Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grzejnik Radson - Zimny grzejnik, kryza i inne podstawowe rzeczy sprawdzone

krzysiek_8 03 Gru 2014 19:28 2283 9
  • #1 03 Gru 2014 19:28
    krzysiek_8
    Poziom 2  

Witam,
    mam zamontowany w mieszkaniu taki grzejnik:
    i od początku sezonu grzewczego góra grzejnika jest ciepła, przy czym najcieplejszy jest przy głowicy, a im bardziej w lewo, tym bardziej chłodny. Dół zimny całkiem.
    Grzejnik nie jest zapowietrzony.
    Kryza ustawiona na maksymalny przepływ (skala 1 - 6, nastawione na 6).
    Mieszkanie na parterze.
    Zawór powrotny otwarty maksymalnie.
    Rurka doprowadzająca wodę jest lekko pod górę:
    Rurka średnicy takiej jak na zdjęciu:
    Rurka doprowadzająca jest gorąca, głowica też.
    Wezwałem hydraulików ze spółdzielni. Diagnoza następująca:
    Mieszkanie znajduje się na parterze w kamienicy, instalacja jest stara. Tylko w moim mieszkaniu (wynajmuję) wymieniono kaloryfery na takie jak na zdjęciu. Sąsiedzi u góry mają żeliwne, ze starymi głowicami (zaworami) i u nich jest dobry przepływ i grzejniki są ciepłe (informacja o ciepłych grzejnikach sprawdzona). Pan majster twierdzi, że jeśli wymieni się u mnie w mieszkaniu głowice na te starego typu, to przepływ będzie dobry, a grzejniki ciepłe.
    Czy to jest wiarygodna opinia?

Pozdrawiam!

0 9
  • #2 03 Gru 2014 23:07
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Z tego co widzę grzejnik jest duży i powinien być połączony krzyżowo, tzn. zasilanie u góry, a powrót u dołu lecz po przeciwnej stronie. Takie połączenie pozwala na pełny rozkład temperatury w całym grzejniku

0
  • #3 03 Gru 2014 23:35
    1131673
    Usunięty  
  • #4 04 Gru 2014 00:41
    FOSGEN1
    Poziom 27  

krzysiek_8 , czy mi się zdaje, czy lewa część grzejnika jest niżej? Jeśli tak, to nie usuniesz powietrza.

0
  • #5 04 Gru 2014 08:13
    krzysiek_8
    Poziom 2  

Dzisiaj sprawdziłem położenie grzejnika poziomicą - jest zamontowany z minimalnym spadkiem w prawo (oczko mieści się pomiędzy liniami, ale jest skierowane bardziej w prawo).

0
  • #6 04 Gru 2014 14:24
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Gałązka zasilająca powinna być położona z lekkim spadkiem do grzejnika. Co do spadku grzejnika powinien być tak zamocowany żeby był pod górkę tam, gdzie jest odpowietrznik. Ten spadek u Ciebie może być troszeczkę za mały. No i według mnie powinien być połączony krzyżowo

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli chodzi o opory przepływu gorącą masz rurkę i głowicę, a dalej chłodno to może należy wymienić zawory. Zarówno zasilający jak i powrotny

0
  • #7 04 Gru 2014 14:50
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Jamesbond664478 napisał:
    No i według mnie powinien być połączony krzyżowo

nie wiadomo, jak długi jest ten grzejnik. U mnie grzejniki 120cm spokojnie dają radę na bocznym zasilaniu.

0
  • #8 04 Gru 2014 15:35
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Sprawdzić nastawę wstępną (kryzowanie). Ustawić ją na większą wartość - wtedy będzie większy przepływ przez grzejnik (te grzejniki charakteryzują się dużym oporem). Pewnie na piętrze też żeliwne grzejniki w ogóle nie są kryzowane i tam jest mały opór. Napewno na zaworze jest jakiś punkt odniesienia (punkt lub kreska) i na obracającej się części są cyfry. Próbować zwiększyć tę nastawę na początek o 2 (czyli gdy jest np. 2, to dać 4). Zobaczyć, czy grzejnik zacznie grzać.

0
  • #9 04 Gru 2014 15:59
    FOSGEN1
    Poziom 27  

Zbigniew Rusek ,

krzysiek_8 napisał:
    Kryza ustawiona na maksymalny przepływ (skala 1 - 6, nastawione na 6).
    . Więc Twoja rada nieco spóźniona.
    krzysiek_8 napisał:
    Pan majster twierdzi, że jeśli wymieni się u mnie w mieszkaniu głowice na te starego typu, to przepływ będzie dobry, a grzejniki ciepłe.
    Czy to jest wiarygodna opinia?

Nie powiedział Ci, jakie chce wstawić? Może po prostu zawory kulowe. One zdaje się mają większy przepływ, więc powinna być poprawa.

0
  • #10 04 Gru 2014 18:54
    Jamesbond664478
    Poziom 19  

Zawory kulowe mają całkowicie pełny przepływ i z pewnością będą lepsze w tym przypadku. Więc warto je wstawić

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo