Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

składak - komputer zawiesza się po starcie

kuri1986 03 Gru 2014 20:01 858 11
  • #1 03 Gru 2014 20:01
    kuri1986
    Poziom 7  

Witam,
    mam problem ze swoim komputerem stacjonarnym. Otóż komputer zawiesza się po starcie systemu (na ekranie startowym do logowania). Na obudowie dioda migająca przy zwykłej pracy komputera, w takim przypadku świeci ciągle na czerwono. Jest to prawdopodobnie dioda od pracy dysku twardego. Po restarcie problem znika. Występuje on zawsze przy starcie z wyłączonego komputera. Dodatkowo czasami jest problem z połączeniem internetowym. Przy pozostawieniu komputera na dłuższy czas (i przejściu w stan uśpienia) zrywa połączenie. Sprzęt jest nowy, złożony kilka miesięcy temu. Poniżej jego parametry:
    - system: Windows 8.1 64 bit
    - procesor: Intel Core i5-4690K
    - płyta główna: ASRock Z97 Extreme4
    - karta graficzna: AMD Radeon R9 270
    - dysk systemu i programów: Crucial_CT256MX100SSD1
    - dysk magazynowy: WDC WD3200BEVT-75ZCT2
    - pamięć Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz
    - chłodzenie CPU Thermalright HR-02 - Macho 120
    - zasilacz XFX Pro Series TS550W 120mm 80+
    - karta sieciowa TP-LINK TL-WN722N N-150Mbps

Pozdrawiam,
    kuri

0 11
  • Pomocny post
    #2 03 Gru 2014 23:42
    xzwolax
    Poziom 10  

Czy podczas startu masz podłączone do portu USB jakieś urządzenie ? (pendrive, modem) ?

0
  • #3 04 Gru 2014 00:34
    kuri1986
    Poziom 7  

Tak, mam podłączonych kilka urządzeń. Są to nadajniki do zestawu klawiatura/mysz i do pada do Xboksa. No i wymieniona w pierwszej wiadomości bezprzewodowa karta sieciowa przez którą łącze się z internetem po WiFi.

0
  • Pomocny post
    #4 04 Gru 2014 02:57
    kassans
    Poziom 31  

Od portów USB odłącz wszystko co zbędne. Odinstaluj sterowniki od wifi i ściągnij najświeższe ze strony producenta i zainstaluj.

0
  • #5 04 Gru 2014 06:49
    SkyyX
    Poziom 18  

A myślisz, że te wszystkie sprzęty uciągnie zasilacz 550W ?

0
  • #6 04 Gru 2014 08:44
    kuri1986
    Poziom 7  

Z tego co liczyłem zużycie energii przez poszczególne urządzenia to powinien spokojnie wystarczyć. Poza tym gry na najwyższych ustawieniach działają bez problemu. Przy wielogodzinnej grze nic się nie dzieje. Jeszcze raz dokładnie postaram się policzyć waty... Poza tym rzeczywiście podejrzewam jakieś problemy z połączeniem sieciowym. Wieczorem spróbuję jeszcze raz przeinstalować sterowniki. Generalnie mam też problemy z instalacją sterowników czasami. Komputer podczas ich instalacji tez potrafi się zawiesić. O ile dobrze pamiętam to było też tak z moja kartą sieciową. Nie wiem czy to taka wada windows 8.1. Może gryzie się z moim sprzętem :|

0
  • #7 04 Gru 2014 09:28
    xzwolax
    Poziom 10  

Spróbuj odpalić komputer bez karty sieciowej w USB i zobacz czy problem nadal jest. Ja miałem identycznie, tyle że nie odapał się jak miałem podłączony modem. Po restarcie było ok.

0
  • #8 04 Gru 2014 19:26
    SkyyX
    Poziom 18  

Sterowniki to wina Windowsa ... mam też 8 i gryzie się ze sterownikami .

0
  • #9 04 Gru 2014 19:39
    Ogr-odnik
    Poziom 22  

SkyyX napisał:
    A myślisz, że te wszystkie sprzęty uciągnie zasilacz 550W ?

Taki zestaw bez problemu. Na upartego starczyłoby mocy na drugą R9 270.

Próbowałeś restartować BIOS do domyślnych ustawień? OC było robione?

0
  • #10 04 Gru 2014 20:06
    kuri1986
    Poziom 7  

OC nie robiłem jeszcze.

Pobawiłem się przed chwilą trochę z odłączaniem poszczególnych urządzeń na USB, a także włączaniem i wyłączaniem komputera. Okazało się, że po odłączeniu tunera TV na USB, o którym zapomniałem wspomnieć, komputer zaczął normalnie, czyli szybko się wyłączać, a nie jak wcześniej strasznie długo. Po tych zabiegach sprzęt zaczął się zawieszać przy samym starcie biosa (okno startowe AsRock) z czym wcześniej nie było problemu, ale po odinstalowaniu karty sieciowej (po jej ponownym podłączeniu sama się zainstalowała) jest póki co wszystko ok. Zobaczymy jak będzie to wyglądało w przyszłości.

Generalnie na windowsie 8.1 jestem zawiedziony. Gdybym wiedział, że będą takie jazdy to kupiłbym 7-kę...

0
  • #11 04 Gru 2014 20:23
    Ogr-odnik
    Poziom 22  

Sprawdź na stronach producenta czy nie ma aktualizacji sterowników/software pod win 8. Zarówno dla mobo jak i tych wynalazków.
    Może jest też jakaś aktualizacja bios'a, zobacz czy ewentualne poprawki mogą pomóc w Twoich problemach.

0
  • #12 04 Gru 2014 20:38
    kuri1986
    Poziom 7  

Za każdym razem kiedy instalowałem nowe urządzenie starałem się instalować najnowsze sterowniki pod win 8, ale mimo to czasami system potrafił się zawiesić. Czasami pomagało ręczne wybranie plików sterownika, bo inaczej łapał zwiechę przy instalacji automatycznej. Nie wspomniałem że jest też podłączony napęd DVD i wewnętrzny czytnik kart , ale tutaj uprzędzenia działały bez specjalnych ceregieli ze sterownikami. Jest jeszcze drukarka, która jednak działa po WiFi. Już chyba wyspowiadałem się ze wszystkich "wynalazków" :D

Dopóki będzie wszystko działać jak należy, poczekam z aktualizacjami sterowników, biosa itp., ale w razie czego nie omieszkam spróbować.

0