przepraszam ktoś wprowadził mnie w błąd) ale jeżeli to zasilanie anteny to jakie powinno tam być napięcie?

Tak, może to być zasilanie wzmacniacza antenowego (o ile takowy jest) napięcie występujące to 12V po załączeniu radia.
    Wtyczka powinna wchodzić w miarę sztywno, drucik o którym piszesz w pierwszym poście powinien być podłączony do bolca wtyczki, a do obudowy ekran przewodu.
  • Poziom 10  
    Hehe to u mnie na tym niebieskim przewodzie występuje napięcie 0,6V więc chyba nie ma wzmacniacza antenowego.
    A co do włożenia wtyczki to właśnie tak zrobiłem że miedziany drucik włożyłem w cieńszą końcówkę a ekran owinołem na przewodzie tak żeby stykał się z bokiem końcówki ( mam nadzieje że wiesz o co mi chodzi) może masz jakiś pomysł co by mogło nie stykać w takim razie po za wąską końcówką?
  • Poziom 43  
    rastamaniek123 napisał:

Hehe to u mnie na tym niebieskim przewodzie występuje napięcie 0,6V więc chyba nie ma wzmacniacza antenowego.

To nie świadczy o braku wzmacniacza, jest to standardowe wyjście z radia i może służyć do różnych celów (sterowanie wzmacniaczem, automatyczną anteną, zasilanie wzm antenowego) i powinno tam być napięcie po włączeniu radia. Jeśli masz zwykłą antenę (długi bat) może nie być wzmacniacza, ale jeśli masz krótki bat to raczej powinien być wzmacniacz. Zasilanie tego wzmacniacza może być przez dodatkowy przewód zasilający (prowadzony równolegle z przewodem antenowym, sklejonym razem) lub zasilanie jest prowadzone przewodem antenowym i w takim przypadku jest potrzebny symetryzator antenowy.
  • Poziom 10  
    Mam zwykłą antenę z tyłu na nadkolu, ale jeszcze się do niej nie dopierałem aby sprawdzać gdyż wyszedłem z tego założenia że skoro sygnał łapie to antena jest w porządku.
    Dzięki kolego za pomoc jutro kupie nową końcówkę antenową i może to rozwiąże problem a jak nie to będę szukać dalej;)
  • Poziom 43  
    Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz, aby na pewno masz odpowiednią wtyczkę antenową do tego radia. Jeśli masz możliwość zrób zdjęcie i wrzuć na forum.
    Chyba, że jesteś pewien że to do siebie pasuje, to tylko potwierdź.
  • Poziom 10  
    Kolego zdjęcie radia robione bez lampy bo się obijało od obudowy i nic nie było widać.
    A co do twojego pytania czy jestem pewny to nie wiem a i tak wole się upewnić.
    I teraz tak wnioskuje że jest to bardzo prawdopodobne że może być za wąska końcówka patrząc na średnice otworu w radiu.
  • Poziom 43  
    Jest OK. Ten zestaw pasuje, obawiałem się że w radiu będzie inny typ.
    Jak już pisałem, na szybko można sprawdzić na zwykłym przewodzie i będzie wiadomo czy to wina samej anteny i połączenia, czy wina leży gdzie indziej.
  • Poziom 10  
    Zaraz kolego to sprawdzę wezmę kawałek starego kabla antenowego i bez końcówki sprawdzę tak jak mówisz.
  • Poziom 43  
    Zwykły przewód , nie antenowy.
    Wystarczy jakieś 0.5m zwykłego przewodu.
  • Poziom 10  
    Użyłem antenowego bo taki miałem pod ręką ale jak chcesz to mogę zrobić to jeszcze raz ze zwykłym.
    Wynik jest następujący na wyszukiwaniu automatycznym nic się nie wyszukało ale gdy użyłem szukania ręcznego znalazłem podajże 4 stacje i to nawet dość dobrze odbierające bez szumów a więc w czym może być problem??
  • Poziom 43  
    rastamaniek123 napisał:
    a więc w czym może być problem??

Z opisu wynika, że jest znaczna poprawa, więc wniosek nasuwa się sam. Jest coś z instalacją antenową, źle zamontowana wtyczka, uszkodzony kabel, źle zamontowana antena (brak połączenia masy)
  • Poziom 10  
    To wynika że jutro rozbieram bagażnik:P
    Mam następujące pytania:
    czy przewód antenowy można sprawdzić za pomocą brzęczyka w mierniku?
    Czy da się sprawdzić jakoś antenę czy jest sprawna?
  • Poziom 43  
    Sprawdź w pierwszej kolejności, jeszcze raz, czy sama wtyczka jest poprawnie zmontowana.
    Ekran kabla nie może mieć kontaktu z żyłą (z tym cienkim drucikiem), ani z bolcem wtyczki.
    Czy żyła kabla jest przykręcana na śrubkę, czy lutowana, ma pewny kontakt z bolcem wtyczki.
    Niezmiernie rzadko się zdarza, uszkodzenie kabla, ale ciągłość żyły czy ekranu można sprawdzić przyrządem.
  • Poziom 10  
    Kolego już Ci odpowiadam na to pytanie żyła nie jest ani skręcana ani lutowana z bolcem wtyczki.
    Ponieważ to jest tylko tak wkładane.
    A co do drugiego pytania to ekran nie ma kontaktu z żyłą ponieważ jest on zawinięty tak aby obejmował grubszą część wtyczki.
    Właśnie mnie też to zastanawiało dlaczego to tak jest bo to jest luźne.
  • Poziom 43  
    rastamaniek123 napisał:
    Właśnie mnie też to zastanawiało dlaczego to tak jest bo to jest luźne.

Powinno być polutowane, ale możesz zarobić wtyczkę na nowo, tak aby ta żyła wychodziła z bolca (tam chyba jest otwór) i wystający kawałek zgiąć tak aby leżał na zewnętrznej części bolca.
  • Poziom 10  
    Kolego wyjąłeś mi to z ust bo właśnie o to miałem spytać;)
    A więc jutro tak zrobię obiorę z izolacji więcej przewodu i go założę i ścisnę by powstał stabilny styk i powinno tak być ok
  • Poziom 10  
    Antena przewód i końcówka są ok w 99,9% gdyż mając radio na kolanach i ustawiłem ręcznie końcówkę to odbierały wszystkie stację a gdy nawet ruszyłem o mm radiem w którą bądź stronę to znikał sygnał i był tylko szum. Czy podlega to gwaranci?
  • Poziom 43  
    rastamaniek123 napisał:
    Czy podlega to gwaranci?

Masz na myśli gwarancję na radio ?
    Jeśli taka jest, to na pewno.
    Jeśli radio nie działa prawidłowo, to podlega pod gwarancję.
  • Poziom 10  
    Dziękuje kolego a więc jutro przejadę się do sklepu i powiem co i jak.
    Największy problem jest w tym że jak wsunę radio w kieszeń to nie mam wpływu na końcówkę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    W manualu Blaupunkt Tokyo110,w "Lokalizacji przycisków" jest przycisk "RESET".Dostęp do niego tylko przy zdjętym panelu przednim.Naciskamy spiczastą końcówką np długopisu ~2 sek "RESET",następnie "MUTE" i powinna nastąpić zmiana ,tzn.kryształowy odbiór,balans,błyskawiczne wyszukiwanie (skiper).Jeśli był reset i dalej nie dziala,użyć wacika i alkoholu izopropylowego i przemyć styki panelu.Zakładam,że antena podłączona poprawnie (czyt.starannie),co nie powinno stanowić trudności.Pozdr.