Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

commax - Elementy sieci, czujnik ruchu

sliderps 03 Gru 2014 20:50 1410 15
  • #1 03 Gru 2014 20:50
    sliderps
    Poziom 15  

Witam,
    Poniżej dwa elementy, proszę o informację, który do czego służy.
    Były małe zmiany w instalacji wideo-domofonu, teraz chcielibyśmy podpiąć z powrotem stary wideo-domofon, który poprzednio działał na czujnik ruchu wpięty na 230VAC. Efekt był taki, że w momencie kiedy czujnik wyłapał ruch monitor w domu się zaświecał automatycznie. Tj. domniemam, że czujnik poprostu podawał za pomocą tych elementów jakoś prąd do panelu, który po włączeniu wzbudzał monitor. Wideo-domofon to stary commax, czarno biały - proszę o poradę.

Czarny przewód widoczny w tle idzie do czujnika ruchu na 230V.

commax - Elementy sieci, czujnik ruchu commax - Elementy sieci, czujnik ruchu

0 15
  • Sklep HeluKabel
  • #3 04 Gru 2014 08:49
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 04 Gru 2014 18:29
    sliderps
    Poziom 15  

A gdzie mogę znaleźć schemat jak to podłączyć aby działało zgodnie z przeznaczeniem tj.

Czujnik 230VAC uruchamia przekaźnik czasowy, ten podaje napięcie na zwykły przekaźnik dzięki czemu panel commaxa dostaje zasilanie i włącza się, co z kolei powoduje uruchomienie monitora w mieszkaniu. Jak to podłączyć dla takiego scenariusza ?

0
  • #5 05 Gru 2014 08:11
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #6 05 Gru 2014 10:45
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Mogę ci zrobic schemat ale musisz mi podać modele tych elementów i jaka firma, odpowiedź w sumie padła no ale widzę że musisz miec schemat

0
  • #7 05 Gru 2014 19:28
    sliderps
    Poziom 15  

Bronek22 - to co napisałeś jest pomocne ale może inaczej.
    Mamy czujnik 230VAC, przekaźnik czasowy, przekaźnik zwykły, panel commaxa - zasilany niskim napięciem.
    Do commaxa idą zasilanie + sygnał kamery tj. 4 żyły (brak głosu, i otwierania zaczepu - nie było tej funkcji, nie jest potrzebna)

Zasilanie z panelu muszę podłączyć do przekaźnika fota nr 1 - tak samo jak na zdjęciu niebieski i pomarańczowy.
    Jak widać na foto nr 1 zasilanie 230VAC również biegnie do przekaźnika.

I teraz pytanie, przy przekaźniku czasowym nr 2 mam styki 16, 18, A2 i trzy u góry. Gdzie podłączyć to 230VAC od przekaźnika nr 1 ?

0
  • #8 09 Gru 2014 20:52
    sliderps
    Poziom 15  

Przekaźnik czasowy; 0,05s÷10h; SPDT; 250VAC/5A

Przekaźnik na stopce relpol r15

0
  • #9 09 Gru 2014 21:10
    Gregory_bg
    Poziom 26  

R15 to znam ale ten czasowy to nie wiem co to jest a bez tego nie znajdę dokumentacji z opisem wyprowadzeń.

0
  • #11 09 Gru 2014 22:40
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Jutro na spokojnie usiądę a w między czasie napisz scenariusz jak ma to działać wg. Ciebie no chyba że tak jak napisane w czwartym poście. A i co to za monitor w domu? interesuje mnie tylko jego zasilanie czy 230VAC czy zasilany napięciem bezpiecznym?

0
  • #12 10 Gru 2014 00:51
    sliderps
    Poziom 15  

Tak jak w poście 4, ten monitor commaxa jest zasilany wysokim 230V

0
  • Pomocny post
    #13 10 Gru 2014 10:54
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Ok, zrobiłem schemat mam nadzieje że dasz radę :) Szczerze powiem że nie jestem pewien czy zacisk B1 w przekaźniku czasowym ma być użyty, wstrzymaj się może któryś z kolegów na forum coś dorzuci od siebie.
    Schemat działania:
    Czujka ruchu w momencie reakcji podaje napięcie na przekaźnik czasowy ten natomiast zwiera wyprowadzenia 15 i 18 w celu podania napięcia 230 VAC na cewkę przekaźnika R15 po jego zadziałaniu zostaje zamknięty obwód w celu zasilenia transformatora do comaxa natomiast drugi tor zasila monitor TV, trzeci tor jest nieużywany.
    Przekaźnik R15 jest produkcji RELPOL więc zakładam że podstawka też.
    Dodam od siebie jeszcze że oznaczenia wyprowadzeń przekaźnika czasowego ustawiłem tak aby mi się łatwiej rysowało, dlatego też różnią się położeniem w stosunku do stanu faktycznego!

commax - Elementy sieci, czujnik ruchu

0
  • #14 10 Gru 2014 12:30
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 10 Gru 2014 12:39
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Bronek22 napisał:
    sliderps napisał:
    Gregory_bg napisał:
    zostaje zamknięty obwód w celu zasilenia transformatora do comaxa
    Przypuszczam, że szanowny kolega nie wie jak w jakim celu commax każe dawać do video-domofonu trafo.
    Commax ma zasilacz impulsowy wewnątrz panelu.
    Gregory_bg napisał:
    natomiast drugi tor zasila monitor TV

Commax nie ma monitora TV.
    To video-domofon commax - oświeć mnie po co do tego monitor TV . Przecież logiczne - że video-domofon ma własny monitor w panelu. Potrzebny do tego video-domofonu monitor TV ?
    Przypuszczam, że szanowny kolega nie wie jak działa video-domofon commax.
    Kolega nawet nie pomyślał - na schemacie brakuje przewodu z sygnałem video do tego monitora TV. Obraz na monitorze TV ma się pokazywać bez kabla video ?
    sliderps napisał:
    Autor napisał "slangiem". Nie chodzi o monitor, tylko panel video-domofonu.

Bronek22 przeczytaj co autor chce wiedzieć i co pisze.
    Nie jest podany model wideo domofonu więc z góry narysowane zostało trafo, jeżeli by autor miał zastrzeżenia to by napisał nie sądzisz? przecież nie napiszę aby podłączył tam 230V!,
    autor napisał monitor więc tak narysowałem, wiem jak działa wideo domofon. Nie narysowałem toru video bo po co? skoro autor pyta o co innego?

0
  • #16 10 Gru 2014 13:07
    1044571
    Użytkownik usunął konto