Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Satel - Wybór zestawu do obsługi rolet z firmy SATEL

Dudzioman 03 Dec 2014 23:01 2814 11
Optex
 • #1
  Dudzioman
  Level 7  
  Witajcie.
  Potrzebuje odbiornika wraz z pilotami do obsługi rolet. Chciałbym skupić się na firmie Satel, lecz niestety nie wiem który ze sterowników radiowych nadaje się do tego (chodzi o te do rolet i zwykłe wyłączniki). Bardzo proszę o pomoc.

  Link do strony producenta: http://www.satel.pl/pl/product/294/#cat52

  P.S. Jakie są opinie o tej firmie?

  Pozdrawiam
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Od dawna robi systemy alarmowe wszelkiego rodzaju. A opinie - większość jeśli nie wszystkie tańsze systemy alarmowe jakie wpadły mi w oko to właśnie Satele. To co wymieniasz to samo strowanie radiowe - potrzeba jeszcze centralki sterującej.
  Satel nie ma w ofercie typowego sterownika rolet - tu masz przykład zastosowania jako takiego centralki alarmowej Integra (nieco na wyrost i mocno skomplikowane, czujnik światła, zabezpieczenia, itp - chyba że masz już takową):

  http://www.satel.pl/pliki/ulotki-knx/MD-ULOTKA.JTJZ.ROLETY-PL.pdf

  Typowe proste w zastosowaniu sterowniki rolet (z silnikiem 230V) i na piloty produkuje firma o podobnym profilu do Satela - (i sprawdzona) Elmes:

  http://elmes.pl/index.php?p=produkty&act=prodpok&prod=42

  Większość dużych firm produkujących napędy ma także w ofercie sterowniki typowo do rolet (Nice ma cały system radiowego sterowania grupami rolet) lub sterowniki dające się jako takie użyć - kwestia googlowania i ceny.
 • Optex
 • #3
  Dudzioman
  Level 7  
  Dzięki za pomoc. Czyli rozumiem, że wszystkie sterowniki radiowe bez centralki mogą działać jedynie jako włącz wyłącz, zgadza się? Jeśli mają współpracować z roletami to do tego potrzeba centrali
 • #4
  kotbury
  Gantry automation specialist
  albo chociaż samodziałowego układu opartego na przekaźnikach....
  Gołe sterowanie radiowe to faktycznie jedno lub dwa monostabilne (rzadziej bistabilne) wyjścia NO oparte przeważnie na miniaturowych przekaźniczkach - jeśli są bistabilne to skromnym nakładem środków (kilka przekaźników, diody) można sklecić coś w rodzaju sterownika - jednak to będzie amatorka (brak czasówki, brak możliwości podłączenia jakichkolwiek zabezpieczeń itp).
  Nie warto kombinować - tego typu centralki nie są drogie w odróżnieniu od centralek napędów bram....
 • #5
  Dudzioman
  Level 7  
  Ok, teraz tylko muszę znaleźć odpowiednią centralę.
  A co z firmą Zamel? Warte to swojej ceny?
 • #6
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Zauważ że te tanie (po 70 zł) sterowniki rolet są bez radia, a radiowy sterownik roletowy extra free to już 200 zł (z pilotem a'la kontakt), do tego normalny pilot albo dwa po 60 zł i się robi drogawo. Zaleta - mieści się w puszcze instalacyjnej.
 • #7
  Dudzioman
  Level 7  
  Właśnie chodzi mi o extra free. Sterownik z pilotem to koszt ok. 160zł(P-257/2 + SRP-02) , więc w porównaniu z innymi firmami to dobra cena. Taki zestaw z satela byłby dużo droższy. Zestaw firmy Elmes ma podobna cenę co Zamel
 • Helpful post
  #8
  tapczan0
  Level 22  
  Jest wiele firm zajmujących się roletami.
  Póki co Satel zajmuje się od zawsze alarmami, potem nieco kontrolą dostępu i od pewnego czasu pożarówką...
  Roletami póki co nie. Tak więc chyba nie masz się na czym skupiać...

  Roletami radiowymi zajmują się:
  Wielcy np: Somfy,
  Przypadkowi Wielcy np: FAAC, NICE który kupił niemieckie-ELERO,
  Chińscy np: DOOYA (kupiony przez SOMFY), NOVO, SIT,
  Niemieccy Wielcy np: Selve, Becker,
  Niemieccy przypadkowi np: Sommer,
  Polscy z historycznymi rozwiązaniami np:INEL,
  Polscy przypadkowi np:ZAMEL, ELMES,
  Polscy innowacyjni, ale bez tradycji np: PROXIMA,
  itp...
 • #9
  Dudzioman
  Level 7  
  Dzięki wielkie!
  Sporo tego i jak tak czytam to widzę, że sporo osób jest przekonanych do Somfy i Beckera. Zamel też czasami się pojawia.

  Chciałbym zacząć zabawę z dwiema firmami. Jedną bardzo dobrą, dającą wiele nowoczesnych możliwości i sterowania itd, do tego z drugą, która będzie dobra, tania i prosta.
  W tej chwili mam dobre ceny na Zamela, którego przyznam się szczerze, nie wiem w jakich kategoriach umieścić. Oczywiście dobre ceny nie oznaczają, że na upartego chcę zająć się Zamelem.
  Co Waszym zdaniem najlepiej wpisze się w moje kryteria? Może warto pozostać przy polskich zabawkach?
 • #11
  kotbury
  Gantry automation specialist
  I jak bumerang powinna wrócić kwestia ceny - porównaj ceny zestawu (niech tam) Zamela (albo innego polskiego) a cenę "wielkiego" - np Nice + piloty Era lub Opera - podwójna przebitka...
  W sumie to kwestia komu montujesz - panu Doktorowi ( :) ) któremu cena obojętna aby wygląd i tzw prestiż (cokolwiek miałoby to znaczyć - powiedzmy górna półka) lub normalnemu, średnio zasobnemu osobnikowi dla którego jest ważna głównie niezawodność.